Úvod > volný čas > Vybíráme termosku a pitnou láhev

Vybíráme termosku a pitnou láhev

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: georgjensen.cz, productwiki.com, kolprint.cz, gearjunkie.com
Vybíráme termosku a pitnou láhev

Abychom byli schopni udržovat svůj pitný režim i na cestách, v práci či ve škole, je vhodné pořídit si termosku nebo pitnou lahev. Zásoba pití se hodí vždy, ale v zimní sezóně je myšlenka vzít si s sebou do auta termosku s teplým nápojem, pro případ, že zůstanete stát někde v koloně, obzvláště lákavá.
 
Základním principem termosky jsou dva oddělené pláště nádoby, mezi nimiž se nachází vakuum, které, jak je vám jistě dobře známo z hodin středoškolské fyziky, nepřenáší teplo. Tím se ve vnitřní nádobě vytvoří termicky oddělené prostředí, v němž zůstane horký nápoj horkým a naopak v létě studený studeným. Tedy alespoň za předpokladu, že na konkrétním výrobku těsní víko. Z tohoto důvodu pro koupi termosky doporučujeme výrobce, ke kterému máte důvěru či na něhož máte dobré reference. Neznačkové termosky se totiž často termoskami pouze nazývají a čaj v nich vychladne stejně rychle jako v plastové láhvi od limonády.

 

 

Vyznáte se v termoskách?
Drtivá většina termosek je vyráběna z nerezové oceli. V dnešní době musí splňovat určitá kritéria, takže by nemělo hrozit odloupnutí nátěru a tím i zdravotní ohrožení, což se dříve běžně stávalo. Výrobci termosek často zůstávají věrni „původní“ podobě vysoké lahve se šroubovacím víkem, jež zároveň slouží jako pitná nádoba, ovšem mezi termoskami existují rozdíly i po designové a funkční stránce.
 
Mnohé z nich budí dojem, jakoby měly sloužit primárně pro outdoorové aktivity. Ocel je matná, doplněná z vnějšku kůží či vkusným plastem, a člověk, pro něhož je příroda druhým domovem, prostě neodolá. Další termosky jsou určeny pro domácí či kancelářské využití - jedná se například o termosku s pumpičkou, do níž nalijete čaj nebo kávu a potom z nich celý den jen odléváte do hrníčku. Další speciální odnoží jsou termosky na dětské lahve, termohrnky i termosky na uchování jídel.

 

 

Proč zvolit pitnou lahev
Pitné lahve představují ekologičtější a zdravější alternativu k lahvím plastovým, které pro pití běžně používáme. Nevýhodou plastových (neboli PET) lahví je, že se z nich při změně teploty okolí uvolňují nebezpečné, mnohdy i karcinogenní látky, jež následně pijeme společně se svým nápojem. Jistě znáte tu nepříjemnou pachuť plastu, kterou má voda či minerálka v plastu po „pobytu“ v letním rozpáleném městě v batohu, nedej bože za sklem automobilu.

 

 

Pitné lahve se většinou vyrábějí z hliníku, jsou tedy lehké, a mnohé společnosti, které je vyrábějí, splňují navíc nejpřísnější atesty na zdravotní nezávadnost. Stálou teplotu sice neudrží, na druhou stranu nepropouští pachy, plísně či ovocné kyseliny mezi lahví a okolím a obráceně. Jsou doporučovány zejména pro děti a jejich pitný režim v době pobytu ve škole. Vyrábí se v atraktivním designu a existují dokonce i webové servery, jež se specializují na jejich potisk originálními uměleckými díly.

 

 

Velbloudí vak
Kapitolou samou o sobě jsou tzv. pitné vaky, pro něž se vžil anglický název „camel bag“. Ty se hojně využívají v armádě, nicméně jsou stále oblíbenější i mezi milovníky outdoorových sportů a cyklistiky. Na rozdíl od termosky teplo neudrží, jejich výhodou je však výborná skladnost a nízká hmotnost. Hodí se tak pro výlety na kole, do hor, ale i pro obyčejnou chůzi po městě. Pitný vak snadno umístíte do jakéhokoliv batohu, existuje však i speciální batůžek vhodný zejména pro cyklisty.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédy

Výživa pro fitness a kulturistiku
Cvičíte, hubnete, posilujete? Navštivte náš shop s výživou pro vás! Spalovače tuků, carnitin, kreatin, proteiny a další doplňkyreklama