Úvod > volný čas > Výlet do Polabské nížiny

Výlet do Polabské nížiny

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora a Fotogalerie Zlatý pruh Polabí
Výlet do Polabské nížiny

Minulou sobotu jsme vyrazili na Posázavskou stezku a tentokrát se vydáme do Polabské nížiny, která rovněž patří mezi oblíbené cíle jarních výletů. Čeká nás návštěva skanzenu, Muzea orientálních kultur, malebné zámečky dokládající bohatou kulturní historii tohoto kraje a mnoho dalších polabských zajímavostí…
 
Polabská nížina se táhne od Kolína až po Mělník. Má nejenom dlouhou historii, ale i význačnou současnost. Můžete jí projet na kole, na bruslích či projít pěšky, jen tak se toulat borovými lesy kolem klidné hladiny Labe, jehož břehy nabízejí návštěvu historických měst, malebných vesniček, starých hradů, impozantních zámků. Nacházejí se zde ale i písečné duny, lužní lesy, čistá jezera a romantické zahrady. Poznáte kraj knížete Václava, krále Jiřího z Poděbrad, hraběte Šporka, Bedřicha Smetany i Bohumila Hrabala. Není to výlet na jeden den, a tak vám dnes představíme jen část z tohoto kraje.
 
Město Bedřicha Hrozného
První zastávkou bude Lysá nad Labem. Písemné prameny o tomto městě pocházejí již z XI. století, kdy byl na místním hradě vězněn a oslepen kníže Jaromír na příkaz jeho bratra, knížete Oldřicha. Jak napoví návštěva místního muzea, Lysá nad Labem prožila ve své historii mnoho bouřlivých chvil.
 
V XVIII. století, díky hraběti Františku Antonínu Šporkovi, zde vznikla řada staveb v barokním slohu, např. zámek, kostel nebo bývalý augustiniánský klášter ad. Mezi nejznámější barokní sochaře, kteří pracovali na sochařské výzdobě Lysé nad Labem, bezesporu patří Matyáš Bernard Braun a jeho žáci. Nezapomeňte si prohlédnout sochy sv. Jeronýma, sv. Řehoře, sv. Augustina a sv. Ambrože, které jsou umístněné na zdi kostela.

 


Kostel sv. Jana KřtiteleLysá  nad  Labem

 

Věděli jste, že z Lysé nad Labem pochází významný český archeolog a orientalista profesor Bedřich Hrozný, který rozluštil písmo Chetitů? V místním Muzeu orientálních kultur najdete stálou expozici pod názvem „Život a dílo Bedřicha Hrozného“, kde je možné spatřit mnoho zajímavých a vzácných sbírkových předmětů odkazujících k jeho mimořádným světovým úspěchům.
 
Pokud jste zahrádkáři a kutilové, nejspíš jste už do Lysé nad Labem někdy zavítali, a to na zdejší výstaviště, kde se v průběhu celého roku pořádají výstavy s různým zaměřením.

 


vstupní část výstaviště
 

Jaro ve skanzenu
Z Lysé se přesuneme po 8 km trase do Přerova nad Labem. I zde je toho spousta k vidění. Vynechat bychom neměli především místní skanzen, ale také renesanční zámeček a muzeum Moto-Velo, kde najdete sbírku historických bicyklů a motorek. Zdejší expozice skrývá řadu unikátů, a tak snad jeden za všechny: kolo Slavia No.001, úplně první exemplář, který v Čechách vyrobila v roce 1895 firma Laurin & Klement Mladá Boleslav. 
 
Komu toho ,,dvoukolá přibližovadla“ moc neříkají, nejspíš zamíří do skanzenu, který založil na konci XIX. století majitel panství arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. 

 


oprava střechy  chléva

Jsou zde k shlédnutí roubené chalupy, drobné stavby jako úly, studně, zvoničky, památníky i panské statky. Většina obytných staveb je vybavena dobovým nábytkem a figurami rovněž v dobovém oblečení, které znázorňují činnosti typické pro tehdejší dobu. 

 


interiér je doplněn o figury
 

U příležitosti významných svátků jako jsou Vánoce nebo Velikonoce je skanzen vždy vyzdoben k dané události. Letos se zde až do 8. 5. koná výstava „Jaro na vsi“. Celý areál žije ve znamení starých obyčejů a zvyků vztahujících se ke střednímu Polabí. A tak se zde můžete podívat, jak se vynášela smrtka, jak se slavíval konec masopustu, a co to je, když se chodí po vsi s lítem. K jaru na vsi samozřejmě patří i slavení velikonočních svátků, ale můžete ,,prožít“ i filipojakubskou noc či kácení májů. Skanzen v Přerově nad Labem tak nabízí doslova interaktivní cestu do historie a tradic nejenom zdejšího kraje.
 
Ponořte se do slatiny
Dalším cílem našeho putování je starobylé městečko s bohatou historií ležící na soutoku řeky Labe a Jizery - Lázně Toušeň, které se nacházejí asi 10 km od Přerova nad Labem. Kouzelné prostředí lázeňského parku se stále zelenými stromy a tak trochu nostalgická atmosféra kolonády nabízejí příjemně strávené jarní odpoledne, které si můžete navíc zpestřit návštěvou místních slatinných lázní.
 
Pokud vás ale nadchnul přerovský skanzen, nezapomeňte se zastavit ve vesničce Ostrá, kde můžete navštívit další unikátní vesničku tradičních řemesel, kterou provozuje společnost Botanikus. V průběhu sezony se zde pořádají různé slavnosti s ukázkami práce lidových řemeslníků a vystoupeními kejklířů a hudců. Letos se historická vesnička otevírá v sobotu 1. května . Více na www.botanicus.cz.

 


středověká vesnička
 

Cesta městem…
Vedle dalších zajímavých polabských měst jako je Stará Boleslav, či Jirny a zámek pocházející z XIX. století, který je vyzdobený malbami Josefa Navrátila, nesmíme opomenout město Nymburk, v němž sedm set letá historie zanechala řadu unikátních středověkých stavebních památek, jako např.

 


opevnění Nymburka
 

zachované cihlové opevnění a kostel sv. Jiljí z XIII. století, renesanční vodárnu Turecká věž, renesanční radnici a domy na náměstí. Značená turistická trasa městem zahrnuje dokonce celých 64 zastávek. Zdejší muzeum má tři stálé expozice – Historie železnice, Nymburk v proměnách věků a Muzeum Bohumila Hrabala.
 
Kudy do Polabí…
Kromě Přerova nad Labem se do všech ostatních lokalit dostanete vlakem. Krajem se ale vine celá síť cyklostezek, a vzhledem k tomu, že se zde nachází jen mírné převýšení, zvládnou je i méně zdatní a zkušení bikeři. Kdo ovšem neholduje kolu a dává přednost kolečkovým bruslím, může vyrazit na trať, která se nachází v délce 9 km mezi Nymburkem a Poděbrady. Ale o tom zas až někdy příště… 
 
Mapku lokality najdete zde...
 


cesta z Nymburka do Poděbrad
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama