Úvod > volný čas > Prevence – dejte tělu naději

Prevence – dejte tělu naději

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Prevence – dejte tělu naději

Před časem jsme publikovali sérii článků Prevence jako součást života každé ženy, kde jsme si vysvětlili, co se děje, když z úst ženského lékaře zazní nepříznivá diagnóza. Bohužel ještě stále existuje řada žen, které návštěvu této ordinace odkládají až do doby, kdy bývá tzv. pozdě… V dnešním článku si proto řekneme, proč vůbec je dobré mít svého ošetřujícího gynekologa.
 
Občas slýcháme – „Měla bych jít na gyndu…“, a některé z nás při těchto slovech mrazí po zádech.
 
Proč? Gynekologické vyšetření je nepříjemné? Mluví se o mých intimních záležitostech? Musím vyslovit slovo menstruace, inkontinence, výtok či sex?
Ano, o všech těchto tématech bychom měly se svým gynekologem mluvit, všechny tyto záležitosti patří do jeho pracovní náplně. Gynekolog nás provází od dětství, puberty až do stáří.
I v dnešní době se nezřídka stává, že gynekologa vyhledá žena s pozitivním těhotenským testem a v době porodu u něj klepe na dveře naposledy.
 
Přesto se však po letech opět setkávají, bohužel za méně příjemné situace než je „miminko v bříšku“. Nejčastěji se jedná o silné nepravidelné krvácení, zapáchající výtok, bolesti při styku, problém s udržením moče či pokles pochvy a dělohy. V nejhorším případě pak s diagnózou zhoubného nádoru, nezřídka již ve značně pokročilém stadiu.

 

 

Preventivní prohlídky mají svá zásadní „pro“.
1. udržujete si kontakt se svým lékařem, můžete mu důvěřovat, zná vás
2. zeptáte se na věci, které byste se styděla probírat s manželem či kamarádkou
3. vyšetření 1x do roka není časově náročné
4. naprostá většina procedur je hrazena pojišťovnou
5. ne všechna onemocnění mají své příznaky hned od počátku – například zhoubný nádor děložního hrdla, prsu či vaječníku se projeví až ve velmi pokročilém stadiu!
 
Na co všechno se ženy ptají…
Co když mnou zvolený odborník již nebere nové pacientky a nemám finance zaplatit si nadstandardního lékaře nebo lékaře bez smlouvy s pojišťovnou? Co když nejsem se svým gynekologem spokojena?
V dnešní době existuje například projekt Primagynda, která doporučuje lékaře, jež splňují stanovené podmínky. U certifikovaných lékařů může mít žena jistotu, že se k nim bude lékař chovat v souladu s jejími právy, s ohledem na její přání, nebude ji odsuzovat, popřípadě do ničeho nutit, dostane maximum informací, na základě kterých se bude moci co nejlépe rozhodnout například o tom, jakou metodu antikoncepce bude užívat, aj. Dále je možné kontaktovat vaši zdravotní pojišťovnu, která má kontakt na gynekology, kteří „berou“.
 
Co když můj gynekolog není schopen řešit můj problém?
Pokud nastane taková situace, máte výhodu, že praktický gynekolog má často dobré kontakty na kliniky, kde se specializovaná vyšetření či operace provádějí, a mohou vás doporučit na to správné pracoviště. Je jistě s výhodou strávit trochu času „s doktory“ než zůstat doma a nechat si růst nádor v těle, užírat se bolestmi při sexu, nevycházet ven, protože nedojdete k prvnímu WC apod.
 
I když slovo prevence je řadě z nás nepříjemné a slovo gynekologie ještě nepříjemnější, je vhodné si jednou do roka dopřát trochu času na základní vyšetření a pracovat se svým tělem více preventivně než řešit (mnohdy závažné) komplikace.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama