Úvod > stavba > Tepelné čerpadlo – teplo z přírody

Tepelné čerpadlo – teplo z přírody

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto -net-
Tepelné čerpadlo – teplo z přírody

Nedávno mi jedna známá líčila jak ekologicky topí. Z celého rozhovoru vyplynulo, že v podstatě šetří přírodu a přitom ušetří sama. Nějak se mi to nezdálo, ale znáte to, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Ono je to vlastně celé hlavně o penězích…
 
V první řadě je třeba si říci, že ceny energií v posledních letech rostou, sice ne raketovým tempem, ale pomalu, za to však neustále. V duchu hesla - nemusí pršet, stačí když kape - nám ,,energetičtí prodavači“ navrtali dírku do kapsy, a tou nám odčerpávají leckdy ne snadno vydělané korunky. A právě tepelné čerpadlo může být může být skvělým pomocníkem v boji s energetickým monopolem. Spolu s ním lze využívat i další technologie, např. klimatizaci. Ohleduplnost tepelného čerpadla k životnímu prostředí je dána především snižováním emisí skleníkových plynů a dalších škodlivin.

 

Kudy za teplem z přírody
Při rozhodování, které čerpadlo si vyberete, byste měli vědět, že tepelná čerpadla, která odebírají teplo ze země mají menší spotřebu elektrické energie než vzduchová. Současně také mají delší životnost a nižší náklady na údržbu a servis. Pokud je to technicky možné, pořiďte si větší výměník než by měl být podle oficiálního výpočtu. Jde totiž o to, že teplo bude ze země získávat více energie a jeho provoz bude levnější. Nedávno jsme zde řešili podlahové topení, které potřebuje nižší teplotu vody než pro klasické radiátory. Tepelné čerpadlo totiž pracuje v tuto chvíli na základě vyššího topného faktoru. Díky tomu má pak nižší spotřebu elektřiny a vám šetří penízky. Na začátku provozu byste měli správně nastavit regulaci. Čím lépe se vám to povede, tím méně vás pak bude stát v následujících letech provoz domu. Stejně jako kotle, i čerpadla je třeba kontrolovat, ale v tomto případě alespoň dvakrát ročně. Díky tomu pak můžete do rodinného rozpočtu nasypat za pár let už poměrně slušný finanční obnos.

 

Nejdůležitější komponenta
Nejdůležitější částí tepelného čerpadla je regulace, která určuje, nakolik bude pracovat úsporně. Kvalitní regulace je finančně náročnější záležitost. Proto pozor na to, aby vám někteří dodavatelé nenabízeli obyčejný termostat, který umí pouze udržovat v nádrži stabilní teplotu. Nejvhodnějším komponentem je ekvitermní regulátor, který umožňuje regulovat tepelné čerpadlo přímo bez trojcestného směšovacího ventilu.

 

Sazby, jak mají být
Tepelné čerpadlo má sice vyšší pořizovací hodnotu, na druhou stranu ale dokáže ušetřit téměř 70% nákladů za energie. Dalším plusem pak může být fakt, že majitelům tepelných čerpadel poskytují rozvodné firmy výhodnou sazbu pro dodávku elektřiny, a to jak pro čerpadlo, tak pro celou domácnost. Jak už bylo řečeno, čerpadla mohou také klimatizovat. Klimatizace jako taková se u nás stále ještě příliš nerozšířila právě kvůli velké spotřebě energie, s tepelným čerpadlem vám tyto náklady klesnou na polovinu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama