Úvod > volný čas > Pohádkový zámek Bojnice

Pohádkový zámek Bojnice

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, Bojnicecastle
Pohádkový zámek Bojnice

Kdo si rád užívá romantická místa a pohádkové stavby, měl by zavítat na jeden z nejnavštěvovanějších zámků Slovenska, na Bojnici. Zámek tyčící se nad městem patří k nejvýznamnějším a také k nejstarším památkám Slovenské republiky.

 

Trochu z historie.
První zmínky o zámku pocházejí z počátku 12. století. Původně se jednalo o dřevěný hrad, který byl v průběhu 13. století postupně přestavěn na kamenný. Koncem 13. století se bojnického hradu zmocnil uherský velkokníže Matúš Čák Trenčianský, následně se zde během 14. a 15. století vystřídalo několik majitelů. Ke konci 15. století věnoval král Korvín hrad i panství svému nemanželskému synovi Jánu Korvínovi. Po jeho smrti se hradu zmocnila Zápoľského vojska.
 
Pro zámek byl rozhodující rok 1527, kdy jej král Ferdinand I. daroval Alexejovi Thurzovi. Tento rod přestavěl gotický hrad na renesanční sídlo. Po vymření Thurzovců připadl hrad opět císaři, který jej dal Pavlovi Pálfimu do zálohy za dvě stě tisíc zlatých. Na zámku se opět začalo přestavovat a dostal barokní podobu. Stavební práce skončily koncem 17. století a jeho podoba se v průběhu dalších let již podstatně nezměnila. 

 

Poslední stavební úpravy proběhly v 19. století, kdy majitel Gróf Ján František Pálfi nechal zámek přestavět na romantickou stavbu. Jako vzor posloužily zámky na Loiře, papežský palác v Avignonu, gotické tyrolské hrady a raná renesanční architektura v Itálii.
 
Architektem poslední přestavby byl Jozef Hubert. Byl však spíše nástrojem svého pána s vysoko vytříbeným uměleckým vkusem. Sám majitel Pálfi kreslil, navrhoval a dokonce řídil stavební práce. Bohužel dokončení svého díla se Pálfi nedožil. Protože neměl přímé dědice a mezi příbuznými vypukly spory, dědici a československý stát mezi sebou uzavřeli dohodu.

 

V roce 1939 koupila zámek firma Baťa. Po válce, na základě Benešových dekretů připadl majetek státu. Od roku 1950 najdete v zámku muzeum, které je dnes součástí Slovenského národního muzea.

 

Interiéry zámku jsou velmi pěkně vybaveny, hlavně zde najdete umělecké předměty, které shromáždil poslední majitel gróf Pálfi. Zámek je opraven, patří k němu i park, kde se nachází mnoho zajímavých stromů a také můžete navštívit přírodní travertinovou jeskyni.
 
Noční prohlídka
Pro největší romantiky nabízí správa hradu noční prohlídku zámkem, občas jen při světle svíček a loučí. Tyto prohlídky se konají v létě, v červenci a srpnu každý pátek a sobotu od devíti hodin. Výhodou je, že se nemusíte dopředu objednávat. Prohlídka trvá 90 minut a je o jedno Euro dražší než běžná vstupenka

 

Zámek je otevřený každý den mimo pondělí, v letních měsících dokonce každý den. Vstupné vás bude stát necelých 6 Euro.
Více informací o aktuálních akcích najdete na www.bojnicecastle.sk

 

Zoologická zahrada
Výlet můžete zpestřit návštěvou bojnické zoologické zahrady, která se zámkem přímo sousedí. Je to nejstarší ZOO na Slovensku založená v roce 1955. Procházka zahradou bude velmi příjemná a vyhraďte si na ni několik hodin, protože expozice má rozlohu 20 ha. V zahradě se mimo jiné nachází i pavilon plazů a obojživelníků a jistě vás zaujme chov leopardů perských.

 

Vstupenka stojí pro dospělého 3 Eura.
Více na: www.zoobojnice.sk

 
Termální lázně
Výlet pak lze zakončit v místních lázních, kde je k dispozici vnitřní i vnější bazén s termální vodou, sauna, dokonce i vibrosauna a další procedury na objednávku.

Více na: www.kupele-bojnice.sk
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama