Úvod > stavba > Rekonstrukce interiéru - I. část

Rekonstrukce interiéru - I. část

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Autor:    Foto: Sdružení řemesel, Rekonstrukce bytu, Rokospol, Reiffeisenbank, archiv autorky
Rekonstrukce interiéru - I. část

Koupili jste nebo zdědili starší byt či dům, který je třeba opravit? Anebo vám v tom stávajícím začíná vše padat na hlavu a rekonstrukce interiéru je zkrátka nezbytná? Než začnete investovat do větších či menších úprav bytu či domu, nezapomeňte, že je třeba vše důkladně naplánovat, rozpočítat finance a začít jak se říká „ z gruntu“…
 
Nejhorší řešení je neustálé záplatování, které je pouze krátkodobé. Většinou velmi neefektivní a finančně v konečném důsledku nevýhodné, o estetickém zážitku nemluvě. 
 
První, co byste měli udělat, je spočítat si finanční zdroje a rozmyslet si, co od interiéru požadujete. Zda je to úprava na tři až pět let – než přijdou nebo trochu povyrostou děti, zda je to byt pro nájemníka, zda bude v interiéru dlouhodobě přebývat celá rodina, nebo zda je to rekonstrukce bydlení na stáří, kdy už děti opustily byt a mají vlastní bydlení. 

 

Dle vašich potřeb a finančních možností pak reálně naplánujte vše od začátku až do konce.
Důležité přitom je, jestli budete v místě stále bydlet nebo můžete na několik týdnů až měsíců byt opustit a přebývat jinde.

 

Chyby, kterých se lidé často dopouštějí:

 

Řešení každé místnosti zvlášť
Celý byt či dům byste měli řešit jako celek a dle toho postupovat. Je třeba si ujasnit komunikační, klidové a společenské zóny, vyřešit umístění úložného prostoru, sociální zařízení atd. Podívejte se na půdorys s čistou hlavou nebo ještě lépe ho prokonzultujte s odborníkem. Třeba přijdete na to, že ubourání stěny nebo prohození funkce místností výrazně pomůže komfortu bydlení. Další důležitá část je barevnost a styl. Byt by měl být harmonicky sladěný, barvy ve společných místnostech by se měly prolínat a na sebe navazovat. Když budete postupovat opačně, můžete docílit pěkných místností, ale byt jako celek nebude vypadat dobře, může působit chaoticky až rušivě.

 

Špatné finanční plánování
Udělejte si představu, co kolik stojí, a pak teprve konkrétně vybírejte. Pokud máte designéra nebo architekta, řekněte mu váš rozpočet hned na začátku. Není nic horšího, než dobrý projekt, který si nemůžete dovolit realizovat. Napište si seznam, co všechno budete pořizovat a mějte opravdu reálné představy. Někdy je třeba z něčeho slevit, udělat kompromis nebo zvýšit úvěr například o sto tisíc, aby realizace byla kvalitní a účelná. Nezapomeňte počítat s prací řemeslníků, která není zanedbatelná.

 

Konzultace s odborníkem až na konci rekonstrukce
Myslíte si, že vše zvládnete sami? Jestliže jste si opravdu jistí, počítejte s rizikem. Smutná varianta je pustit se do rekonstrukce sám, a v polovině přivolat odborníka a čekat zázraky. Může se vám stát, že budete muset vše předělat nebo ustoupit z vašich představ. Nečekejte, že bytový architekt umí zázraky a špatně objednaný nábytek nebo postavenou příčku „opraví“ barvou nebo tapetou. Odborník by vám měl poradit s celkovou dispozicí bytu a konceptem, a to je třeba řešit hned na začátku.

 

Změny z návrhu
Pokud jste se rozhodli pro návrh od bytového architekta či designéra, snažte se dodržet vše z návrhu do realizace. Do návrhu zasahujte, ale vždy se s profesionálem poraďte. Nejlepší cesta je, když odborník na realizaci dohlíží. Naopak nejhorší cesta je architektovi vše odsouhlasit a pak to „udělat po svém“. Vznikne vám pak paskvil a peníze za návrh budou naprosto vyhozené. 

 

Nákupy bez konceptu a rozmyslu
Plánujete v duchu rekonstrukci a už se těšíte, jak bude všechno krásné a čisté? A když jdete kolem obchodu, kde se vám něco líbí, hned to do nového interiéru koupíte? Pokud jste odpověděli ano, vybrali jste si špatnou cestu! Doplňky a drobnosti je totiž třeba nakupovat až naposledy. Ty, které jste nakoupili předem, se většinou nedají do nového interiéru použít, protože se tam barevně, rozměrově nebo stylově nehodí. A nejhorší, co můžete udělat je, celý interiér přizpůsobovat těmto malichernostem..




Najdete nás na Facebooku: Facebook




Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domy



reklama