Úvod > volný čas > Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu

Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: NG Praha
Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu

Tak trochu s předstihem vám dnes nabízíme kulturní počin této zimy. Jak naznačuje titulek, řeč je o výstavě nizozemských malířů 17. století, kterou od 10. února 2012 otevírá Národní galerie v Praze, a sice ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí
 
Výstava zhodnocuje mnohaletou badatelskou práci na souboru šesti set obrazů ze sbírky holandského malířství NG. Řada děl prošla náročným restaurováním, u některých obrazů se podařilo identifikovat skutečné autory a upřesnit vyobrazené osoby i náměty. Centrem výstavy bude Rembrandtův obraz „Učenec v pracovně“ z roku 1634. NG tento obraz získala v roce 1945 z Nostické sbírky.

 


Učenec v pracovně

 

Nizozemský malíř Rembrandt (1606-1669) je považován za jednoho z nejlepších umělců 17. století. V jeho díle se promítá hluboká znalost lidské povahy a vznětlivá obraznost. Na Rembrandtových obrazech můžete vidět smysl pro detail i to, jak malíř plně zvládl světlo a temnotu k zvýraznění děje nebo pocitu na svých dílech. Podle znalců umění existuje ve světě asi 650 děl, která se připisují Rembrandtovi. Stoprocentní pravost byla prokázána asi u tří stovek z nich. Patřil k nejlepším, avšak i ostatní nizozemští malíři byli výborní.
 
Můžete se těšit…
Na výstavě bude představeno celkem 120 obrazů spolu s holandskou grafikou. Díla ze sbírkového fondu Národní galerie v Praze doplní zápůjčky ze zahraničních i domácích sbírek, mezi nimi i Rembrandtův obraz „Muž v orientálním kostýmu“ z roku 1635 z fondu Rijksmusea v Amsterdamu. Některá vystavená díla, zapůjčena z evropských galerií, budou v Praze vystavena poprvé.

 

 

Na výstavě bude vystaven obraz malíře Franse Halse “ Portrét Caspara Schode“

 


Franc Hals Portrét Kašpara Schode

 

Frans Hals je odborníky označován za nejvýznamnějšího holandského portrétistu 17. století. Jeho schopnost upřímně znázornit smích, štěstí či opileckou rozjařenost je ve výtvarném umění jeho doby zcela ojedinělá.
 
Sbírka holandského malířství 17. století je nejpočetnějším a nejcennějším souborem starého evropského umění, kterou vlastní NG, avšak návštěvníci stálé expozice mohli vidět jen nepatrnou část. Tato výstava dá nahlédnout do umění nizozemských malířů ve větším a ucelenějším rozsahu.
 
Autoři výstavy počítají také s doprovodným programem pro dospělé i děti, pro něž připravili dětskou galerii s obrazy o dětech, zvířatech a přírodě.
 
Zapište si do notesu
Výstava se uskuteční od 10. 2. do 27. 5. 2012 ve Šternberském paláci v Praze na Hradčanském náměstí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama