Úvod > volný čas > Zdravý styl

Zdravý styl

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv redakce
Zdravý styl

„Je ustáleným zvykem přáti si dobrého zdraví,“ pronesl kdysi významný psychiatr profesor Vondráček. „Avšak osobně se domnívám, že je lépe býti mírně churavý a šťasten, než zcela zdráv a nešťasten.“ Byl to velmi to nadčasový soud, protože definice zdraví jako hodnoty, která zahrnuje mnohem více, než pouhou nepřítomnost nemoci, byla obecně přijata až mnohem později.
 
Touha po dokonalém a zřetelně viditelném zdraví dnes patří k nejprominentnějším aspektům našeho života. Všichni si přejeme dlouho žít, ale je paradoxem, že nikdo nechce být starý či dokonce nemocný. Zdravá vizáž a optimistický postoj jsou uznávanou normou a existují zřetelné tendence připisovat příznivější vlastnosti a výsledky lidem, kteří vypadají atraktivně. A naopak, pokud někdo vybočuje, je to proklatě jeho chyba, protože zjevně nečte, nestará se a na svém zdraví nerozumně škudlí.

 

Není divu, že i odborníci se přizpůsobili poptávce a naučili se dívat na svoji profesi tržní optikou. Vést rubriky v ženských e-zinech nebo časopisech s lesklými obálkami a plnit je tržně míněnými radami je mnohém výhodnější než strádat v akademickém ústraní. Oslnit diváky obdivuhodnými výsledky estetické chirurgie v oblíbené talk-show je životní bingo. Není divu, že někdy je to trochu od etiky nebo vědecké objektivity. Jak vtipně podotýká David Brooks: „Dnešní intelektuálové se učí mediální strategii stejným způsobem, jako se čtvrťáci dozvídali o sexu – od zkažených dětí na školním záchodě“.

 

Logickou protiváhou jsou potom četné weby s vážně pojatou problematikou celkového zdraví zaměřené na zdravý životní styl. Z jejich obsahu vyplývá, že patrně jediný způsob, jak si člověk může uchovat zdraví, je jíst, co mu nechutná, pít, co se mu protiví a dělat to, co se v podstatě nikomu nechce. Většinou tvoří (podobně jako stránky se SM praktikami) uzavřenou společnost, jejíž členové se v diskuzi informují o krutých násilnostech, které v rámci svého zdraví postupují, aby v periodických selháních beznadějně propadali fyziologickému hazardu.

 

Mnozí naznačují, že bychom se o zdravý styl měli více zajímat, zčásti proto, že na naše stránky neodmyslitelně patří, a také proto, že zde vidíme zajímavou mezeru. I když si uvědomujeme riziko, že se časem propracujeme k té či oné straně, chceme vám v této rubrice přinášet objektivní informace a názory vytyčující „zlatou střední cestu“ třeba už jen tím, že zveřejníme opačný názor, než který je většinově prosazován.
 
Přikláníme se k tradiční moudrosti, podle které má člověk vynaložit na to, aby si zjednodušil život, stejné úsilí, jaké vynakládá, když si ho komplikuje. Zvláště v otázce zdraví, kde jde o tak závažné věci, na které bychom si ale rozhodně měli vytvářet vlastní názor i odpovědnost za něj a nespoléhat výlučně na tendenční osvětu nebo na momentální trendy průmyslu zdraví.reklama