Úvod > volný čas > Výlet za Karlem Čapkem

Výlet za Karlem Čapkem

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Výlet za Karlem Čapkem

Každý rok na podzim jezdíme do Staré Hutě u Dobříše a ještě kousek dál na Strž. Na konci cesty stojí osamocená empírová vila, která svým původním obyvatelům nabízela nejenom dostatek klidu, ale také romantického splynutí s okolní krajinou. Ve zdánlivě nenápadném domě vznikaly skvosty naší literatury a své role se zde učila jedna z vynikajících českých hereček…

 


vila na Strži

 

Zahrada kolem vily zůstala stejná jako před sedmdesáti lety, jen stromy vyrostly. Díky lidem, kteří o tento dům i zahradu pečují, máte pocit, že se zde každou chvíli objeví spisovatel Karel Čapek s pejskem Dášenkou.
Vcházíme do vily, která je památníkem Karla Čapka, jeho ženy Olgy Scheinpflugové a novináře Ferdinanda Peroutky.  Procházíme jednotlivé místnosti, kde jsou exponáty připomínající dílo Karla Čapka i jeho životní osud. 

 


pracovna Karla Čapka

 

Spisovatel, kterého svět znal a uznával, se ne vždy doma dočkal pochopení. Čapek jako demokrat a vlastenec zakusil největší příkoří v době od Mnichovského diktátu až do jeho smrti 25. prosince 1938. V době, kdy už bylo jeho zdraví vážně oslabeno, zakusil nenávistné kampaně, urážlivé anonymní dopisy a telefonáty, ale i vytloukání oken. V posledních dnech svého života hodnotil nastávající dobu ,,... můj svět umřel, věřil jsem na závazky, na čest ve smlouvě a podobné věci. Myslím, že bych se v téhle tlačenici nevyznal…“.
To je právě ten důvod znovu se podívat do míst, kde žil a tvořil dílo, kterého si svět váží. Projít se po zahradě a třeba odhadovat, co tu pan spisovatel zasadil vlastníma rukama.

 


zákoutí zahrady na Strži

 

Pokud vás chlad nezažene někam do tepla, projděte se po vyznačené Čapkově stezce, kudy Karel Čapek chodil při svém pobytu na Strži. Trasa měří asi 7 km.

 

Mapa trasy

 

Cesta je příjemná a nenáročná. Rozhodně stojí za to vychutnat si ticho lesní samoty s jemným zurčením potůčku. Obzvlášť v hezkém počasí je to doslova balzám na nervy.


cesta ke Strži


rybník Strž
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama