Úvod > volný čas > Prevence jako součást života každé ženy III.

Prevence jako součást života každé ženy III.

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, Laures: Depositphotos
Prevence jako součást života každé ženy III.

V předcházejícím díle jsme si vysvětlili léčebné procesy, jež bývají nejčastěji aplikovány při onemocněních děložního hrdla. Dnes se seznámíme s dalšími možnostmi prevence, což je slovo, které by mělo provázet během života každou ženu, a kterým by se měla řídit. 

 

V současnosti jsou v prevenci zhoubných nádorů děložního hrdla k dispozici kromě kvalitně organizovaných gynekologických preventivních kontrol i další možnosti. Jejich využití však již není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a vyžaduje různě širokou finanční spoluúčast. První je testování na přítomnost rizikových typů HPV, které určí míru rizika rozvoje závažného nálezu na děložním hrdle. Díky frekvenci infekce v populaci je takové testování rozumné až pro ženy nad 30 let věku. V případě negativity je však v této věkové kategorii silným argumentem mimořádně nízkého rizika.

 

Očkování
Nejúčinnějším nástrojem ochrany je preventivní očkování proti HPV. Vakcíny obsahují viru podobné částice, které jsou neinfekční, ale vyvolávají tvorbu vysokých hladin protilátek. Po dokončení celého očkovacího schématu složeného ze tří dávek je žena zcela chráněna proti infekci nejčastějšími typy HPV. Význam očkování je kladen především na skupinu dívek a žen, které ještě nezahájily pohlavní život. Zde dosahuje očkování maximální efektivity, protože chybí riziko, že by dívka již byla infikována HPV, která by mohla v budoucnu dát vzniku zhoubného nádoru.
 
I u sexuálně žijících žen bez ohledu na věk má očkování význam. Důležité je však posoudit individuální riziko získání nové HPV infekce. Pro všechny očkované ženy však nadále platí nutnost pravidelných preventivních kontrol, protože očkování jednak nemá léčebný účinek a není tak schopno vyřešit změny vzniklé v důsledku již dříve získané infekce a jednak nechrání proti všem typům rakovinotvorných HPV.

 

Braňte se
Zhoubné nádory děložního hrdla představují v ČR dlouhodobě velmi vážný problém. Důvodem bylo ještě donedávna chybějící organizované vyhledávání předrakovinových změn a také stále trvající nízká účast žen na preventivních gynekologických kontrolách. Současné možnosti prevence, ale dávají naději na změnu. Při širokém pokrytí populace očkováním proti HPV a při zlepšení účasti na preventivních gynekologických kontrolách by se mohla rakovina děložního hrdla stát v budoucnosti raritním onemocněním.
 
Další informace k této problematice najdete na www.onkogyn.cz.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama