Úvod > volný čas > Na co nesmíte zapomenout před tím, než vyjedete na lyže

Na co nesmíte zapomenout před tím, než vyjedete na lyže

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: ritacuba.com, spalek-ski.cz, SXC
Na co nesmíte zapomenout před tím, než vyjedete na lyže

Zima je tady a spolu s ní i sezóna zimních sportů, kam se v našich podmínkách řadí v prvé řadě lyžování. Nechtějme však, aby nás zastihla nepřipravené - pro hladký průběh aktivní zimní dovolené je zpravidla nutné některé věci promyslet a nejlépe také zrealizovat s patřičným předstihem. Vyhneme se tak zbytečným nepříjemnostem a komplikacím, například v podobě dlouhého čekání ve frontách.
 
Pokud u vás na půdě či v přístěnku po náročné loňské sezóně „odpočívá“ vlastní lyžařské vybavení, bude potřeba je před odjezdem řádně zkontrolovat, namazat a seřídit. Zkušenější kutilové to pravděpodobně zvládnou sami, drtivá většina víkendových lyžařů však vezme za vděk specializovanou opravnou. Pokud půjdete nechat vybavení zkontrolovat dnes, s nejvyšší pravděpodobností bez potíží uspějete.
 
Necháte-li však celou záležitost na poslední den před odjezdem na sjezdovku, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě několikahodinové fronty. Kromě lyží a obuvi nezapomeňte zkontrolovat i stav hůlek, helmy a brýlí.

 

 

Jestliže vám cokoliv z uvedeného vybavení chybí, sami se můžete rozhodnout, zda ho (opět raději v předstihu) před dovolenou dokoupíte – tuto variantu doporučujeme zejména v případě, kdy jste si jisti, že ho v budoucnu ještě využijete. Druhou z možností, vhodnou zejména pro příležitostné fantomy sjezdovek či běžecké stopy, je vybavení zapůjčit od známých nebo specializované firmy.
 
Půjčoven lyží naleznete v každém větším městě hned několik a za výhodu lze považovat i jejich častou přítomnost přímo v lyžařských střediscích, takže není nutné jezdit přes půl republiky či dokonce Evropy s autem naloženým až nad střechu.
 
Půjčovny vybavení oceníte i v případě, že nejezdíte na zimní dovolenou častěji jak jednou do roka. Je sice pěkné mít vlastní lyže a snowboard přímo doma, ale objemné sportovní potřeby v letních měsících mohou do značné míry překážet, zvlášť v případě, že je nemáte kde skladovat a zabírají vám tak místo třeba na balkóně. A to se raději ani nezmiňujeme o tom, na kolik vás přijde jedno svezení na lyžích v případě, kdy jste do jejich pořízení investovali 15 tisíc korun a od té doby se na ně chodíte pouze jednou za rok zálibně dívat do sklepa.

 

 

Důležité je myslet i na bezpečnost. Pokud se chystáte k extrémním sjezdům „černých“ sjezdovek, měli byste si přikoupit i další výbavu, a to i v případě, že jste velmi zkušení lyžaři. Samozřejmostí je stejně jako u sjezdů jednodušších jednoznačně helma, volitelným vybavením je potom chránič páteře (tzv. páteřák), jehož účel je zřejmý.
 
Bohužel mnozí lyžaři riziko podceňují a podle toho vypadají každoroční statistiky vážných zranění sezónních sportovců. Dobrým doplňkem páteřáku jsou potom chrániče kolen, loktů a podobně.
 
Nejen pro skialpinismus, ale i pro snowboard či běžné lyžování v nejistých oblastech je vhodné pořídit si (či opět půjčit) tzv. pieps, lavinový vyhledávač. Jeho cena je sice relativně vysoká, zachránil však již mnoho lidí a do čeho byste chtěli investovat, když ne do záchrany vlastního života?

 

 

Někteří uživatelé páteřáku si stěžují, že se v něm cítí nepohodlně a nadměrně se potí. Jenže tito lidé patrně podcenili další důležitý prvek přípravy na cestu do hor - koupi kvalitního oblečení. Konkrétně v souvislosti s pocením se jedná zejména o spodní vrstvu, termoprádlo, které musí účinně odvádět pot na povrch a zároveň hřát, tedy musí mít, zjednodušeně řečeno, patřičné tepelně-izolační vlastnosti. Vhodná je samozřejmě i promyšlená investice do svršků - dobré bundy a lyžařských kalhot.
 
Poslední věcí, na kterou nesmíme zapomenout, a to především v případě, kdy jedeme sportovat do zahraničí, je cestovní pojištění. Zjistěte si předem, na jaké druhy sportů a dalších aktivit (ale i například nadmořské výšky) se vaše pojištění vztahuje, a zbytečně neriskujte. Desetkrát můžete mít štěstí, ale co když po jedenácte už ne?
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama