Úvod > volný čas > Joža Uprka - Evropan slováckého venkova

Joža Uprka - Evropan slováckého venkova

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Jízda králů a Pouť k sv. Antonínu - kopie od Jiřího Pajera nazvané Joža Uprka – malířské dílo na pohlednicích (ilustrační výřez), archiv autora
Joža Uprka - Evropan slováckého venkova

Tentokrát jsme do našich tipů na víkend zařadili pozvánku na výstavu Joži Uprky, malíře, který zasvětil svůj život zobrazování výjevů z rodného Slovácka. V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození a k tomuto významnému jubileu připravila Národní galerie v pražské Valdštejnské jízdárně výstavu mapující Uprkovu celoživotní tvorbu.
 
Samotná výstava se koná v době, kdy mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO byla zapsána také folklorní slavnost „Jízda králů“, jež se dostala díky Jožovi Uprkovi i na malířské plátno. Sám Uprka za svého života patřil k těm, kteří aktivně podporovali slovácký folklor a vlastně jeho převážná tvorba byla zaměřena tímto směrem. Právě obrazy týkající se „Jízdy králů“ jsou rovněž zastoupeny na výstavě. Obrazy vznikly v roce 1897 ve dvojím provedení, impresionistickém a realistickém.

 


jízda králů

 

Celostátní výstava v Praze je příležitostí ukázat po více jak půl století nejlepší díla Joži Uprky. K tomu napomohli také soukromí sběratelé, tuzemské i zahraniční galerie, kteří sem zapůjčili Uprkovy obrazy. Vedle obrazů Jízda králů je zde vystaven i obraz Pouť u sv. Antonína, za který v roce 1894 Uprka obdržel čestné uznání na pařížském Salonu.

 


pouť k sv. Antonínovi

 

Svůj citový vztah k rodnému kraji Uprka vyjádřil na plátnech, která podávají pravdivé pohledy do života jedné krajiny a lidí, kteří zde v dané době žili. Tím jeho obrazy uchovaly vizuální specifiku Slovácka pro další generace. Na výstavě můžete zhlédnout obrazy s náměty každodenní práce venkovského člověka, například Rozsívač, Sekáč, Štěrkař, Polední odpočinek. Každý takový obraz tvoří příběh, jehož lze z malby vyčíst. Výrazovým prostředkem se Uprkovi stala barevnost a barevná skvrna, dávající obrazům popisnost  a citovost.

 


výstavní sál

 

Výstava je rozdělena do několika tématických celků mapujících jednotlivé tvůrčí oblasti, jako jsou portréty, slavnosti, kroje, práce, víra a další.
Výstava s monografií, jež byla vydána k této příležitosti, představuje zhodnocení umělce, který je pro součastníky objevem.
Vedle obrazů zde můžete nahlédnout i do soukromí umělce a na jeho postoje. Najdete i důvody proč se po smrti stal opomíjeným. Uprka odmítl život v centru, což tehdy jako i nyní je podmínkou uměleckého úspěchu.
 Nezbývá tedy než pozvání na výstavu Joži Uprky zakončit vyznáním autora ke své práci a životu, jak je to uvedeno na panelu o životě umělce.
„Pracoval jsem celý život ne pro slávu a uznání – ne pro peníze a jiné výhody – ne abych ponížil druhé – nýbrž jen pro věc samu, abych jako vědomý příslušník tohoto kmene zachytil co možná nejvíce z jeho života.“

 

 

Výstavu zabezpečuje Národní Galerie v Praze a Nadace Moravské Slovácko v prostorách Valdštejnské jízdárny v Praze. Navštívit ji můžete až do 22. ledna 2012.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama