Úvod > volný čas > Karneval nebo masopust

Karneval nebo masopust

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Karneval nebo masopust

Už jste navštívili karneval či masopust? Že ne? Pak si pospěšte, karnevalová a masopustní sezóna je totiž v plném proudu. Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi karnevalem a masopustem? I na to vám odpovíme v dnešním článku… 

 

 

Jak jsme tedy zmínili výše, mezi Karnevalem a Masopustem je sice rozdíl, ale nic není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. Dá se říci, že obě slavnosti mají stejný původ. Někdy v širém dávnověku to byla touha lidí oslavit návrat slunce, přivítat jaro po dlouhé zimě.  Rozdíl je pouze ve formě provedení. Karneval, tak jak je pořádán v Benátkách a v dalších městech, se vyznačuje větší honosností. Jsou to zejména nákladné masky a kromě průvodu, se vše odbývá, v galeriích, muzeích, palácích, salonech, restauracích či divadlech. Karneval je noblesnější, kdežto masopust, nebo na Moravě fašank, je lidová veselice. Vše je bezprostřední, a tomu odpovídají i masopustní masky.

 


masopustní masky

 

Letošní masopust už je v plném proudu neboť jeho vyvrcholení připadá na středu 22. února, která je nazývána Popeleční středou. Od tohoto dne začíná čtyřicetidenní doba půstu končící začátkem Velikonoc.
 
Pohanské vlivy
Pokud budeme hledat, kde a jak vznikla masopustní tradice, musíme jít až do pohanského dávnověku, a zejména se jednalo o přechod dvou ročních období. V prosinci končily hospodářské práce a nastávající období bylo časem odpočinku a příprav na blížící se jaro a počátek nové hospodářské sezóny. S tím také souvisely různé magické úkony a pověry k ochraně před nepříznivými vlivy a ochraně před zlými silami. Některé pohanské obřady později přešly i do křesťanských zvyků. Což bylo zejména bujaré masopustní veselí před čtyřicetidenním půstem.
 
Význam masek
Přes všemožné zákazy, jak od církve, tak i světských vlád, masopust vládne od středověku až dodnes. Lidé se pobaví, pomějí a dopřejí si trochu veselí. Že je lidem slavnost masopustu vlastní, je zřejmé i z toho jak si ji lidé v různých krajích přizpůsobili k svému obrazu. V některých regionech (např. Chodsko, Jižní Morava, Podkrkonoší a celá řada dalších) bývá součástí oslav i průvod masek a každá z nich má svůj určitý význam.
 
Tak kupříkladu masce medvěda je přisuzována magická vlastnost plodnosti, která mohla být přenesena na ženu i celé hospodářství. Mezi oblíbené masky patří bába s nůší, kobyla, Turek, nevěsta a ženich (nevěsta musí být muž a ženich je žena), smrtka, kominík, slaměné figury a další. Nová doba přináší i nové masky například Švejka, rakouské oficíry a další.

 


Medvěd a kůň

 

Nasytit se a pobavit v předjarním čase je i dnes základní cíl masopustu na mnoha místech Čech a Moravy. Masopust je také čas zabíjaček, a to především na venkově. Ale v posledních letech se s touto tradicí můžete setkat i ve městech, kde ovšem spíš slouží jako jakési veřejné představení toho, jak vůbec taková zabíjačka probíhá. Přímo na místě pak můžete ochutnat vepřové hody s ovarem, jitrnicí, nebo jelítkem.

 


zabíjačka na náměstí

 

Masopustní reje, zejména ve městech, startují již začátkem února. Pokud byste rádi tento svátek zažili doslova na vlastní kůži, mrkněte na internetové stránky vašeho města, obce, či blízkého skanzenu, kde určitě najdete další kontaktní informace.
 
Po masopustu půst
Již naši předkové věděli, že je třeba tělu odlehčit, proto se po masopustním hodování končícím Popeleční středou až do Velikonoc v jejich jídelníčku objevovala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice nebo pečené brambory. Nestálo by za úvahu využít těchto zkušeností a odlehčenou stravou a ozdravnou kúrou zbavit tělo nahromaděných škodlivin, které v něm zanechala zima i dnes?
Ale o tom až zase příště…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama