Úvod > volný čas > Zdravý životní styl – jak bojovat proti celulitidě

Zdravý životní styl – jak bojovat proti celulitidě

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Herbs/Mudr Hoffmann, Depositphotos
Zdravý životní styl – jak bojovat proti celulitidě

Celulitida neboli tzv. pomerančová kůže se skloňuje dnes ve všech pádech a asi nenarazíte na žádný ženský časopis, ve kterém by o ní nebyla zmínka. Ano, je to naše součást a všechny ženy ji už tak trochu berou jako samozřejmost. Některé se s ní smíří a mají s ní tak trochu ,,přátelský“  vztah – jsou přece horší věci, ale některé, a těch je víc, se s touto dámou přátelit nechtějí. A pro ty, které ji vyhlásily boj, jen několik málo rad…

 

 

Celulitidou trpí více jak 80 % žen, a to i velmi štíhlých a mladých. Příčinu hledejme v genetice, konkrétně v ženských pohlavních hormonech – estrogenech, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva. Proto se celulitida začíná projevovat už v období puberty, kdy se náhle zvyšuje hladina estrogenů.
 
Jak vzniká celulitida
Dívky dospívají a přibírají na váze. Shluky tukových buněk tlačí na pojivou tkáň a utlačují okolní krevní a lymfatické cévy, ty se deformují, tím se zpomalí místní cirkulace a přísun živin. Ztíží se odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina a odpadní látky. Nahromaděná tekutina zvyšuje tlak na cévky, ty pracují ještě hůře, sníží se přísun kyslíku a tuky jsou proto nedostatečně odbourávány. Ložiska zbytňují a vzniklé útvary na sebe ve větší míře vážou vodu. Na povrchu kůže se objeví nenáviděné, nevzhledné hrbolky. Co s tím dělat?
 
Jaké jsou příčiny vzniku celulitidy
• Dědičnost nebo předpoklad
• Nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání nebo naopak dlouhé stání na místě
• Nadváha a její kolísání
• Hormonální změny a hormonální přípravky
• Nesprávná strava a nedostatek tekutin
• Těhotenství
• Kouření, stres
• Křečové žíly a metličky
 
Z pohledu klasické západní medicíny, kdy se o zdravotním problému mluví už u III. stupně, první dva stupně patří do kategorie kosmetické, a to je naší doménou. V zásadě se pro odstranění celulitidy doporučuje tento postup:
 - prokrvení pokožky
– peeling
– zábal
– lymfodrenáž
– komprese
– cvičení 

 

 

Kosmetická lymfodrenáž se provádí buď manuální, nebo přístrojová. Vede k mechanickému uvolňování tukových ložisek a odvádění tekutin, které se na ně vážou a přes lymfatický systém se vyloučí z těla ven.
Manuální lymfomasáž se provádí speciálními hnětacími a uvolňujícími hmaty s větším nebolestivým tlakem, zvláště v lokalitách lipomatóz.
Při stupni postižení I. a II. můžeme nabídnout tzv. Anticelulitidovou masáž, při které používáme speciální anticelulitidové hmaty a končíme zábalem postižených partií.
 
Celulitida z pohledu tradiční čínské medicíny
Z hlediska terapie TČM odstranění celulitidy spočívá v rozproudění stagnující energie QI, vysušení vlhka a v posílení Yang ledvin.
Aby došlo k úspěšnému odstranění celulitidy, je nutné dodržet dvě základní podmínky:
1. vysazení hormonální antikoncepce vč. hormonálních tělísek
2. dodržování správného stravování
Správným stravováním se myslí především vynechání černé kávy, tvrdého alkoholu, sladkostí, výrobků z bílé mouky a mléka, smažených a mastných jídel.
 
Naopak je nutné zařadit do jídelníčku potraviny, které posilují slezinu, a to je slzovka (lze nahradit nápojem čínských MUDRCŮ), jáhly, pohanka, kroupy, luštěniny, celozrnná rýže, vařená zelenina, houby, dýně, mrkev. Na rozproudění stagnace energie QI se nejlépe hodí: tofu, třešně, dýně Hokaido, špenát, pažitka, česnek, cibule, kmín, máta, oregano, kardamon, žampiony, bazalka, citron, limetka, mandarinka, hovězí, kuřecí, jehněčí, husí maso a veškerá divočina.
 
Na posílení Yang ledvin jsou nejvhodnější veškeré ledvinky (nejlépe z domácích nebo BIO chovů), krevety, humři, vlašské ořechy, maliny, červené a černé datle a jako koření – fenykl, badyán, skořice, sušený zázvor, kopr, pórek, sušený zázvor.
Pokud ovšem byste některý z výše uvedených produktů neměli ze zdravotních důvodů konzumovat, je dobré se poradit s lékařem.

 

 

Vsaďte na snídani
Nejdůležitějším chodem dne by měla být snídaně, a to vydatná, nejlépe formou obilné kaše – kukuřičné, pohankové, jáhlové… a jako teplý nápoj např. Nápoj čínských mudrců, nebo teplé polévky – masové či zeleninové vývary. Pokud tento postup dodržíte, je možné dále během dne, avšak max. do 15 hod., sníst i něco méně zdravého, aniž by to nějak poškodilo naše zdraví.
 
Doporučené užívání bylinných směsí wany :
Kromě již zmiňovaného Nápoje čínských mudrců se vždy užívá bylinná směs Tanečnice z hruškové zahrady popř. s bylinnou směsí Souznění kouzelné proměny. K prohloubení účinku se používá na postižená místa lokálně Krém Tanečnice z hruškové zahrady.
 
Lze samozřejmě kombinovat oba pohledy, jak z klasické tak i z čínské medicíny. Ale s úpravou jídelníčku bude výsledek efektivnější, budete se i lépe cítit, pomůžete tělu se detoxikovat, a pokud přidáte ještě pohyb, máte o dobrou kondici a skvělou postavu postaráno. 

 

 

Zdroj: Celulitida – Alice Schmidtová, Erika Hübelová
Propagační materiály – MUDr.Petr Hoffmann 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama