Úvod > volný čas > Se psem k moři? Proč ne…

Se psem k moři? Proč ne…

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: spokojený pes.cz, mall.cz
Se psem k moři? Proč ne…

Zatímco před mnoha lety nad naším plánem vyrazit do Chorvatska i se čtyřnohým kamarádem známí nevěřícně kroutili hlavou, dnes to zase tak neobvyklé není. Jen pozor, zatímco tehdy nám stačil obyčejný očkovací průkaz, dnes je toho na vycestování se psím doprovodem potřeba mnohem více. Poradíme vám, čím vším psího spolujezdce vybavit, na co nezapomenout a jaké jsou potřebné cestovní doklady…

 

 

Všichni pejskaři s námi jistě budou souhlasit, že pes je regulérním členem domácnosti, a tak, pokud se chystáme na dovolenou a nemáme vhodné hlídací babičky, které by se o naše mazlíčky postaraly, nezbývá než se porozhlédnout po takové variantě, kde přivítají i našeho čtyřnohého člena výpravy. Nebojte se, míst a nabídek, kde se s hafany počítá, je čím dál tím více…

 

 

Před odjezdem
Ještě než se vůbec podíváme na nabídky cestovních kanceláří, měli bychom si udělat rodinnou poradu a zvážit, na co náš pejsek vůbec má. Pokud vlastníme oříška, který trpí i při dvacetikilometrové jízdě na chatu, asi nebude vhodné vláčet ho autem desítky hodin do naší vysněné destinace. A takový bernský salašnický pes, který se ukrývá i před prvními jarními paprsky a při teplotách vyšších než 20 st. C ,,umírá“ horkem, rovněž nejspíš neocení naši touhu válet se celé dny na rozpálené exotické pláži.
 
Obecně tedy platí: pokud se rozhodneme vycestovat i s pejskem, musíme tomu výběr destinace, vzdálenost i program adekvátně přizpůsobit.

 

 

Za hranice všedních dní
V případě, že je nám nabídka v tuzemsku malá a chceme se psím členem rodiny vyrazit za hranice, musíme si předem vyřídit či zkontrolovat tyto náležitosti:
 
 Cestovní pas – ano, nejenom my lidé, ale také pejsci mají svůj pas. Jedná se o mezinárodní průkaz pro malá zvířata a je to platný cestovní doklad ve všech členských státech EU, vydávají ho schválení veterinární lékaři. Cena vystavení pasu se pohybuje kolem 300 Kč.
 
 Identifikace psa – existují dvě formy identifikace, a to tetování a čipování. Od července letošního roku je povinné nechat psa, se kterým chceme vycestovat, očipovat. Pokud již psík má tetování z minulosti, je možné se s ním vydat na cestu pouze v případě, že má tetování staršího data než je 3. 7. 2011 a pouze tehdy, je-li tetování dobře a zřetelně čitelné. Čipování provádí specializovaná veterinární pracoviště a ceny čipů se pohybují kolem 500 Kč, ale pozor, ceny se mohou výrazně lišit, je lepší se předem poptat na více místech.
 
 Očkování proti vzteklině – nutností je platný očkovací průkaz se záznamy o pravidelném očkování zvířete od věku 3 měsíců stáří.
 
Tato tři pravidla platí při cestování do zemí EU, pokud byste zatoužili po nějaké exotičtější krajině, je třeba zjistit pravidla konkrétní země. Informace vám podá např. Státní veterinární správa.

 

 

Letecky?
Ano, i tato varianta existuje. Na možnost přepravy psího kamaráda se ale ptejte již při rezervaci letenek, nejen že se možnosti liší podle leteckých společností, ale také počet přepravovaných zvířat v letadle je omezen.

 

 

Zvířata se na palubě letadla dají přepravovat následujícími způsoby:
 Jako spolujezdec v kabině letadla – většina leteckých společností tuto možnost povoluje, ale psík musí mít váhu maximálně 8 kg, a to včetně přepravky. Tato přeprava, samozřejmě s nepropustným dnem, bývá téměř všemi leteckými společnostmi zpoplatněna.
 Jako „zavazadlo“ v nákladovém prostoru – tuto variantu neumožňují všechny země, je proto potřeba zjistit si konkrétní informace u daného dopravce předem. Pejsek musí být umístěn opět do schránky s nepropustným dnem a dostatečným otvorem na dýchání, tyto schránky se dají pořídit na každém větším letišti. Za tento způsob přepravy se rovněž platí, psík bude odbaven s vašimi dalšími zavazadly.
 
V případě letecké přepravy byste měli zvážit, nakolik je váš pes odolný, aby zvládl cestu v hlučném, tmavém a studeném prostoru, tedy pokud bude odbaven jako náklad. Jestliže není zbytí, je dobré mu dát před cestou uklidňující lék a do přepravky cokoli, z čeho ucítí váš pach, aby pro něj cesta byla alespoň o trochu méně stresující.

 

 

V autě především pohodlí
Vzhledem k přísnějším normám o převozu psů ve voze bychom se měli před cestou zamyslet, jak pejskovi cestování zpohodlnit. Zatímco malý psík zvládne cestovat v útulné přepravce, větší psisko potřebuje trochu více prostoru. Samozřejmostí jsou pravidelné zastávky, během kterých psy necháme proběhnout, vyvětrat a nabídneme jim jídlo a pití.

 

 

Existuje celá řada vychytávek, které cestování psím kamarádům a vlastně i nám zpříjemní – například různé ochranné postroje, nylonové sítě, které pejska oddělí od ostatního prostoru vozidla, či schránky, které jsou spíše podobné pelíškům, než přepravkám. I na samotný pobyt pak můžeme psíkovi zálesákovi pořídit například spacák pro psy, rolovací dečku a další cestovní pomůcky, aby se náš psí kamarád cítil stejně hýčkán, jako doma!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama