Úvod > Novinky > V brněnské ZOO bude nová expozice – Beringie

V brněnské ZOO bude nová expozice – Beringie

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: autorka, archiv ZOO Brno
V brněnské ZOO bude nová expozice – Beringie

Brněnská ZOO má nakročeno široce. Postupně opravuje a rozšiřuje výběhy a nyní připravuje dosud největší investici za doby trvání zahrady. Expozici medvědů kamčatských, vlků, polárních lišek, rosomáků, bahňáků a dalších druhů zvířat, žijících v oblasti Beringovy úžiny.

 

„Je to zajímavá oblast. Od roku 1924 to byla neprodyšně uzavřená vojenská zóna, což zaručilo její autenticitu. Je tu spousta bažin, lesů a zvěře a taky nerostného bohatství. Je to seismická zóna a je tu spousta gejzírů. Začínají se zde zabydlovat zahraniční zájemci, ale nám šlo především o medvědy,“ prozrazuje ředitel brněnské ZOO Martin Hovorka.


ředitel brněnské ZOO Martin Hovorka

 

„Kamčatští medvědi jsou podstatně větší než naši, když se postaví na zadní, mají téměř 4 metry a třeba i 1000 kg.  Ale jsou plaší a jsou všežravci, klidně spásají trávu. Bohužel jsou agresivní mezi sebou, nevadí jim, že zabijí matku od mláďat a pak i opuštěná mláďata. Mysleli jsme si, že takové sirotky si přivezeme, ale bohužel se nestalo,“ pokračuje ředitel.


ředitel brněnské ZOO Martin Hovorka a náměstek primátora Ladislav Macek - A medvěd bude !!

 

V Beringii budou kamčatské chalupy, naučná stezka, ze sibiřské lovecké usedlosti výhled do expozice. Podle mezinárodních pravidel jsou předpisy přísné, musí tu být bazén s vodopádem a výměra nejméně jeden hektar. V ní by měl být osmiletý párek medvědů kamčatských. A jak se tam dostanou?


medvěd kamčatský v Rostovu na Donu
 

 

„Slíbili nám je v ZOO v Rostovu na Donu. Když se nám nepovedlo získat mláďata, domluvili jsme se, že oni potřebují rekonstruovat výběh a musí někam medvědy uklidit. Tak je pošlou k nám a už tady zůstanou. A protože je tam drží odděleně a my je tady dáme dohromady, třeba z toho budou nějaké chlupaté kuličky…“ těší se ředitel a zároveň se hrozí pomyšlení, že medvědi nepřijedou. „Pojedou po železnici nebo v autech, doufáme, že se nic nestane,“ dodává.


avizo výstavy

 

Slavnostní otevření se chystá na 9. října a už teď je v brněnském Urbancentru na Mečové ulici výstava, která Beringii představuje návštěvníkům. Aby se měli na co těšit.


video - stavba budov v expozici


Mohlo by se hodit


reklama