Úvod > volný čas > Pořiďte dětem ideálního parťáka

Pořiďte dětem ideálního parťáka

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: galaxiemorcat.wbs.cz, homepages.suffolkonline.cz, impalakennel.ro, britishcavycouncil.org.uk
Pořiďte dětem ideálního parťáka

Odoláváte úpěnlivým prosbám svých ratolestí o pořízení zvířátka? Argumentujete nedostatkem času či prostorovými možnostmi vašeho bytu? Máme pro vás tip na nenáročného spolubydlícího, jež se vám za minimum péče, kterou lehce zvládnou i děti, odvděčí neobyčejnou přítulností a každý den vás bude bouřlivě vítat při návratu z práce…
 
Morče domácí (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete, které starověcí Inkové pěstovali pro maso a kožešinu. Jako domácí mazlíček je chováno již od 18. století.
 
JAKÉ SI VYBRAT?
Plemen morčat je nepřeberné množství. Kromě klasických zverimexových „voříšků“ neznámého původu si můžete vybrat vyšlechtěná dlouhosrstá či krátkosrstá plemena. Mezi nejznámější krátkosrstá plemena patří:
• Hladké – srst je krátká a hustá, bez rozet a vírků


Hladkosrsté morče

 

 

• Rozety – mají více vírků v srsti a vypadají, jako by jejich srst rozfoukal vítr
• Anglický a americký crested – hladkosrstá morčata s korunkou na hlavičce
• Rex – srst je krátká, hrubá, krepovitá, rostoucí kolmo od těla
• Americký teddy – vzhledem podobný rexovi, jak název napovídá, připomíná malého medvídka


Americký teddy

 

 

• Švýcarský teddy – srst je polodlouhá, hustá, krepovitá a roste kolmo od těla
Mezi nejznámější dlouhosrstá plemena řadíme:
• Šeltie – srst je dlouhá, rovná, vyrůstá od temene a spadá volně dolů
• Coronet – je podobný šeltii, na hlavičce má korunku
• Merino – srst je dlouhá, zvlněná, krepovitá a pramínky se stáčejí do spirál, na hlavičce má korunku
• Texel – vypadá jako merino bez korunky
• Peruánec – má dlouhou, rovnou srst, na kyčlích má dvě rozety a na čele nepravý vírek
• Alpaka – je kudrnatá obměna peruánce


Dlouhosrsté morče

 

 

Kromě toho si ještě můžete pořídit tzv. skinny morčata, což jsou bezsrstá morčata, která vyžadují trochu odlišnou péči než předcházející plemena.
Pokud nemáte dostatek času na úpravu srsti a pravidelné vyčesávání, doporučuji spíše hladkosrsté plemeno, protože jeho srst je naprosto bezúdržbová. Jen při větším znečištění je možné použít šampón pro morčata či psy a morčátko vykoupat.
 
JEDNO NEBO DVĚ?
Morčata jsou společenští tvorové, kteří jsou nejraději ve skupině minimálně dvou jedinců. Pokud si však chcete morče ochočit, doporučuji vám pouze jedno, kterému ovšem budete muset věnovat více pozornosti, aby nestrádalo. Budete-li mít štěstí, naučíte ho přiběhnout na zavolání a bude z něj neskutečný mazel. Na volbě pohlaví v tomto případě nezáleží, ovšem kluci jsou o něco přítulnější. Pokud si nejste jisti svými časovými možnostmi, pořiďte si morčata alespoň dvě.
 
Ideální jsou dvě samičky stejného stáří, tzn. vzít si rovnou dvě mláďata, protože mezi různě starými jedinci může docházet k potyčkám při vyjasňování „šéfovských“ pozic. Nemusíte se ale bát ani kombinace dvou samců, morčata jsou poměrně mírumilovná a snášenlivá zvířata, a pokud není v dohledu samička, k bojům mezi nimi zpravidla nedochází. Nevhodnou kombinací je stálé umístění samičky a samce v jedné kleci, kdy je samička neustále samcem nakrývána a její organismus je oslaben neustálými porody (o problémech s odbytem takto získaných morčátek nemluvě).

 

 

KDE MORČE POŘÍDIT? ZVERIMEX versus CHOVATELSKÁ STANICE!
• ZVERIMEX  - nejlevnější a zároveň nejjednodušší možností je pořídit morče ve zverimexu. Rizika nákupu však převyšují výše zmíněné výhody. Nemáte zaručené stáří jedince, nevíte nic o jeho původu, zdravotním stavu, leckdy vám personál není schopen sdělit ani pohlaví.
 
• CHOVATELSKÁ STANICE – u chovatelské stanice máte záruku, že si pořizujete plemeno, které jste si skutečně vybrali (má požadovanou srst i barvu) a zpravidla ho k novému majiteli doprovází i průkaz původu. Mládě je u matky ponecháváno 4 – 6 týdnů a při minimální váze 250 gramů putuje k novému majiteli. Není vystresované a navíc se od chovatele dozvíte spoustu důležitých informací. Nezřídka se chovatel stává i vaším dobrým rádcem při případných komplikacích, se kterými se můžete při chovu setkat. Přehled chovatelských stanic morčat najdete na stránkách www.klubmorcat.cz, kde je zároveň i chovatelská inzerce.
 
Tak už víte které? Příště si povíme o bydlení a krmení.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama