Úvod > volný čas > Malé domácí elektrárny

Malé domácí elektrárny

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    foto Ivan Poltavec a archiv
Malé domácí elektrárny

V posledních letech byla sice na území České republiky dokončena elektrifikace všech vesnic i osad, některé osaměle stojící chalupy a chaty však elektrifikovány nejsou. Většinou se v nich stále svítí petrolejkami, popřípadě propanem, anebo si majitelé musí proud vyrobit sami.

Možnosti svépomocné .výroby elektrického I proudu jsou omezené: v České republice je vzhledem k jejímu umístění velmi problematické využívání solárních fotovoltaických článků (jsou stále dost drahé, s omezenou životností a pro získání střídavého proudu 230 V musí být stejně doplněny měniči DC/AC); větrné elektrárny jsou rovněž drahé, leckde jejich výstavbu úřady nepovolí a pro „domácí použití" se příliš nehodí. Malé vodní elektrárny potřebují výrazný rozdíl hladin a značné počáteční investice, o množství povolení (od správce vodního toku a rybářských organizací) nemluvě.
Nejdostupnějším zdrojem elektrického proudu pro takové lokality jsou agregáty se spalovacími motory. Nevztahuje se na ně zákon 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší, není tedy nutné shánět stavební povolení a podstupovat kolaudační řízení. Jejich cena bývá přijatelná a parametry velice dobré. Jsou přímo určeny pro napájení elektrických spotřebičů v chatách a chalupách, ale také pro kempování, použití v karavanu či na člunu.

Benzinový agregát
Přivedeme-li na cívku umístěnou do magnetického pole elektrický proud, pootočí se. Přivedeme-li na ni proud střídavý, začne se otáčet. Podobně je tomu, když cívkou napájenou proudem otáčíme v magnetickém poli: cívka vytváří elektrický proud, jehož napětí závisí na otáčkách i na konkrétní konstrukci agregátu. Dříve se používaly agregáty generující stejnosměrný proud - dynama, jejichž účinnost byla zejména při malých otáčkách nízká.
Dnes, kdy prakticky všechny spotřebiče vyžadují proud střídavý (žárovkám a topidlům „je to jedno"), se používají bez výjimek agregáty dodávající proud střídavý. Ten je u menších typů zdrojů jednofázový, pro velké spotřebiče se dodávají agregáty třífázové. I malé a cenově přijatelné typy dobře „drží" napětí i kmitočet, takže je lze bez dalších úprav použít pro napájení televizních přijímačů, HiFi techniky i počítačů.


Motorový agregát
Původně bylo dynamo (později alternátor) uloženo vedle spalovacího motoru nebo nad ním a poháněno klínovým řemenem. Dnes bývá dvoupólový synchronní alternátor přímo spojen s motorem chlazeným vzduchem a poháněným bezolovnatým benzinem. Dražší typy, většinou kompaktní, jsou vybaveny tzv. invertorem, který proud z mnohapólového alternátoru mění elektronicky na síťové napětí a kmitočet. Na rozdíl od větších typů s trubkovou konstrukcí jsou současné přenosné agregáty často umístěné v kovových či plastových skřínkách malých rozměrů; větší typy jsou opatřeny podvozkem. Kmitočet generátoru je většinou regulován odstředivým regulátorem na motoru, stabilita se pohybuje asi + 2 Hz. Výstupní napětí je regulováno buď kapacitní nebo polovodičovou regulací (AVR, Automatic voltage regulator). Polovodičová regulace poskytuje lepší stabilitu zvláště při menším zatížení. Plně vyhovuje pro napájení běžných spotřebičů s motorem, svítidel ap.
Nejlevnější kategorie generátorů využívá motory dvoutaktní; nižší množství emisí i vyšší účinnost poskytují motory čtyřtaktní (zejména Honda, Briggs & Stratton), pro největší generátory v třífázovém provedení se vyrábějí motory vznětové (Diesel).

Vybavení agregátů
Většina moderních zdrojů je vybavena komfortem nedávno ještě nepoužívaným: je to například hlídač množství oleje, jištění proti tepelnému přetížení a elektrický startér. Některé jsou doplněny zdrojem pro nabíjení akumulátorů 12 V, jiné lze používat i jako svařovací zdroje. Protože se u nich předpokládá umístění blízko obytných domů, byly vyvinuty typy s velmi nízkou hlučností (81 - 90 db) a malým množstvím emisí.
Jejich spotřeba bývá natolik nízká, že i z nevelké nádrže je možné proud vyrábět dlouhé hodiny - doba běhu na plnou nádrž se pohybuje mezi 3 a 8 hodinami. Některé typy zdrojů mohou být ponechány trvale venku, i na dešti, protože mají tzv. stupeň krytí IP 54 (stroje s krytím IP 23 jsou určeny k provozu pod přístřeškem). Výstupní napětí a kmitočet jsou stabilní a většinou nepřesahují 1 %.
           
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama