Úvod > volný čas > Vybíráme auto pro ženu - I.

Vybíráme auto pro ženu - I.

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Vybíráme auto pro ženu - I.

Auto určené pro potřeby ženy bývá často označováno také jako „druhé auto do rodiny“. Tento fakt sice nepotěší feministická hnutí, nicméně praxe hovoří jasně. Lidé v ČR, alespoň střední vrstva, se čím dál častěji začínají podobat západoevropskému modelu – muž vlastní kombi nebo sedan pro cesty do práce, žena pak něco menšího do města – případně po manželovi zdědí starší vůz.
 
Jste-li ve fázi, kdy sháníte druhý vůz do rodiny, nejspíše jako první otázku řešíte, jaký typ auta vybrat. Ženy většinou shánějí něco praktického. A zde se vyskytují první „genderové“ rozdíly. Muž si totiž pod pojmem praktický představí zpravidla co největší auto s co nejnižší spotřebou. Žena naopak spatřuje praktičnost většinou v tom, že se auto ve městě všude vejde. Proto ženy preferují spíše menší modely (i když se vyskytuje i stále rostoucí počet výjimek z vyšších vrstev, kdy ženy vyhledávají velké SUV modely kvůli bezpečnosti a „pocitu“ z řízení).

 

 

Ženy tedy vybírají auta praktická. Kromě toho, že aby byla co nejmenší, měla by mít v poměru k velikosti co největší zavazadlový prostor. I standardní nákupy mohou být objemné a umisťovat tašky a krabice s potravinami vedle autosedaček s dětmi není právě ideální řešení. Samozřejmě, že pro rodiny s dětmi se hodí spíše větší vozy, ideální je typ MPV, tedy víceúčelová auta s nízkou spotřebou, velkým objemem kufru a mnohdy i sedmi místy k sezení.
 
Důležitý faktor ovlivňující to, jaké auto si nakonec vybereme, představuje pořizovací cena vozu. Respektive spíše cena v poměru ke stavu našeho konta. Tento stav také určuje, zda vybereme spíše ojetinu či raději nový vůz.

 

 

Ať už se rozhodnete jakkoliv, mělo by být auto v prvé řadě dostatečně bezpečné. Vždyť ženy – řidičky mají zodpovědnost často nejen za sebe, ale i za své ratolesti. Proto se před koupí konkrétního vozu informujte o tom, jak dopadl v crash testech. I starší auta mohou být v tomto ohledu kvalitní, stačí jen dobře vybírat.
  
K výbavě by mělo patřit ABS, ESP i posilovač řízení – málokterá žena ocení, když namísto návštěvy fitness centra při parkování doslova zápasí s volantem v autě. Pokud možno volte i vůz s airbagy, ovšem pozor - jestliže kupujete starší vozidlo, je třeba si u původního majitele ověřit, jak jsou airbagy staré a kdy byly naposledy zkontrolovány v servisu. Samotné „pytle“ v airbagu by se měly měnit každých 10 – 15 let. Pokud je nevyměníte, mohly by při havárii nadělat více škody než užitku.

 

 

Dalším faktorem je palivo, na něž bude vaše nové vozidlo jezdit. Naftové motory obvykle nabízejí nižší spotřebu, což je v dnešní době, kdy cena paliva atakuje hranici 40 korun, velmi zajímavý argument. Na druhou stranu, naftové motory jsou konstrukčně složitější a jejich opravy často výrazně dražší. Pokud zvolíte auto s naftovým motorem, je lepší ho také minimálně v zimě garážovat – potom nehrozí, že vám nafta zamrzne, což se při nižších teplotách běžně stává. To je ostatně také jeden z důvodů, proč v severských zemích používají převážně benzínová auta. Benzínový motor se hodí na častější startování a nebývá tak náročný na údržbu, také případné opravy by měly být levnější.
 
A na co se můžete těšit již příští středu? Kolegyně Zuzka zmapovala vozítka pro ženy do města. Je tedy čas vybrat to ideální…

 



reklama