Úvod > volný čas > Prevence jako součást života každé ženy I.

Prevence jako součást života každé ženy I.

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Prevence jako součást života každé ženy I.

Vyslechnout z úst lékaře obávanou diagnozu rozhodně nepatří k nijak příjemným chvilkám. A jelikož lze některým závažným onemocněním předcházet prevencí, je třeba, aby každá žena důsledně dodržovala preventivní prohlídky. Občas se totiž ze zdánlivě banálních potíží vyklube mnohem větší problém, který ale odhalí až návštěva lékaře. Jaké to tedy je, když se řekne – rakovina děložního hrdla…
 
Zhoubné nádory (tzv. karcinomy) děložního hrdla představují po nádorech děložního těla a nádorech vaječníků třetí nejčastější nádorové onemocnění pohlavních orgánů u českých žen. S neměnnou frekvencí jsou v naší republice zjišťovány již od 70. let minulého století. Každý rok tak přibývá více než 1000 nových případů rakoviny děložního hrdla a asi 400 žen v důsledku onemocnění každý rok zemře. Ve srovnání s jinými vyspělými státy jde o výsledky více než nelichotivé. Situace je o to smutnější, že rakovina děložního hrdla patří mezi onkologická onemocnění s vůbec nejlepšími možnostmi prevence a většině případů lze účinně a včas předejít.

 

Infekční onemocnění
Bez veliké nadsázky je možno rakovinu děložního hrdla označit za infekční onemocnění. Příčinou vzniku je totiž infekce lidským papilomavirem (human papillomavirus - HPV). Samotná infekce je sice nezbytnou, ale zdaleka ne jedinou podmínkou rozvoje rakovinového bujení. Nejdůležitějším faktorem je její dlouhodobé přetrvávání v děložním hrdle. Pro takové přetrvávání je důležitý vliv podpůrných faktorů, mezi které patří kouření tabáku, poruchy imunity (získané i vrozené defekty imunity, umělé potlačení imunity po transplantacích a u některých onemocnění (cukrovka, poruchy štítné žlázy aj.), působení dalších pohlavně přenosných chorob (zejména infekce chlamydiemi), časté střídání partnerů, zahájení pohlavního života před 17. rokem věku a špatné sociální zázemí.
 
Klíčová je prevence
HPV infekce je v populaci velmi častá a téměř každý se s ní alespoň jednou za život setká. U většiny žen i mužů však naštěstí proběhne bez jakýchkoliv příznaků a virus je spontánně a trvale eliminován. U malého množství žen dochází zejména v důsledku spolupůsobení uvedených podpůrných faktorů k dlouhodobému přetrvávání infekce. U části nemocných z této skupiny pak dojde k rozvoji předrakovinových změn (tzv. prekanceróz, dysplazií). Právě v tomto momentu sehrávají klíčovou úlohu gynekologické preventivní prohlídky, které by měly zajistit včasný průkaz a vhodnou léčbu předrakovinových změn. V případě, že nejsou změny v předrakovinovém stádiu zachyceny a adekvátně řešeny, dochází ke zhoršení do stádia zhoubného nádoru.
 
Co je součástí preventivních vyšetření
Realizace nejdůležitějšího preventivního zásahu je v rukou gynekologických preventivních vyšetření. Jejich cílem je aktivní vyhledávání (tzv. screening) předrakovinových změn děložního hrdla. V naší republice je organizované vyhledávání předrakovinových změn zavedeno relativně krátce a na jeho provádění spolupracují gynekologové se specializovanými a pečlivě kontrolovanými cytologickými laboratořemi. Hlavním nástrojem vyhledávání změn na děložním hrdle je cytologický stěr. Ten by se měl odebírat každé ženě od počátku pohlavního života z povrchu děložního hrdla a z kanálku děložního hrdla. Stěr je součástí preventivní gynekologické kontroly, která se provádí vždy jednou ročně a obsahuje ještě prohlédnutí děložního hrdla pomocí speciálního mikroskopu (tzv. kolposkopii) a pohmatové vyšetření.

 

V příštím díle si řekneme, co se děje po stanovení správné diagnozy.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama