Úvod > Novinky > Krteček byl rovnoprávným členem posádky!

Krteček byl rovnoprávným členem posádky!

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky, loga dokosmuskrtkem.cz
Krteček byl rovnoprávným členem posádky!

Astronaut Andrew Feustel byl členem posádky posledního letu raketoplánu Endeavour. V květnu letošního roku strávil společně s jejími dalšími členy 28 dní v kosmu a šestkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Slavným v České republice se však stal díky svému maskotovi, českému Krtečkovi. Proto pozval Astronomický ústav Akademie věd astronauta na návštěvu České republiky.

Přijel i s manželkou Indírou a oběma dospívajícími syny, Adenem a Arim. Samozřejmě i s Krtečkem, který v nehořlavé úpravě, po požehnání duchovním otcem, výtvarníkem Zdeňkem Milerem, opustil rodnou Moravskou Ústřednu a Brno a vydal se do vesmíru jako sedmý člen výpravy.

Do „rodné“ Moravské Ústředny se Krteček znovu podíval s Drewem Feustlem při návštěvě Brna. Rodina Feustlových si prohlédla výrobnu a seznámili se s „matkami“ – Hanou Černohorskou, která ušila před třiceti léty první postavičku a s Marcelou Vidlákovou, která ušila Krtka – astronauta. „Všechny postavičky Krtečka si pečlivě hlídá pan Miler. Nejvíc poměr očí a čumáčku k celkové postavě, s tím nás nejvíc trápí,“ svěřila se Hana Černohorská.

A jak se dostal americký astronaut k českému Krtečkovi?
„To byl nápad mé ženy, Indíry. I když má indické jméno, protože táta byl Ind, její česká maminka jí četla pohádky o Krtečkovi. A ta je zase předala našim dětem. Krteček patří do naší rodiny,“ prozradil Feustel.
Česká maminka indickou princeznou? To je jako z pohádky…

„To ne, táta studoval v Brně a maminka pracovala na poště, kam přišel něco poslat. Láska na první pohled. A pak už jsme cestovali po světě. A doma jsme měli měsíc českou a měsíc indickou domácnost,“ směje se drobná, usměvavá paní Indíra docela dobrou češtinou.

Mimo oficiální program byla beseda a autogramiáda v městské části Brno-sever, v její okrajové části Soběšice. Proč vlastně?
„Máme tu rodinu, strýc mé manželky tady provozuje restauraci a Kulturní dům a tak nám přišlo normální, že se potkáme i neoficiálně se známými lidmi. Jsme dojati přijetím, nečekali jsme tak obrovský zájem,“ pochvaloval si Feustel.
V přeplněném sále Kulturního domu v Soběšicích padaly otázky přes dvě hodiny a promítalo se i video z mise. Na videu panovala dobrá nálada a bylo veselo.

Byly ve vesmíru i problémy, konflikty, co ponorková nemoc posádky?
„Na to nebyl čas. Byli jsme šestnáct hodin v permanentní práci. Když jsme vystoupili do prostoru, byli jsme tam osm hodin, jen s půl litrem vody. A s plínkou…Umývali jsme se jen žínkou. Osm hodin jsme museli spát a věřte, že rádi,“ přiblížil styl života Feustel.

Co Krteček, nezlobil?
„To by si nedovolil, objevil jsem, že má dole suchý zip, to by dostal na holou… (smích). Náhodou, byl nejdisciplinovanějším členem posádky, pořád se smál a to dělal všechno co my, jedl, pil a chodil na záchod. Byl se mnou i ve volném prostoru. Po přistání se ihned aklimatizoval, zatímco mně to trvalo tři dny,“ sděloval astronaut.

Mise skončila, co dál, půjdete na pracák, nebo poletíte na Mars?
„No co já vím, i ten pracák je možný, to se dozvím, až se vrátím domů. Chtěl bych se zapojit do programu Sojuz, ale musím projít testy jako všichni. Každá příprava na misi trvá až tři roky. To se musím zeptat ženy, jestli mne pustí! Ale Mars, to je spíš pro další generaci, to už mne těžko potká,“ přemýšlel Feustel.

Během posledního dne pobytu v Brně přijal manžele Feustelovy brněnský primátor Roman Onderka. „Mne mrzí, že něco takového, jako letět do vesmíru, to už nedokážu. Ale docela závidím, že někdo z Brna to přece jen dokázal, Krteček! Je to pašák!“ vtipkoval primátor.

Odpoledne se astronaut setkal v zasedacím sále Nové radnice v Brně s dětmi. Odpovídal na spoustu otázek, jak se stát astronautem a co se vlastně stane s Krtečkem teď?
„Krtek bude mít trvalou domovskou vitrínu v Americkém centru v Praze. Bude tedy v Česku, ale na americké půdě. Stane se tak symbolem česko-americké spolupráce a také symbolem vzdělávání v kosmonautice a výzkumu vesmíru,“ prozradil Feustel.

Těšíte se domů?
A víte, že ani moc ne. Moc se nám v České republice líbí, jsou tu milí lidé a je tu výtečná kuchyně! Musíme se zase někdy vrátit,“ těšil se už teď astronaut.

Mohlo by se hodit

reklama