Úvod > stavba > Hliníková okna - jednou provždy

Hliníková okna - jednou provždy

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    FOTO: www.al-kovo.cz
Hliníková okna - jednou provždy

U okna lidé tráví poměrně značnou část svého času. Výhled z okna je nejzajímavější „přidanou hodnotou“  našeho bydlení.  Při jeho výběru hraje často rozhodující roli. Okna ale nejsou jenom estetickým zpestřením ve zdi. Spolu s dveřmi jsou také nejzranitelnější  součástí stavby a dělají lidem starosti. Je téměř typické, že to co je pro nás nejdůležitější na tom nejvíce šetříme.
 
V záplavě nabídek a diskuzí v poslední době nepochybně kralují okna plastová. Co se plastu týče, žádná nabídka není tak výhodná, aby se neobjevila nějaká ještě levnější. Přitom jsou „téměř stejně dobrá“ jako ta dražší, dřevěná. O jejich výhodnosti a slově „téměř“ se vedou rozsáhlé diskuze.  Všimněte si, že o nejlepší variantě výplní se mnoho nedozvíte.  Na konci obvyklé nabídky je krátká zmínka o hliníkových oknech. Přiznává se, že jsou nejlepší, ale ta cena. Typické jsou úvahy projektantů, kteří říkají, že hliníková okna jsou kvalitnější, než zákazník potřebuje. Diskuze se opět stočí k běžné rutině – „tak dřevo nebo plast?“

 

O hliníku se nediskutuje. 
A to je škoda. Protože, když se o tom nepovídá, tak se toho mnoho nedozvíte. Pořizovací ceny nemovitostí se vyšplhaly nahoru. Více stojí materiál, stavební práce, rekonstrukce a údržba. Jiné to pravděpodobně nebude ani v budoucnu. Zatímco ve vyspělých zemích jsou lidé stoupající drahotou naučeni počítat s celkovými náklady během užívání, s uživatelským komfortem, případně s dobou obměny, u nás taková srovnáni chybí. Proto jsou v Evropě hliníková okna volena mnohem častěji, než u nás. My raději neuvažujeme ve všech budoucích souvislostech a náš nákup ovlivní aktuální cena. Z neznalosti se příliš snadno vzdáváme komfortu i bezpečí dobré investice. A už vůbec nepočítáme s dalšími náklady, které v sobě zahrnují „levná“ řešení.

 

Co všechno očekáváme od okna
Je dobré si připomenout, co všechno nám zabezpečují kvalitní okna. Základním požadavkem je, aby se k nám oknem dostalo co nejvíce světla. Pevnost hliníku není v žádném případě pouze estetickou výhodou. Volbou hliníku, díky jeho subtilnosti, získáte ve vašem domě v součtu, při stejném počtu stavebních otvorů, jedno okno navíc. Vidět to je zejména u velkých prosklených ploch, kde by měl být hliníkový rám podmínkou.
 
Tím ale jeho výhody nekončí. Druhým důležitým požadavkem je tepelná a zvuková propustnost.  Tady přichází na řadu výhoda tvarové stálosti, kterou hliník zaručuje prakticky navždy. Přesná a náročná výroba umožňuje, tak jako u plastových rámů, vícekomorová řešení, s těsněním na křídle i rámu, která nám spolu s vhodným zasklením garantují tepelnou a zvukovou neprostupnost. Ta je sice více závislá právě na kvalitě skleněné výplně. Jenže tady se už, tak jako u kování, náklady u různých materiálů okenních profilů  shodují a kvalitně osazené plastové okno není „mnohem levnější“ než okno z hliníku. 
 
Poněkud opomíjená je bezpečnost výplní. Samozřejmě, že hliník je na rozdíl od dřeva nebo plastu nehořlavý materiál (o 50% vyšší bod tání než u plastu)  a přirozeně odolný proti násilnému vypáčení křídla proti rámu.  Dodatečné instalace ochranným mříží u méně kvalitních oken pořizovací cenu prodražují.

 

Estetický vzhled a údržba
S hliníkem se dobře pracuje. Je tvárný a pevný a neklade žádná omezení nápaditosti a rozmanitosti estetického řešení. Výplně stavebních otvorů jsou nejpřitažlivější dominantou každé nemovitosti. Líbí se nám okna jednoduchá, dělená, různě členěná, s úkosy, oblouky i  kruhová. Zdá se, že patřičně nedoceňujeme variabilitu hliníku a vstřícnost konstrukcí, které umožňují velmi efektní a funkčně dokonalá řešení.
 
Stejně neomezující je povrchová úprava hliníkových profilů zahrnující široké spektrum barev ve škále RAL, úpravu eloxováním a dnes i povrchovou strukturu dřeva. Na rozdíl od jiných materiálů, hliník díky své stálosti a přesnosti opracování vytváří pro konečnou úpravu dokonalý a stálý podklad. Pokud se v popisu hliníkových  profilů neustále skloňuje výraz bezúdržbový, jde o léty potvrzenou zkušenost, která dává hliníkovým výplním punc luxusního řešení.

 

Sečteno a podtrženo – jak si stojí hliník?
Volbou hliníkového profilu od zkušeného a aktivního výrobce získáváte okna, která jsou esteticky dokonalá, trojkomorová, doplněná pěnovými profily, s promýšleným řešením tepelných mostů a s nepřekonatelnými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, díky osazení třetím těsněním. Okna, která zůstávají esteticky přitažlivá a funkční po celou dobu užívání.
 
Okna této cenové třídy jsou samozřejmě vybavena kvalitním a uživatelský vstřícným kováním,  a ve shodě s vašimi nároky moderně polyfukčními skleněnými výplněmi. Taková kombinace garantuje vysoké nároky na tepelnou pohodu při nízkých nákladech, ochranu kvality vašeho soukromí, s nejvyšší garancí bezpečnosti a uživatelského komfortu po řadu let. Ještě nedávno se říkalo, že hliníkové výplně jsou nadbytečným luxusem pro nemovitosti s nižším rozpočtem, než čtyři milióny. Uběhlo několik let a   takový rozpočet se dnes stal běžnou částkou. Zůstane přesto hliníkovým výplním pověst rozmařilého luxusu? 
 
Chcete se o hliníkových oknech dozvědět víc ?
 
reklama