Úvod > volný čas > Miloši Štědroňovi k sedmdesátinám

Miloši Štědroňovi k sedmdesátinám

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Facebook Miloše Štědroně
Miloši Štědroňovi k sedmdesátinám

Čerstvý držitel ceny Alfréda Radoka za hudbu k inscenaci brněnského divadla Husa na provázku „Leoš aneb Tvá nejvěrnější“, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity, hudební skladatel Miloš Štědroň se stal členem pomyslného klubu sedmdesátníků.
 
Miloše Štědroně mám navěky zapsaného v paměti, jak sedí za provázkovským pianinem, jednou rukou prohrabává klávesy a druhou dává pokyn: „Teď! No vidíte, že je to snadné.“
Šla kolem léta osmdesátá, bojovná, nelehká, pro kumšt však úrodná.
V Divadle na provázku se premiérovala série geniálních představení s hudbou, popěvky, písničkami a áriemi skladatele Miloše Štědroně.
Režisérka Eva Tálská uvedla inscenace „Na dávném prosu“, „Viktorku“, „Příběhy dlouhého nosu“, režisér Peter Scherhaufer „Labyrint světa a lusthauz srdce“ i novou operu „Chameleón aneb Josef Fouche“.    
Trampové u táboráků zpívali Štědroňovy hity z Pospíšilovy inscenace Balada pro banditu.

 

 

Miloš Štědroň vstřícný, nabitý energií kmital Provázkem, vysvětloval, argumentoval, korepetoval, na schvalovacích zkouškách obhajoval…
 
Jednou se stalo a já se ocitl u Miloše v jeho království, v síni s černým koncertním křídlem, čtyřmi tisícovkami knih a velkým, širokým oknem. Všude se povalovaly notové záznamy, partitury, bloky, brožurky, knížky.
Drobného, štíhlého, šlachovitého muže jsem vytrhnul z tvůrčího soustředění: „To nic, Jardo, to nic. Zrovna dělám pro Evu Tálskou.  Pořád se jí něco nelíbí, tak píšu nové a nové popěvky. Jednou z toho bude zpěvník Evou vyhozených písniček…“
 
Léta uletěla jako pápěří v bouři, píše se rok 2012. Divadlo Husa na provázku uvádí hru Milana Uhde o skladateli Leoši Janáčkovi „Leoš aneb Tvá nejvěrnější“. Muziku zkomponoval Miloš Štědroň.
 
Jedna z repríz inscenace byla divadlem věnována Milošovým sedmdesátinám a křtu knížky Olgy Jeřábkové o skladateli, muzikologovi, pedagogovi Miloši Štědroňovi „Přijdu za poledne Miloš - Můj život s hudbou a lidmi kolem ní“.
 
Po drahné době jsem se dopravil do míst, kterými jsem před šestadvaceti léty šmejdil a vydupával ze země dnešní důstojný stánek divadelního umění.
 
Seděl jsem skromně na levé straně divácké elevace a nechával se unášet nápory Janáčkovy i Štědroňovy hudby a bylo mi tuze dobře.
 
Miloš Štědroň se Janáčkem zaobíral od dob svých studií a na muzice k inscenaci je to znát. Odvíjející se spor muzikologů o život a význam tvorby skladatele Janáčka je tak trefně přesvědčivý, až jsem dospěl k názoru, že skladatel Štědroň i tentokrát dokázal autora textu ovlivnit.
Ale tvrdit to stoprocentně nemohu, jsem již hlušší a mnohá slova scénáře do mého mozku nedolehla. Kdysi mně Petr Oslzlý vysvětloval, že na inscenace Provázku se musí chodit vícekrát, aby divák mohl vše postřehnout. Měl a má svatou pravdu.
 
V inscenaci „Leoš aneb Tvá nejvěrnější“, režiséra a šéfa souboru Husy na provázku Vladimíra Morávka, ze staré herecké gardy hráli jenom Ivana Hloušková - Kaslová a Martin Havelka, přesto si troufám tvrdit, že představení je ryze provázkovské. Hledačské, vtipné, provokující.
I klasik režie Peter Scherhaufer by měl radost.

 

 

Křest knížky „Přijdu za poledne, Miloš“, byl rychlý a pro mnohé diváky překvapivý.
Jeden výtisk skvěle udělané, mnoha historickými snímky vybavené publikace jsem si pořídil.
Mám v ní vzácné vročení: „Jaroslavovi, věrnému kamarádovi z Provázku - Miloš,  20. 2. 2012.“
 
Milošova hudba mě vždy potěšila, Miloš, člověk, mě nikdy nezarmoutil.

 

 

Milý Miloši,
do dalších let zdraví, tvůrčí sílu a mnoho hudby!

 
P.S.
Stále tě vidím, jak na festivalové akci Provázku „Divadlo v pohybu“, děláš před užaslými diváky poskoky v leže na pěstích sevřených dlaní. Prvek karate, který jsi zvládl pro lepší pochopení duchovna poslední brněnské inscenace režiséra Zdeňka Pospíšila „Dlouhá cesta“. Tvá muzika byla trefená, vynikající. 
 
Tvůj Jaroslav Tuček
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama