Úvod > volný čas > Jak přežít Silvestra bez újmy

Jak přežít Silvestra bez újmy

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Jak přežít Silvestra bez újmy

Poslední noc v roce se jak známo vyznačuje nejvyšší hladinou alkoholu v krvi v přepočtu na obyvatele. Ovšem ranní kocovina, kvůli níž následně si přejeme, aby rčení „jak na Nový rok, tak po celý rok“ neplatilo doslova, není jediným rizikem, které nám období Silvestra přináší. Na co si tedy dát pozor, čemu se vyhnout a hlavně, jak se ve zdraví dožít nového roku?
 
První a nejdůležitější věcí je konzumace alkoholu. Většina lidí, i jinak zapřisáhlých abstinentů, se zřejmě neomezí na novoroční přípitek. Všichni víme, jaké problémy nadměrné pití přináší, ale je také potřeba si připomenout, jak s těmito následky bojovat, a pokud možno se jim vyvarovat.

 

Pozor na míchání alkoholu a energy drinků
Všeobecně známou radou týkající se pití je ta o nemíchání různých druhů alkoholu, my k ní přidáme – s dalšími nápoji. V poslední době se totiž stále oblíbenějším stává míchání alkoholu s energy drinky. Varování před těmito mixy je zcela na místě, neboť jejich nebezpečí spočívá v tom, že zatímco energetické nápoje aktivitu povzbuzují, alkohol ji „umrtvuje“. To má za následek, že obě ingredience takového mixu se v uživateli „perou“, a zároveň je člověk schopen díky nadměrné energii „absorbovat“ více alkoholu než obvykle. Ranní kocovina je potom ještě z těch příjemnějších důsledků. A vaše játra vás za podobné eskapády rozhodně milovat nebudou.

 

 

Míchejte s vodou
Mnozí odborníci dnes tvrdí, že míchání různých druhů pití nemá na ranní kocovinu podstatný vliv. Každopádně, mnozí jistě mají zkušenosti třeba s mixováním piva a rumu v průběhu jednoho večera, což rozumný člověk zkusí jenom jednou. S čím by se však alkoholy naopak míchat měly, je minerálka, ideálně neperlivá, nebo i „pouhá“ voda z kohoutku. Většina následků silvestrovského „paření“ totiž vzniká právě z důvodu nízkého přísunu nealkoholických tekutin.
 
TIP: Pít nealkoholické nápoje se vyplatí v průběhu celého večera, a to v množství adekvátně rostoucím s objemem vypitého alkoholu. Postavte si vedle sebe dvoulitrovou lahev s vodou a dejte si za úkol ji v průběhu noci vypít. Pokud byste na pití vody náhodou „v zápalu boje“ zapomněli, vypijte najednou větší množství vody (0,5 – 1 litr) před tím, než půjdete spát. Přestože se následné docházení „na malou stranu“ může zdát nepohodlné, ráno se vzbudíte a „opice“ bude mít výrazně menší rozměry než obvykle.
 
Dobrý postup zvolí i ti, kteří v průběhu pokračujícího večera čas od času opustí vytopenou a mnohdy i zakouřenou místnost a jdou se provětrat na vzduch. Ovšem nezapomeňte se pro tyto účely dobře obléknout, alkohol zahřívá jen naoko.

 

 

Nezapomeňte na pochutinky
Co se týče jídel, doporučujeme lehké a nepříliš ostré pokrmy, určitě nic nezkazíte klasikou v podobě chlebíčků a jednohubek, kterými byste opět měli prokládat alkoholické nápoje (hlavně nepít nalačno).

 

 

Petardy nakupujte opatrně
Další upozornění se týká oblíbených petard a dělobuchů. Možná jste v médiích zaznamenali, že novelizovaný zákon od letošního roku neumožňuje obchodní inspekci kontrolovat prodejce pyrotechniky, takže nám ostatním nezbývá než kontrolovat je „svépomocí“ a nevyhovující zboží s nejasným původem a chybějícím českým návodem k použití prostě ignorovat. Jinak se také může stát, že se zraníte ještě dříve, než dorazíte z nákupů.
 
Pokud jste si již zakoupili věrohodné rachejtle a chystáte se je použít, nezapomeňte přesně dodržovat přiložené instrukce a stát v dostatečné vzdálenosti od místa exploze. Ohňostroje byste rozhodně měli namířit mimo obydlenou oblast, kde nemohou nikoho zranit a omezte svou touhu experimentovat. Také je důležité nenechat s pyrotechnikou manipulovat děti ani (zejména viditelně) podnapilé osoby.

 

 

Šťastný a veselý 2011
Pokud výše zmíněné postupy dodržíte, máte velikou šanci přežít poslední den roku ve zdraví a na Nový rok se probudit s čistou hlavou. A hned jak vstanete, můžete si dát třeba předsevzetí, že stanovené silvestrovské postupy dodržíte i další rok.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama