Úvod > volný čas > Jaderské pobřeží stále láká

Jaderské pobřeží stále láká

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Jaderské pobřeží stále láká

Každým rokem statisíce Čechů prožívají část své letní dovolené v Chorvatsku u Jaderského moře. I když by se zdálo, že najít zde místo pro pohodovou a klidnou relaxaci je vzhledem k oblíbenosti chorvatských přímořských oblastí spíše nemožné, ještě stále existují destinace, které tyto požadavky splňují. Jednou z nich je i Drvenik, přímořské městečko na Makarské riviéře vzdálené 10 km od Živogošće. Z jedné strany je ohraničeno mořským břehem, z druhé pohořím Rilić, které je pokračováním masívu Biokovo. V blízkosti města se nachází ostrovy Hvar a Pelješac. 
 
Podívejte se na mapu
 
Letovisko Drvenik se rozprostírá ve dvou zátokách Donja (dolní) Vala a Gornja (horní) Vala.

 


Drvenik Dona Vala

 

V obou zátokách jsou oblázkové pláže s dobrým přístupem do vody. Příjemné koupání s dostatečným soukromím nabízí také malé pláže mezi horní a dolní zátokou. Ve zdejších kavárnách si pochutnáte na vynikající zmrzlině a espressu, užijete si romantické večeře v místních restauracích s výhledem na moře a koho to v Drveniku již nebude bavit, může se z místního přístaviště vydat lodí na blízké ostrovy Hvar a Korčulu.

 


Drvenik Gornja Vala

 

Jedna z nejkrásnějších promenád Drveniku – cesta vedoucí těsně nad mořem z Horní Valy do Dolní Valy.

 

 

Kam vyrazit kolem Drveniku
Nejvýznamnějším místem Makarské riviery je město Makarská vzdálené 30 km od Drveniku. Je to důležité turistické centrum, oblast, v níž dominuje pohoří Biokovo, s všudy přítomnou zelení, palmami i stavební architekturou. Dominantou Makarské je barokní farní kostel, zasvěcený sv. Marku (Sveti Marko), stojící na Kačićově náměstí.

 


kostel sv. Marka

 

Procházka po nábřeží s posezením v jedné z nesčetných kaváren patří rovněž k dovolené.

 

 

V blízkosti  Drveniku (6 km) se nachází letovisko Zaostrog. Stejně jako většina obcí, i tato se kdysi rozkládala vysoko pod skalnatými srázy pohoří Biokovo. Nejenom pro ni, ale i pro většinu ostatních ležících v tomto pásu, znamenal rok 1962, kdy zemětřesení, zničilo nebo značně poškodilo domy, konec a obyvatelé se postupně museli přestěhovat blíž k moři.
 
Kdo má rád přístavy a velké lodě může navštívit město Ploče vzdálené od Drveniku 30 km.
Ploče je druhým největším chorvatským nákladním přístavem. Je to i svobodný přístav pro Bosnu a Hercegovinu. Jeho vznik se datuje do roku 1937, a tedy období královské Jugoslávie. Válečný přístav, který se nachází v sousední zátoce, vznikl v době SFRJ. Město je také známé Neretvanským průlivem a ústím řeky  Neretvy do moře asi 5km od hranice města.

 


Ostrov Korčula

 

Jak už jsme zmínili, z Drveniku můžete vyrazit také na ostrov Korčulu, který je jedním z nejkrásnějších jadranských ostrovů. Vedle přírodních krás má i bohatou historii. Žili zde Řekové, Římané, Benátčané… Dnes tak můžeme říci, že každá historická etapa tu zanechala své stopy. Při jednodenní návštěvě se dá ale stihnout pouze prohlídka stejnojmenného města Korčula.
 
Bylo vystavěno na ostrůvku o velikosti 3 hektarů s půdorysem ve tvaru srdce. Hlavní ulice vede středem města a na ni se napojují vedlejší ulice. Město bylo chráněno vysokými hradbami a s ostrovem spojeno padacím mostem. Mělo dvě brány, Pevninskou a Mořskou. Uvnitř města se nacházelo devět kostelů v čele s katedrálou sv. Marka.

 


město Korčula

 

Podle legendy a také podle indicií je město Korčula pokládáno za rodné město cestovatele Marca Pola. Ve městě se připravuje muzeum, v domě, kde údajně žil.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama