Úvod > volný čas > Exotický ráj Madagaskar

Exotický ráj Madagaskar

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, ExpediceLemuria, NetTravel
Exotický ráj Madagaskar

Ačkoliv u nás právě vládne třeskutá zima, v některých částech světa je nyní ideální čas pro báječnou dovolenou. Přesně takový, sluncem zalitý ráj představuje Madagaskar. Tento čtvrtý největší ostrov světa nadchne snad každého cestovatele, ať už svým přírodním bohatstvím, zajímavostmi, které jinde na světě nejsou či skutečností, že navzdory své nebývalé kráse ještě není zkažený turistickým ruchem. Pojďme si toto tajemstvím opředené místo představit blíže.

 

 

Ostrov mnoha tváří

Větší rozmanitost, jakou nabízí právě Madagaskar, bychom si mohli jen těžko představit. Od písečných míst, po deštné pralesy, od míst propředených unikátní zelení až po štíty bizardních žulových hor, či vesniček s vysušenou červenou hlínou, ale také exotické pobřeží s průzračně čistým mořem, korálovými útesy a palmami - tohle všechno v sobě mísí ostrov lemurů, Madagaskar. Stačí se přemístit na jiné místo a scenérie se promění jako bychom cestovali prostorem i časem.

 

Podivuhodné tvary skalisek, obří termitiště, ale také svěžest vysokohorských vodopádů a záhadné, až 25 m. vysoké stromy – baobaby, které jsou pro Madagaskar typické. Pokud se vydáte na dovolenou právě na Madagaskar, stojí za to nestrávit všechen čas povalováním se na plážích, ale také se vydat na poznávací cestu. Určitě budete nadšeni!

 

 

Fauna a flóra

Pestrost ostrova se promítá i do rostlinstva, které se na Madagaskaru velmi odlišuje podle nadmořské výšky. V nejvyšších horách najdeme horské louky podobné těm u nás, v nižších polohách typické tropické deštné pralesy s bambusovými křovinami. Na jihozápadě ostrova, kde panuje velké sucho, narazíme pro změnu na pusté trnité buše a savany.

 

 

Se zvířaty je to opět zajímavé, díky mnohaleté izolaci od okolní pevniny (asi 130 milionů let) se na Madagaskaru vyskytuje velké množství zvířat, která jsou vázána pouze na tento ostrov. Mezi ta nejznámější, spojená jen s Madagaskarem, patří lemuři, kterých zde žije přes 20 druhů. Naproti tomu některá zvířata na Madagaskaru zcela chybí, například dravé šelmy (vyjma malé kočkovité šelmy Fosy madagaskarské).  Na milovníky potápění pak čeká nepřeberná škála rybek všech barev a odstínů, ale také třetí největší korálové útesy na světě.

 

 

Rady a tipy

Ačkoliv se zatím nejedná o rozšířenou turistickou destinaci, několik cestovních agentur už organizuje zájezdy i na Madagaskar. Mimo této varianty je také možnost spojit se ještě z domova s některou z místních cestovních kanceláří (jednu z nich dokonce provozuje rodačka z ČR) a vyrazit na ostrov po vlastní ose. Kromě toho, že tímto způsobem vás cesta vyjde levněji, podíváte se i na místa, která si sami vyberete, místní průvodce vás seznámí se zvyky tamních obyvatel a můžete se podívat do vesnic, kde se dodnes žije původním stylem, zcela bez zásahu civilizace. Kvalitní průvodce (a také vozidlo) jsou tedy nezbytností.

 

 


 Vízum: k vycestování na Madagaskar je potřebný nejen platný cestovní pas (musí platit ještě 6 měsíců po návratu domů), ale také turistické vízum, které vyjde na zhruba 3 800 Kč a budete na něj čekat asi 14 dní. Existuje také varianta zakoupení víza přímo na letišti v Antananarivo, cena bývá obvykle o něco vyšší, ale je to ihned…
 Očkování: ačkoliv není povinné, patří očkování (zejména proti hepatitidě A, břišnímu tyfu) mezi velmi doporučované. Vhodná jsou také antimalarika. Povinnost se navíc různě mění, určitě se vyplatí zjistit si aktuální informace ve velkém předstihu.
 Doprava: Spoj Praha – Antananarivo (hlavní město Madagaskaru) zatím neexistuje, na Madagaskar se létá především z Paříže.

 

 


 Doprava na Madagaskaru: Existuje několik možností, jak se na Madagaskaru přemisťovat. Mezi spolehlivé (a bezpečné) patří např. letecké linky společnosti Air Madagascar, kde se navíc domluvíte i anglicky. Pokud se rozhodnete cestovat ,,po zemi“, nejlepší variantou je řidič/průvodce s kvalitním terénním vozem. Silniční síť je na Madagaskaru kromě několika hlavních tepen v dost bídném stavu, takže samotné půjčování aut bez řidiče či domorodého průvodce příliš nedoporučujeme. Domorodec navíc pomůže určit trasu (mapy nebývají zrovna nejspolehlivější).
 Bezpečnost: Pomineme-li hlavní a další velká města, dá se Madagaskar považovat za bezpečné místo. Zejména vesničtí obyvatelé bývají návštěvou „vazaha“ (bělochů) potěšeni a mají tendenci je ochraňovat. Krádeže a podobné výtržnosti jsou tedy zcela vyloučeny. Hlavní město je pochopitelně (jak už to ve větších městech bývá i v Evropě) plné kapsářů.

 

 

Základní informace o ostrově

 Oficiální název: Madagaskarská republika
 Hlavní město: Antananarivo
 Rozloha: 587040 km2
 Měna: Ariary a Madagaskarský frank (MGF)
 Podnebí: tropický pás
 Obyvatelé: Malgaši (99 %)
 Úřední jazyk: Malgaština, francouzština.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédy

Výživa pro fitness a kulturistiku
Cvičíte, hubnete, posilujete? Navštivte náš shop s výživou pro vás! Spalovače tuků, carnitin, kreatin, proteiny a další doplňkyreklama