Úvod > stavba > Nízkoenergetické domy – móda či nutnost?

Nízkoenergetické domy – móda či nutnost?

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Arch Daily
Nízkoenergetické domy – móda či nutnost?

Růst energií stoupá pro nás spotřebitele citelně nepříjemným tempem. Asi těžko ho dokážeme zastavit, takže musíme především hledat cesty, jak se neustále se zvyšujícím číslům na složenkách bránit. Jednou z takových možností se může stát nízkoenergetické bydlení.
 
Postavte vedle sebe klasický standardní a nízkonenergetický dům. Rozdíly byste na první pohled našli asi sotva. Ten druhý je ale již mnohem zajímavější. Vyjádřeno v číslech, nízkoneergetický dům spotřebuje až 10 krát méně energie než ,,obyčejný“.

 

Čím to je
Takto chytrá stavba využívá dokonalé izolační stavební prvky: obvodový plášť, kvalitní okna, dveře, které propouští minimální množství tepla a navíc umí zpracovat až 90% odpadní energie, která unikne při větrání. Slovo mají i alternativní zdroje energie: solární panely, rekuperace tepla. Jelikož jsou takové domy v podstatě vzduchotěsné, musí zde být zajištěno větrání, které je v tomto případě mnohem důležitější než u klasických staveb. Pokud se tak nestane, může v obytných prostorách vzniknout určité mikroklima, které s sebou nese i některá zdravotní rizika spojená se vznikem plísní a hub, kterým se ve vlhkém prostředí náramně daří. Vlhkost vzduchu se rovněž sráží i v základní stavební konstrukci, což může vést k jejímu poškození nebo snížení izolačních vlastností.

 

Rekuperace tepla
Pokud jste v souvislosti s bydlením zaslechli tento výraz, jedná se o tzv. zpětné získávání tepla, kdy se přiváděný vzduch do domu předehřívá teplým odpadním vzduchem. Aby tento systém fungoval, měl by být dům vybaven rekuperačními výměníky, které jsou součástí větracích jednotek. Na správné fungování rekuperace má vliv celá řada faktorů: izolace, proudění vzduchu, konstrukce budovy.

 

Stavíme nízkoenergetický dům  
Pokud jste se rozhodli pro stavbu nízkoenergetického domu, měli byste začít již správným výběrem pozemku, tedy jeho orientací k vhodným světovým stranám. V praxi to znamená, že obytné místnosti by měly směřovat k jižní straně, užitkové na sever. Budova by neměla být zastíněná, protože pak bude fungovat také jako solární dům, který ušetří až 40 % tepla na vytápění. Zasklení oken musí být kvalitní. Vedle trojité vrstvy se používá dvojsklo, kdy je mezi jednotlivými tabulemi navíc napjatá průhledná fólie, která nahrazuje třetí sklo. Nechybí selektivní vrstva nebo-li pokovení, jež funguje jako polopropustné zrcadlo: sluneční záření, které propustí do domu, se následně přemění na teplo. Tento efekt ,,lapení tepla“ lze ještě zvýšit výstavbou zimní zahrady na jižní straně domu, která bude sloužit jako přechod mezi interiérem a venkovním chladnějším prostředím. Tím následně zabráníte velkým teplotním rozdílům, ovlivňujícím spotřebu energie uvnitř domu. Aby se dům v létě nepřehříval, používají se k zastínění markýzy nebo venkovní žaluzie a v rámci nové výstavby je dobré uvažovat o předsazených střechách.

 

Nezapomeňte na tvar domu. Ten by měl být co nejjednodušší, v ideálním případě tedy krychle nebo kvádr. Rovněž si musíte nechat jenom zdát o všech možných výklencích, zákoutích a zádveřích, díky kterým se pak dům obtížněji vyhřívá. Stejně tak je dobré vnitřní zařízení uspořádat tak, aby nezamezovalo proudění vzduchu.

 

Znáte přísloví:
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci? Tím jsme chtěli naznačit fakt, že i když je výstavba nízkoenergetického domu přece jenom dražší než kdybychom si pořizovali běžný standard, při současných cenách energie můžeme počítat s tím, že se nám tato investice do 15 let vrátí.


Eurookna, dřevěná okna

Eurookna Pražák - okna pro nízkoenergetické domy

Vlivem neustáleho zdražování cen energií dochází k používání stále kvlitnějších materiálů a výrobků. Nabízíme Vám okna, které splňují náročné požadavky české technické normy ČSN 73 0540-2 (tepelná ochrana budov) a požadavky na tepeleně-izolační vlastnosti oken pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama