Úvod > volný čas > Vánoční čas

Vánoční čas

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Vánoční čas

Advent se naplnil a Štědrý den je tu. Stihli jsme vše, co jsme chtěli připravit? Nasáli jsme sváteční náladu? I takové myšlenky napadají v tento den řadu z nás. Někdy totiž snaha o vytvoření kouzelných vánoc přináší zklamání. Na koho jsme se těšili, nepřišel. Dárek, kterým jsme chtěli někomu udělat radost, je nevydařený. Co s tím? Rozhodně nemá cenu hořekovat nad tím, co se nám nepovedlo. Zkusme přes všechny problémy prožít tento vánoční čas s vírou, že bude lépe.
 
Je na nás samotných, zda dáme přednost duchovní stránce Vánoc, onomu tajemnému, čím jsou pro nás přitažlivé už řadu století, nebo upřednostníme spotřební část v nepřeberném množství dárků, které třeba ani nepotěší…
 
Co jste možná nevěděli o Vánocích
Naši předkové slavili 25. prosinec jako den Zrození nepřemožitelného Slunce dříve, než tuto tradici převzali křesťané. Ti slaví Vánoce až od 7. století. Zimní slunovrat i narození Ježíška je určitě důvodem k radosti a oslavám, a to nejenom pro věřící. Vlastně v obou případech přinášejí naději, že slunce bude stoupat po obloze, bude svítit a hřát. Tak jako křesťanství v podobě narozeného Ježíška přináší lásku a naději.
 
Štědrý den…
…byl v minulosti spojen s řadou pověr a zvyků, které měly lidem ukázat, co je v nadcházejícím roce čeká. V řadě rodin se některé zvyky dodržují, ale spíše jen pro zábavu. Je to například rozkrojení jablka, kdy se podle jádřince hádá, zda bude dotyčný zdráv či ne. Nebo se pod talíř stolovníkům dává šupinka z kapra, aby se u nich po celý následující rok držely peníze. V minulosti takových pověr bylo mnoho a velmi sugestivně jsou uvedeny v básni „Štědrý den“ od K. J. Erbena.
 
K vánočním svátkům patří také symboly. Například jmelí zavěšené nad štědrovečerní tabulí přinese štěstí a požehnání a každému stolovníkovi, splní přání, které vysloví do zapálení první svíčky na stromečku.

 

 

Vánoční stromek                           
Poměrně novodobý vánoční zvyk, který se v Čechách rozšířil až v 19. století je zdobení vánočního stromku. Nicméně výzdoba chvojím ozdobeným jablky a červenými stužkami je původní pohanský zvyk.
 
Vánoční dárky
Darem vyjadřujeme lásku, úctu a ochotu pomáhat. Ostatně, dnes si bez dárků vánoční svátky ani nedokážeme představit. I dříve bylo období Vánoc nebo slunovratu na dárky štědré, sloužící dostávali přilepšení, obdarováni bývali i žebráci a lidé bez domova, rovněž i pro koledníky byl připraven nějaký dárek. Tradice vánočních dárků, jak ji známe dnes, se v Čechách objevuje naplno v 19. století. Zpočátku byly vánoční dárky nejčastěji praktického rázu, ale i ti nejchudší se snažili svým blízkým, zejména dětem, udělat vánočním dárkem radost, např. hračkou...

 

 

Betlémy                           
Betlém patří k jedněm z tradičních atributů Vánoc. Za vlast jesliček je považována Itálie, zpočátku byly spjaty výhradně s církevním prostředím a vyskytovaly se pouze v chrámových stavbách. V Čechách se v19. století rozvinula výroba lidových betlémů s neopakovatelným kouzlem. Vlastnictví nákladného betlému se často stalo pýchou a znakem společenského postavení. Dnes najdete téměř v každém regionálním muzeu betlémy zhotovené místními řezbáři. A právě v období Vánoc a na začátku ledna se pořádají výstavy betlémů, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
 
Jaké další vánoční zvyky dodržujeme
Staré zvyky, které k Vánocům patřily v minulosti, jsou již opomíjeny, přesto v mnohých rodinách dál scházejí jejich členové, přátelé, navštěvujeme na hřbitovech ty, jež už nejsou mezi námi, zpíváme koledy, apod. A nezapomínáme ani tradici štědrovečerních pokrmů, mezi něž patří bramborový salát s kaprem, vánoční cukroví a vánočka.
 
U štědrovečerní večeře pak někteří chystají o jeden  talíř navíc pro náhodného hosta a od večeře nevstávají, ať se děje, co se děje, protože ten, kdo vstane, prý do roka zemře. Řada lidí má i své vlastní zvyky, např. pouštění kapra zpět na svobodu…

 

 

Vánoční svátky nám především připomínají, že je mnohem radostnější dávat než brát, a proto si zaslouží velký obdiv ti, kdo navzdory všemu dokážou na svá trápení, smutek a těžkosti zapomenout a sdílet radost s druhými.
Nezapomeňme při tom množství dárků, které nakupujeme a dostáváme, na ten nejvlastnější dar a to je darovat něco sami ze sebe. Darovat si navzájem čas. Zejména děti a nejstarší generace rodiny dokáže tento dar ocenit…
  
Opravdová krása Vánoc se spíše nachází v jednoduchosti, upřímnosti a schopnosti naslouchat Čím více nasloucháme okolnímu světu, tím plněji si uvědomujeme nesnáze a bolesti, vypětí a vyčerpání, kterými lidé trpí. Pokusme se dívat na své problémy skrze problémy ostatních lidí, a to je duchovní odkaz Vánoc.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama