Úvod > volný čas > Funkční oblečení pro sport

Funkční oblečení pro sport

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: thedeal.cleansnipe.com, SXC
Funkční oblečení pro sport

Pokud se člověk chystá sportovat, měl by projít určitou přípravou – protáhnout svaly, rozehřát se (třeba joggingem) a podobně. Neméně důležitá je ale i volba správného oblečení, a je přitom jedno, jestli jdete běhat, projet se na kole nebo trekovat do hor.
 
Sportujeme-li venku, potřebujeme oblečení, které nás ochrání před povětrnostními vlivy. To znamená oblečení chránící nás před zimou, nepropouštějící vítr a pokud možno nepromokavé. Další důležitý faktor představuje ochrana před prochladnutím – po dnešním funkčním oblečení se požaduje hlavně to, aby účinně odvádělo pot od těla.

 

 

Za sportem ve 3 vrstvách
V dnešní době najdeme v této oblasti spoustu různých materiálů a patentů, v nichž může být pro laika velice těžké se orientovat. Existují značky materiálů s patenty, na něž si pak výrobci oblečení kupují licence, občas se ale může jednat i o patent určité značky, který časem zobecní a používá se mezi laickou veřejností jako označení určitého typu oblečení (například synonymem termoprádla může být pro některé moira, jiní zase mohou všem funkčním bundám říkat „softshellka“, jako moderní název pro šusťákovou bundu). Obecně však bez ohledu na značku platí, že sportující člověk potřebuje tři funkční vrstvy oblečení.

 

 

Nešetřete na prádle
První z nich je spodní prádlo. To by mělo být v prvé řadě dostatečně pohodlné. Pak ale také, jak už je patrné z názvu, dostatečně funkční. Jeho hlavním benefitem by mělo být odvádění potu od těla, potažmo zabránění prochladnutí. Někomu 400 Kč za pár ponožek nebo osm stovek za trenýrky může připadat jako zbytečný luxus, věřte však, že se to vyplatí. Tedy alespoň, pokud vyberete renomovanou značku (na internetu existují fóra, na kterých zkušenější zákazníci radí těm ostatním). Materiálově se jedná často o speciální kombinaci bavlny s umělými vlákny, případně s vlnou, respektive vlny opět s umělými vlákny.

 

 

Materiály druhé vrstvy
Druhá vrstva se většinou týká horní části těla („podvlékačky“ se považují za spodní prádlo). Na trhu figuruje spousta různých značek a materiálů triček, nátělníků a roláků, jejichž hlavním účelem je od jara do podzimu ochránit tělo před chladem a pak také posunout vlhkost a pot dále od těla. Co se týče materiálů, velkou oblibu si získala tzv. merino vlna, což je vlna ze zvláštního druhu ovcí chovaných v chladných oblastech, která je příjemná na dotyk a hlavně výborně izoluje. Levnější oblečení do druhé vrstvy (řekněme v rozmezí do osmi až devíti set korun) je často vyráběno z polyesteru.

 

 

Nepodceňujte chladné počasí
Poslední vrstva je určena na zimu i do studenějších podzimních dní, do horských oblastí i chladnějších večerů případně i na léto. Jedná se o svrchní vrstvu, jejímž hlavním cílem je ochránit před zimou, větrem a do jisté míry i deštěm. Bundy na běh bývají vyrobeny z nepromokavého impregnovaného materiálu, který by měl být i prodyšný a chránit před přehříváním. Mezi patenty týkající se svrchních vrstev patří například speciální materiál Windstopper nebo Softshell.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama