Úvod > volný čas > Slevové portály – výhra v loterii, nebo spíše díra do peněženky?

Slevové portály – výhra v loterii, nebo spíše díra do peněženky?

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Slevové portály – výhra v loterii, nebo spíše díra do peněženky?

Slevové weby v posledních měsících úspěšně ovládly český internetový prostor. Už se asi nedozvíme, kdo s nápadem hromadných nákupů a slev přišel jako první, každopádně tyto služby před rokem ještě téměř nikdo neznal a dnes je nabízí několik desítek webů, které vyrostly jako houby po dešti. O jejich prosperitě svědčí i to, že se pravidelně objevují v reklamách v „hlavní vysílací relaci“ našich nejdůležitějších zpravodajských serverů.
 
Na slevových portálech se nabízí například vouchery do restaurací, poukazy na různé masáže, dietní programy, do kina či do sauny. Můžete si také splnit sen ve formě krátké projížďky ve Ferrari nebo letu balonem - jedná se tedy zpravidla o věci, které průměrný občan obvykle odkládá až na dno spotřebního koše, „jestli na konci měsíce zbude“…

 

 

Slevové portály jsou zajímavým byznysem jak pro provozovatele stránek, kteří z poskytnutých služeb samozřejmě získají provizi, tak i pro poskytovatele služeb (tedy restaurace, maséry apod.). Ti si díky těmto provozovatelům mohou dovolit zajistit relativně levně přísun nových zákazníků. V neposlední řadě si na své přijdou i samotní zákazníci, kteří si tak mnohdy mohou dopřát služby, jež by si za plnou cenu jednoduše nekoupili. A právě tento fakt je zároveň požehnáním i prokletím slevových portálů.

 

 

Lesk a bída slevostránek

Byznys je však vždy až na prvním místě a skutečně ani na slevových portálech nelétají pečení holubi do úst. Na konci pomyslného „potravního řetězce“ se totiž vždy nachází spotřebitel, a tak je logické, že ve finále vše zaplatí on. Netvrdíme tím v žádném případě, že by slevy nebyly samy o sobě výhodné. Nicméně často se v nich skrývá nějaký háček. Nebo i pořádný hák.
 
Autor tohoto článku to nedávno vyzkoušel sám na sobě. Koupil si na jednom z webů menu pro dva ve stylové restauraci za 50 procent původní ceny (149 Kč oproti 300 Kč). Akce to byla sice pěkná, ovšem každé jídlo je nutné něčím zapít. A tak se cena mávnutím proutku zvýšila o dalších 120 Kč, které bylo nutné zaplatit po jídle „na dřevo“.  A že byste byli takoví skrblíci a nenechali milé obsluze ani malé spropitné? Ve finále jsou to právě tyto „drobnosti“, které přinášejí restauraci kýžený zisk. Nejenže online prodala desítky poukazů a následně jste tam utratili peníze za pití a spropitné, ale dostala se také do vašeho povědomí.
 
Potřebuji či nikoli…
Předtím, než se do nákupu zlevněného produktu či služby pustíte, rozmyslete si, zda ji opravdu chcete a potřebujete, přece jen se totiž většinou jedná o „něco navíc“. Někdy se totiž stane, že se s nákupem ukvapíte, a pak ho litujete. Nicméně v případě slevových portálů se vám může stát ještě jedna věc. Nakoupíte poukaz „do zásoby“, co kdyby se náhodou časem hodil, uložíte ho do šuplíku, ať už reálného či virtuálního, a zkrátka na něj zapomenete. Poukazy mají pouze omezenou časovou platnost a v případě promeškání příležitosti propadnou. Zaplatíte tak někomu pár stovek za něco, co v životě nevyužijete. To už je rovnou můžete věnovat náhodnému kolemjdoucímu.

 

 

Dobrý sluha, ale…
Před nákupem myslete i na další věci, třeba jaké budou vaše další náklady na využití daného produktu, většinou se jedná o náklady na dopravu. Nemyslíme tím, že byste se jeli naobědvat z Moravy do Prahy či obráceně, často se ale produkt prodraží i cestou v rámci jednoho města. A co váš čas? Pojedete s přítelkyní MHD 30 minut vstříc slevovým zážitkům a ušetříte na první pohled krásných 100 Kč. Cesta tam i zpět vám však v úhrnu zabere 2 hodiny, během nichž jste mohli pracovat, lenošit nebo cokoliv jiného.
 
Slevové portály jsou tedy dobrým sluhou, ale zlým pánem. Nakupujte na nich dál, ale určitě to dělejte s rozmyslem. Ne vše se totiž vyplatí tak, jak se na první pohled zdá.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama