Úvod > volný čas > Na dovolenou přibalte i důkladnou hygienu

Na dovolenou přibalte i důkladnou hygienu

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Na dovolenou přibalte i důkladnou hygienu

Prázdniny se sice již přehouply do druhé půlky, ale přesto je jistě mnoho těch, kteří mají svou vysněnou dovolenou stále před sebou. Pokud i vy právě hodláte vyrazit za hranice všedních dnů, měli byste, než zcela podlehnete nadšení a cestovní horečce, zjistit co nejvíce praktických informací o zemi, kam se právě chystáte. Rozhodně k nim patří i dodržování určitého hygienického standardu, abyste například kvůli neomytému rajčeti nemuseli vysněnou dovolenou strávit na toaletě nebo, v horším případě, na nemocničním lůžku.

 

 

Podobné hororové scénáře pochopitelně neplatí, když přejedete přes hranice do některé sousední země, avšak ve Středomoří, na Balkáně a především v Africe či Jižní Americe již hrozí reálné riziko nákazy některou ze škodlivou bakterií. Nebezpečnou infekci si pak turisté nejčastěji přinesou ze stravovacích zařízení s nepříliš striktními hygienickými nároky, tržnic, kde zakoupí a pozřou neomyté plodiny, případně se nakazí z důvodu konzumace nedostatečně tepelně zpracovaných masových pokrmů.

 

 

Základem úspěchu pobytu v exotických destinacích je uvědomění si, že v některých zemích zkrátka není možné jíst a pít stejně, jak jsou zvyklí místní obyvatelé. ,,Domorodci" jsou totiž na místní mikroflóru lépe vybaveni a na případné bakterie si již přivykli. Totéž platí pro pitnou vodu, jejíž status pitnosti opět platí pouze pro místní rodáky.
 
Pakliže se chcete vyhnout nepříjemným střevním nákazám nebo některým vážnějším chorobám jako tyfus či žloutenka, konzumujte raději výhradně kupovanou balenou vodu. Tu byste měli používat taktéž pro umývání rukou po jídle či použití toalety. Obecně je zkrátka bezpečnější vyhýbat se vodě z kohoutku a při sprchování si dát pozor na její nechtěné pozření.

 

 

Další možností může být pořízení speciálních tablet určených pro dezinfekci vody. Ty však použijte spíše v krajní nouzi, neboť pro vaše tělo představují zbytečný přísun chemikálií, mohou ovlivnit chuť vody a navíc nemusejí být zcela stoprocentně účinné. V terénu, kde již není jiného zbytí, však jistě najdou své uplatnění. Pokud se použití vody z kohoutku nevyhnete, uveďte ji alespoň na 15 minut do varu, což by mělo závadné bakterie zneškodnit.

 

 

Co se ovoce a zeleniny týče, taktéž byste neměli ztrácet obezřetnost a každý kus důkladně omýt v balené vodě. Pakliže je to možné, nejjistějším způsobem je plody oloupat či dokonce tepelně upravit. Pozor si dávejte rovněž na zmrzlinu, nanuky a podobné mražené lahůdky, jež bývají často přemražovány a přežívají v nich nebezpečné bakterie. To samé platí pro letní drinky s kostkami ledu, jež vám kromě svěží chuti mohou přinést salmonelu či choleru.

 

 

Nejvčasnější způsob ochrany představuje prevence ve formě očkování. Přístup do některých zemí je dokonce podmíněn povinným očkováním. Jedná se konkrétně o prevenci proti žluté zimnici pro Afriku a Střední a Jižní Ameriku a meningokové meningitidě pro Saudskou Arábii. Mezi doporučovanými očkováními poté naleznete vakcíny proti žloutence typu A a B, choleře nebo břišnímu tyfu.
 
Obecně však výběr správné kombinace očkování představuje složitou problematiku závislou na věku a zdravotním stavu jednotlivce a navštěvované destinaci. Před vycestováním byste tedy měli určitě zavítat do některého specializovaného centra, kde vám poradí odborníci a doporučí nejvhodnější řešení. Seznam očkovacích center naleznete například na webových stránkách www.vakciny.net.reklama