Úvod > volný čas > Deprese - to je jen taková nová trendy nemoc!

Deprese - to je jen taková nová trendy nemoc!

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Depositphotos - creo77, Aldali
Deprese - to je jen taková nová trendy nemoc!

Janet Street-Porterová je oblíbenou novinářkou komentující životní styl. Tedy dokud nevyšel článek s tímto titulem. Zareagovaly na něj přední britské listy a vznikly desítky blogů, které s ní polemizují s vášnivostí na hony vzdálenou střízlivé řeči vědy.  Lidé zpochybňují nejen vzdělání, ale i novinářskou poctivost a charakter autorky.
 
Na britskou Komisi pro zdraví došlo téměř dvě stě stížností a výzev, aby se publicistka omluvila. Dvě zásadní reakce jsou nyní přímo pod článkem.  Ale mohla to také být chytrá účelová provokace.  Ještě nikdy totiž nevyšlo tolik osobních zpovědí a názorů na depresi v tak krátké době a v takové shodě. Ve zkratce vám přiblížím její hlavní myšlenky. O co jí vlastně šlo?
 
Onemocnět depresí je stejně trendy jako kabelka od Vuittona 
Janet vnímá depresi jako velký černý mrak, který visí nad Británií. Je to relativně nový jev a stále sílí, protože další a další ženy se nechávají slyšet, že je ubíjí stres. Vypadá to tak, že si ženy pořizují depresi, stejně jako shopaholici módní doplňky, jako novou trendy kabelku. Týká se to žen dobře zabezpečených, u nichž je módou prohlašovat, že život je nesnesitelný. Klinická deprese jako nemoc samozřejmě existuje a Janet to nepopírá. Říká ale, že nebude odhalena mezi lidmi chudými, kteří musí skutečně tvrdě pracovat. To, čím tito lidé trpí je chudoba, vyčerpání a nedostatečná strava. Jsou ustaraní, protože nestačí platit složenky-  natož uživit nebo obléci svoje děti. Neříkají tomu deprese. 
 
Janet ta epidemie prázdnoty a zklamání ze života dobře situovaných žen mírně řečeno dráždí. Ženy by měly jít do sebe a strastem čelit. Nepodléhat módě celebrit, které sytí bulvár svými příběhy o složitostech jejich vztahů a pocitů z nich. Volá – „Držte svůj život pevně!“
 
Jako každý člověk i Janet prožila těžké citové ztráty, ale neskončila s lahvičkou pilulek pod peřinou. Chce to jenom odvahu převzít kontrolu nad svým životem. To se ale těžko podaří, pokud hlavní starostí žen bude, které si vybrat šaty a jaký používat krém na vrásky, aby dosáhly mýtické dokonalosti. Měly by se řídit svými skutečnými hodnotami své jedinečnosti a nevést prázdné debaty s přítelkyněmi. Odmítnout názor, že celá jedna generace žen je postižena vágně definovanými příznaky, kterým se říká deprese.

 

Dříve byl život těžší, ale deprese vzácnější
Zajímavé je, že dříve celý humbuk kolem stresu nebyl vnímán a je relativně novým fenoménem této generace, která si prostě chce prožít všechno. Ano, samozřejmě že lidé, kteří byli ve válce, nebo u nich propukla poporodní deprese, jsou vážně nemocní. Jejich příznaky, ale odpovídají přesné lékařské diagnóze. Jenže všechny ty popisy životních strastí, které jsou dnes brány jako stresové a postihují (v Británii) až jeden milion lidí ročně, prostě dříve nemocí nebyly. Taková epidemická onemocnění přicházejí a odcházejí s módou.                                     
 
Před léty, vzpomíná Janet, každý sedmý dospělý člověk trpěl bolestí zad, která byla nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Teprve o deset let později, klesl její výskyt na polovinu. Je to jenom tím, že sedíme na ergonomických sedačkách? Nezvedáme v duchu směrnic byrokratů z EU těžká břemena? Samozřejmě, že ne. Bolesti zad prostě už nejsou velké téma k diskuzi. 
 
Je možná pravda, že většina žen trpí fyzickou ochablostí a sníženou vitalitou díky nadváze. Jen těžko by prošlo, kdyby usilovaly o zdravotní neschopnost jednoduše proto, že jsou obézní. Mohou ale zčista jasna přijít na to, že si s tím neumí poradit a jsou stresované. A stres nebo deprese, to je jiný šálek kávy. Žít s tím, je nepochybně známkou sebezapření a cti. Pokud k tomu přistoupíte takto, je pochopitelné, že trpíte. Máte právo být stresovaná, i když nežijete ve válečné zóně, nezažila jste teroristický útok a vaší jedinou zátěží je vstát ráno z postele a dojet autobusem do práce.
 
Trpět depresí není out, naopak k přepychu patří cítit prokletí
Stres je dnes natolik hýčkaným syndromem, že se jim zabývá vláda (v Británii) a pro celou řadu duševních onemocnění s příznaky paniky a nízké sebeúcty podporuje poradenství zdarma. Neutrpíte žádné společenské stigma. Vždyť problémy s úzkostí a se sebeúctou ventilují na svých webech i multimilionáři a známé osobnosti. A dostává se jim veřejného pochopení. Umějí své neštěstí dobře prodat. Vždyť my to přímo hltáme, nic nás nepovzbuzuje víc, než cizí „neštěstí“. Ti lidé bydlí v krásných domech, mají ušlechtilé psy i koně, ale cítí se mizerně. Fantastické! Naše problémy se zdají hned daleko snesitelnější. 
 
Stres je technologický pojem a je definován mnohočetnými příčinami. Teď ho můžete mít prakticky z čehokoliv. Moje matka, píše Janet, patřila ke generaci, která neměla možnost trpět stresem nebo depresí. Trávila dlouhé hodiny ve špatně placeném zaměstnání a vracela se domů k mytí nádobí, žehlení a k nějakému náročnějšímu jídlu v sobotu. Dnes mají depresivní ženy atraktivní děti v dobrých školách, automatické pračky se sušičkami a dost peněz na to, aby nemusely péct buchty.  Ale jsou generací, která „ strávila dvacet let budováním své kariéry, aby zjistila, že je vystavena trojí zátěži -  vychovávat děti, věnovat se stárnoucím rodičům a žonglovat v zaměstnání“. „Souhlasím“, píše Janet, „je to výzva, ale určitě ne prokletí celé generace“. 
 
Na druhé straně jsou miliony žen, které vykonávají stereotypní práci, nevzaly si příliš úspěšné muže, žijí v obecních bytech a mají rodiče, kteří se musí snažit. A daří se jim zvládat život tak nějak obdivuhodně. 
 

 

Deprese byla více pro ženy, ale začíná být unisexy
To ještě ale není všechno. Současný tvrdý trh práce válcuje i muže a zdá se, že i oni naskočí do rozjetého vlaku s depresí. 45% žen se stává živitelkami rodiny a mají vyšší příjem než muži. Není divu, že mužské Ego je vystaveno zdrcujícímu útoku a právě oni prožívají pocity sebenejistoty a bezcennosti. „A tady“ - píše Janet, „jsem se neubránila srdečnému smíchu.  Myšlenka, že soucítím s chlapem, který má problémy se sebeúctou, je prostě k popukání. Myslím, že to spíš můžeme brát jako pomstu za všechny ty roky, kdy nám muži „dopřávali  blahobyt.“
 
Život je těžký, ale proč depresivní 
,,Takzvaní odborníci analyzují naše pocity a píší o nich. Podle nich je naše chyba, že jsme bombardovány kultem mládí a trpíme nereálnými představami o tom, čeho bychom měly v zaměstnání a ve vztazích dosáhnout.  Vrcholem našeho utrpení je povinnost skloubit práci a rodinu bez pocitů viny. Náš věčný kariérní boj s muži je podle odborníků navíc komplikován konkurenčním bojem se ženami, které se stále častěji vybarvují jako naše sokyně v kariéře. Odborníci nás hodnotí jako „rozpolcené“. Jsme prostě dokonale ubíjeny statistikami, které varují, že stres a deprese jsou na vzestupu. Je prý reálné, že každá 7. žena bude, alespoň v některé fázi svého života, trpět depresemi.
 
Asi tomu tak bude,“ uzavírá Janet svoji úvahu. ,,Všechny toužíme být hubenější a majetnější. Nikdo nám s tím nepomůže, co se dá dělat. Jenomže „každý den se spousta žen rozvádí, ztrácí milovaného člověka, rodí a dozvídá se svoji ohrožující diagnózu. Nějakým zázrakem 90% z nás to neřeší depresí, nepolyká speciální léky a nehořekuje nad černým osudem. Je to prostě náš život v reálném světě.“   A to je konec provokativního fejetonu Janet Street-Porterové. „Pamfletu“ který rozkmital zeměkouli.  
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama