Úvod > volný čas > Jak vyzrát na podzimní deprese

Jak vyzrát na podzimní deprese

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: blueorange, Benetton, Chagall´s club restaurant, Fotolia
Jak vyzrát na podzimní deprese

Už sama definice podzimu končí větou – „dny se krátí, ochlazuje se, více prší“, a to vlastně hovoří za vše. Také proto bývá podzimní čas dobou pro nejrůznější splíny a nenálady. Ačkoliv používáme i pro tyto stavy pojem deprese, většinou se jedná jen o špatné rozpoložení, skutečná deprese je totiž vážný zdravotní stav a je potřeba ji léčit. Jak si ale vlastními silami v deštivých, tmavých dnech zlepšit náladu? Čím si tento sychravý čas zpříjemnit a „rozsvítit?“
 
Poradíme vám…
 
Konec léta netěší snad nikoho z nás. Dobrá nálada, bezstarostnost a pohoda, které s příchodem prázdnin, dovolených a různých letních radovánek závratně stoupají na křivce našich pocitů, zažívají s deštivými podzimními dny doslova strmý pád. Nechce se nám moc vstávat, ostatně, komu by se do té tmy chtělo, dny jsou najednou kratší a naše chuť cokoliv řešit je čím dál tím menší. Jaké jsou hlavní příčiny takového rozpoložení, a jak jim předcházet?

 

Nedostatek světla

Ano, je to právě sluníčko, které nám dobíjí pomyslné baterky, stará se o pravidelné dodávky hormonů štěstí a celkově nás pobízí k aktivitě. V krásném, slunném dni budete sotva sedět doma, když se dá dělat tolik zábavných činností venku… Naopak v pošmourném deštivém počasí bychom nejraději zalezli pod peřinu ve snaze přečkat tohle nevlídné počasí až do jara. Co s tím? Pokud je to možné, snažte se co nejvíce pohybovat u zdrojů světla. Jinými slovy, pořádně si v celém bytě rozsviťte, případně se můžete zúčastnit tzv. fototerapie, nebo-li léčby světlem pod lékařským dohledem.

 

Hýbejte se!

Zatímco v létě jsme v jednom kole, na podzim začínáme zvolna lenivět. Provozování letních venkovních sportů je již nereálné a k zimním radovánkám daleko. Pozor, to ale není důvod k nečinnosti, pohyb je jedním z nejúčinnějších léků na léčbu splínů, sport vyplavuje endorfiny, navíc se budeme radovat z faktu, že něco děláme pro naši postavu. Takže konec výmluv a alou do fitness centra, anebo třeba jen nasaďte holinky, oblečte pláštěnku a vydejte se na procházku do lesa.
 
Vitamíny

S podzimem bohužel také přichází větší výskyt nejrůznějších virových či bakteriálních infekcí. Právě proto je pro nás příjem vitamínů v tomto období obzvlášť důležitý. Není totiž nic horšího než k duševním chmurám chytit ještě chřipku. Zařaďte proto do jídelníčku co nejvíce ovoce i zeleniny, a to samozřejmě nejlépe i v čerstvé podobě.

 

Barvy, barvičky

První část podzimu, období babího léta, může být velmi poetická. Mnohem horší to však bývá později, kdy krásně barevné listy chytnou stejně tmavohnědý odstín a následně opadají. Holé stromy, nahnědlá tráva v kombinaci s šedivobílou oblohou a deštěm, to je žalostný pohled, který naší nenáladě opravdu nepřispěje. Vybarvěme se tedy sami! Sáhněte po barevných svetrech, veselých šálách se vzory a rozzařte se alespoň oblečením. I okolí uvítá pohled na pozitivně vyhlížející outfit.
 
Obklopit se kamarády

Být sám je sice někdy přínosné, ale určitě ne ve tmavých, podzimních dnech v době splínu. Nemá smysl sedět doma a být pohroužený do své sebelítosti, která tak může přerůst i do stavu sotva zvládnutelného v domácích podmínkách. Rada je přitom jednoduchá: naplánujte si na každý den nějakou aktivitu, i kdyby to mělo být třeba jen posezení s přáteli u sklenky vína. Jen pozor na výběr společníků, depresivní kamarád či kamarádka, která nás zavalí svými pseudoproblémy, by asi příliš velkou službu neudělala. Ideální jsou pozitivně naladění, veselí optimisté, kteří nás z našeho mručení dovedou vždy spolehlivě dostat!

 

Samozřejmě je v podzimním období třeba, aby se každý zamyslel sám nad sebou a přišel na svůj vlastní recept, jak si navodit psychickou pohodu. Pokud už například v létě, naříkáme, že bude zase podzim, a jak je studený, deštivý a jak ho nesnášíme, připravujeme si perfektní půdu pro pozdější špatnou náladu. Je důležité najít na tomto negativním faktu pozitivum, třeba to, že i nevlídný podzim jednou skončí, radovat se z každého dne a brát toto roční období jako hotovou věc, která k našemu klimatu prostě patří.
 
V případě, že by se vám vaše splíny zdály vážnější, pociťovali byste příznaky jako je méněcennost, silný smutek, velkou nechuť k čemukoliv, či somatické potíže, mohlo by se jednat o příznaky skutečné deprese, při které je nutné vyhledat pomoc odborníka a zahájit léčbu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama