Úvod > volný čas > Hudební léto na Broumovsku

Hudební léto na Broumovsku

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Hudební léto na Broumovsku

Pokud se zatouláte během léta do východních Čech, navštivte 6. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Každou sobotu až do 3. září bude v některém z broumovských barokních kostelů znít hudba starých mistrů v podání předních českých interpretů. Spojení hudebního a uměleckého prožitku v takto výjimečných prostorách nabízí jedinečný zážitek, který byste si neměli nechat ujít…


Broumovský klášter

 

 

Festival odstartoval koncertem, který se uskutečnil v kostele sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Interpreti: Kateřina Englichová – harfa, Vilém Veverka – hoboj a Jan Čenský – recitace, Vita Carovi (autobiografie Karla IV.) byli za svůj vysoce umělecký přednes oceněni neutuchajícím potleskem.

 


v kostele sv. Jakuba Většího

 

Atmosféra koncertu v prostředí barokního kostela umocňuje prožitek a vlastně spojuje hudební linku nejenom s nádhernou architekturou zdejších sakrálních staveb, ale také s broumovskou krajinou, která má inspirativní vnitřní náboj.
 
Připomeňme si, že na začátku vzniku hudebních festivalů na Broumovsku stála malá skupina lidí, kteří chtěli kulturně oživit region a hlavně přispět k obnově jedinečných barokních skvostů soustředěných v malém prostoru Broumovska.
 
Pokud vás letní cestování zavede do východních Čech, na Náchodsko nebo Broumovsko, využijte možnosti vidět a slyšet znít hudbu v těchto kostelech. Jsou skutečně výjimečné. V den koncertu bývá kostel otevřen a je volně přístupný v odpoledních hodinách. Ještě sice najdete kostely, na kterých zub času a nezájem způsobil četné šrámy, ale mnohé se mění k lepšímu. Navíc i vy můžete dobrovolným příspěvkem při koncertech pomoci k obnově těchto kostelů. Některé stavby se tak skví již v plné kráse, jako např. Božanovský kostel sv. Máří Magdaleny.

 


kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově

 

Baroko vyjadřuje sepětí pozemského života s tím, co je nadčasové, věčné. Stačí se rozhlédnout po krajině, a třeba takové Adršpašské skály, nebo Broumovské stěny či jiné krajinné prvky vypovídají o nadčasovosti a možno říci i věčnosti.

 


Kovářova rokle
 


Krajina kolem Ostaše

 

Pro pozorného a vnímavého poutníka je v této krajině, jako i v jiných částech Česka, mnoho zajímavého a inspirujícího, broumovský hudební festival je pak určitým duchovním vyvrcholením.


Mohlo by se hodit


reklama