Úvod > volný čas > Vybavená kuchyně i pod stanem

Vybavená kuchyně i pod stanem

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: turistika-outdoor.cz, SXC
Vybavená kuchyně i pod stanem

Zatímco se veškerá konzumace jídla během stanování za mého dětství odehrávala v duchu aluminia, konzerv zvláštní chuti i konzistence a strašidelného hořáku, od kterého i dospělí vyděšeně odbíhali, dnes se můžete pod stanem doslova kulinářsky vyřádit. Stačí se vybavit kvalitními a praktickými kuchyňskými pomůckami určenými speciálně na kempink, a pak už to půjde samo. Představíme vám kousky, které nás zaujaly…
 
Určitě si to také pamatujete – třípatrový hliníkový ešus byl totiž jedinou volbou. Byl poněkud nestabilní, časem se uvolňovaly držáky a o jeho schopnosti udržet teplo by se dalo také polemizovat. V duchu aluminia se nesly i příbory obří lžíce, nože s čísly a vidličky, které se ohýbaly. Dnešní nabídka nádobí pod stan je naštěstí o poznání bohatší, propracovanější a praktičtější!

 

 

Hrnce, talíře
Na výběr je toho opravdu hodně. Existují nejrůznější sety, které se dají různě kombinovat, samozřejmostí je praktická možnost poskládat je do sebe, aby nádobí zabralo co nejméně místa. Většinou mají hrnce i pánvičky oddělitelná držátka, která pasují na celou sadu. Osmidílná sada lehoučkého nádobí s vnitřní teflonovou vrstvou vyjde kolem 1000 Kč, ale rozhodně se nám tato investice vyplatí. Pokud je nás méně, měli bychom si vystačit s dvoudílnou sadou, u těch nejkvalitnějších pořídíme hrnce od 700 Kč.
 
Talíře jsou rovněž převážně v setech, dají se skládat na sebe a šikovné sady jsou také opatřené víčkem. Bývají z tvrzeného plastu, který je velmi odolný, snadno se udržuje a díky barevnosti si rychle poznáme ten náš.

 

 

Příbory a vychytávky
Příbory si pochopitelně můžeme posbírat své, domácí, vložit do sáčku a je hotovo. Pokud bychom ale chtěli být styloví zálesáci, dají se pořídit speciální sady – buď celý příbor ukrytý v podobě skládacího nožíku, případně příbor spojený kroužkem, který se dá snadno někam pověsit. Dalšími vychytávkami jsou skládací lžíco-vidličky, které zaberou minimum místa a sníme s nimi jak polévku, tak jimi můžeme i napichovat jako na vidličku.

 
Velmi šikovný je také necelých půl kila vážící boxík, v němž najdeme obracečku, naběračku s odměrkou, cedník, krájecí podložku, dózy na koření, dvě lahvičky na saponát, uzavíratelné sáčky a houbičku na nádobí. Všechno toto náčiní je schované v dóze, kterou lze použít jako mísu.

 

 

Vařiče, sporáky
U vařičů je potřeba si rozmyslet, v kolika lidech vyrážíme a do jakého vyvařování se chystáme pouštět. Pokud se spokojíme s polévkou z pytlíku, stačí jedno-plotýnkový vařič – velmi praktické jsou skládací, které si s sebou vezeme jako malý kufřík. Vkládá se do nich jen menší plynová kartuše, jsou bezpečné a poradí si i bez sirek. Cena se pohybuje od 500 Kč výše.
 
Pokud víme, že nás bude více, či máme vyšší nároky na stravu pod stanem, pak se vyplatí varianty se dvěma plotýnkami. Z vícero možností nás zaujala standardnější verze se dvěma samostatnými plynovými kartušemi, která vyjde včetně plynových bomb na cenu kolem 1 200 Kč.

 

 

Stolování
Aby i naše samotné stolování mělo nějakou formu, můžeme si s sebou na cestu přibalit malý kempový stolek. Vyplatí se lehké typy - díky hliníkové konstrukci váží některé druhy kolem 3 kg, navíc se dají složit do opravdu malého balíčku. Myslelo se i na nerovný terén, nožičky jsou posuvné pro dorovnání nerovností. Některé varianty mají dokonce odepínací síťovanou poličku na drobnosti. Cena těch nevychytanějších kousků činí cca 900 Kč.

 

 

Jak vidíte, stanování nemusí být o konzumaci konzerv (rovnou z konzervy), ale i v přírodě si můžeme dopřát určitý (nad)standard. Stačí pořádná výbava „erární“ kuchyně a hody pod širákem mohou začít!reklama