Úvod > volný čas > Jak se slaví masopust

Jak se slaví masopust

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Jak se slaví masopust

Chystáte se letos na masopust? Pokud ne, rozhodně navštivte některé z regionálních muzeí nebo skanzenů. Připomínka této veselé tradice určitě stojí za to, navíc se při takové podívané budou bavit i vaše ratolesti…
 
Hned na začátek bychom měli připomenout, že naši předkové si na bujaré masopustní veselí potrpěli. Masopustní tradice, spojená s průvody maskovaných lidí, probíhala v období mezi Vánocemi a Velikonocemi. O masopustních radovánkách se v Čechách dochovaly písemné zprávy dokonce až ze 13. století.

 

 

Masopust v Čechách, na Moravě fašank, je doba od Tří králů do Popeleční středy. V minulosti se během celého masopustního období pořádalo na vsích nejvíc svateb. Lidé věřili, že sňatky uzavřené v této době budou šťastné a dlouho vydrží. Nelze ale opominout i praktickou stránku věci, v komorách bývaly pořádné zásoby jídla, především masa ze zabíjaček, na pořádnou hostinu a na výslužky pro celou obec. Mrazivé zimní počasí je totiž ideální k provádění zabíjaček a řezníci proto mívali v tuto dobu nejvíc práce. Masopustní oslavy zpravidla vrcholí poslední tři dny před Popeleční středou. Při pomyšlení, že zakrátko nastane dlouhý předvelikonoční půst, bylo pochopitelné, že si každý dopřával jídla, pití a pořádné zábavy. O masopustní neděli se zpravidla chodilo do hospody k muzice. Také v pondělí se tančilo a veselilo. Úterý byl sváteční den a den maškar. Maškarnímu průvodu vévodil zpravidla šašek. Nejtypičtější maska byl medvěd, kterému lidé přisuzovali magický charakter, a to především plodnost, která mohla být přenesena na ženy i celé hospodářství.

 

 

V maškarním průvodu nechyběli čerti a kominíci. K oblíbeným maškarám také patřila bába nesoucí v koši dědka, nebo kůň − dva mládenci s plachtou a dřevěnou či papírovou hlavou koně. Běžné byly i pohádkové postavy jako smrtka.

 

 

Masky rovněž představovaly zástupce různých profesí a někdy i konkrétní osoby. Masopust končí pochováváním basy a tím také končí plesová sezóna. Naši předkové tímto zvykem chtěli vyjádřit to, že pohřbívají vše staré a s příchodem jara očekávají to nové, co přijde.

 

 

Následující středa je nazývána Popeleční středou, neboť tento den jsou věřící  v kostele znamenáni popelem na čele. Je to symbolické gesto, sypání si popela na hlavu na znamení pokání. Znamenání popelem je doprovázeno slovy: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš“. V letošním roce připadá Popeleční středa na 9. března, to je 40 dnů před Velikonocemi bez počítání nedělí. Přitom velikonoční neděle je vždy nejbližší nedělí po prvním jarním úplňku. První jarní úplněk může být tedy 21. 3., nebo dny následující.

 

 

Dnešní moderní doba setřela z pracovního hlediska rozdíly mezi ročními obdobími, a tedy i pomyslný zimní odpočinek lidí pracujících v zemědělství, v němž vlastně tato tradice vznikla. Masopust ale v sobě neskrýval jenom hodování a zábavu, ale také lidskou soudržnost, bez které by lidé na venkově dříve zimu sotva přečkali. 

 

 

Díky mnohým nadšencům tradice masopustu dnes ožívají jak na vesnicích, tak i ve městech. Ve skanzenech jako je v Kouřimi, nebo v Hornickém muzeu v Příbrami jsou součástí víkendových akcí masopustní veselice. Ve městech nepotkáte jenom pochod masek, ale leckde můžete zhlédnout i veřejnou zabíjačku, což je pro řadu lidí stále ještě zážitek vidět na vlastní oči, jak vznikají jednotlivé pochutiny a moci je i ochutnat. Tradiční masopustní veselice se pořádají na pražském Žižkově, v Hostivaři, v Dejvicích a dalších městech Čech a Moravy
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédy

Výživa pro fitness a kulturistiku
Cvičíte, hubnete, posilujete? Navštivte náš shop s výživou pro vás! Spalovače tuků, carnitin, kreatin, proteiny a další doplňkyreklama