Úvod > volný čas > Detoxikace II - konstituční typy

Detoxikace II - konstituční typy

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: Ginkgo wellness, TCM shop
Detoxikace II - konstituční typy

V minulém článku  jsme si objasnili pojem detoxikace i to, proč bychom měli organismus pravidelně pročišťovat. Dnes se budeme věnovat různým typům lidí a konkrétním způsobů stravování, které jim přináležejí...
 
Na znečištění organismu se také podílí nemalé množství jedů, které se v našem těle vyskytují. Co vlastně víme o kovech a minerálech. K těžkým kovům patří např. rtuť, olovo, zlato, stříbro, cín, zinek, měď, železo, kadmium, atd. Některé z kovů se vyskytují v našem těle přirozeně, např. měď a železo v červených krvinkách, a jsou označovány jako stopové prvky.
 
Nejvíce pozornosti asi budí rtuť, tedy zubní výplň amalgám. Více se můžete dočíst např. v knize: Amalgám - časovaná bomba – od Jutty Altmann-Brewe, nakladatelství Fontána. Co se týká vylučování těžkých kovů z těla, touto problematikou se zabývá specifická detoxikační terapie, které se budeme věnovat někdy příště.

 

 

Znáte detoxikační orgány?
Zkusme se podívat, jakými možnými způsoby lze detoxikovat neboli se zbavovat přebytečného odpadu z těla. Máme k tomu několik velmi důležitých detoxikačních orgánů. Asi tím největším je naše pokožka, dále pak tlusté střevo, kde se vylučuje většina nepotřebných látek a rtuť, a to zvláště pomocí řasy Chlorela . Nejdůležitějším detoxikačním orgánem jsou, jak již bylo řečeno, játra. Na čistění jater existuje celá řada bylin, preparátů, jak si řekneme dále.
 
K neméně důležitým detoxikačním orgánům patří ledviny, močový měchýř, plíce, krevní oběh ale i vlasy, které mají schopnost vylučovat např. i těžké kovy, a v neposlední řadě lymfatický systém. Nejdůležitějším vylučovacím orgánem je tlusté střevo. Jen ve zkratce připomenu pro nepoučené: zdravý člověk tráví potravu 24 až 48 hodin. Z toho vyplývá, že nejpozději do 48 hodin po požití potravy by se měl vyprázdnit. Bohužel, u některých jedinců, a není jich málo, činí průměr 45 až 100 hodin. To už stojí za zamyšlení, neděláme-li něco špatně…

 

 

Každý jsme jedinečný…
Podle Dr. Weise má každý člověk individuální sklony k ukládání látek, které do organismu nepatří, a proto by měl přistupovat i individuálně k hubnutí a pročištění organismu.  Jeho názor vychází z ajurvédské medicíny a jejích 4 živlů, jimiž jsou: vzduch, oheň, země a voda. Ke každému jedinci, spojenému s některým z těchto živlů, přináleží nejen jeho charakteristika, emoce, tělesná schránka, ale i trávicí schopnosti. Pokud chcete znát přesnou charakteristiku, kromě data a místa narození byste měli také vědět i přesný čas zrození. 
 
Typ vzduch (Váhy, Vodnář, Blíženci): jsou to lidé, kteří vynikají v myšlení psaní, čtení, verbální komunikaci. Tito lidé jsou velmi společenští, mají potřebu sdělovat své vědomosti, rádi jednají s jinými lidmi, navazují diplomatické styky. Typ ,,vzduch“ mívá výrazné sklony k nervozitě. Tito lidé jsou většinou štíhlí až hubení. I když však netrpí nadváhou, mohou být překyselení a mít v těle usazeniny. Poznáte je také podle toho, že je jim neustále zima a potřebují k pročistění organismu procesy, které je zbaví nejenom existujícího odpadu.
 
Je důležité, aby tito lidé během pročišťující kůry cítili dostatek tepla, nejen citového, ale hlavně tělesného. Je pro ně důležité se hodně zavlažovat, nejlépe horkou nebo teplou vodou. Tento typ často mívá vrásčitou a vysušenou pokožku, podrážděné sliznice, trpí nadýmáním nebo zácpou. Při jakékoli pročišťující proceduře může u nich dojít k většímu vysílení organismu, proto se doporučuje mírnější varianta, trvající déle.

 

 

Při hubnutí se zkuste držet těchto rad:
- staňte se systematičtějšími, začněte pěstovat pořádek, účelnost a spolehlivost
- dopřejte si hodně spánku, klidu a vyhýbejte se předráždění jakéhokoliv druhu
- nezapomeňte na vitamíny, enzymy a minerály
- omezte čaj, kávu, cukr, pšeničnou mouku, med, ovoce, sladkosti
- zvyšte konzumaci rostlinných a živočišných bílkovin, např. vejce
- hlavním pokrmem by měla být zelenina, saláty, brambory, topinambury,
- čaj z listu maliníku, zázvorový čaj
- koření: kurkuma, zázvor, skořice koriandr hřebíček, kari, česnek, cibule, lněné semeno, psyllium, lékořice, otruby, Triphala, mák, tymián, máta peprná, pelyněk,  ašvaganda, ženšen, řeřicha, lékořice, kelp, řasy spirulina, kořen anděliky, atd.
- doporučuje se masáž nohou

 

 

Typ oheň (Beran, Lev, Střelec): tito lidé překypují energií, silou, pouští se stále do nových projektů a iniciativ. Kladou na sebe příliš velké požadavky a nejvyšší výkony. Dokážou strhnout pro své plány i ostatní, ale oni sami vytrvalostí neoplývají. Klid není jejich silnou stránkou. Mívají zvláštní sklony k ukládání kyselin. Jejich výživa je většinou živočišná, živí se především masem. Tímto způsobem stravy dochází k typickému překyselení. U ohnivého typu lze také pozorovat jisté tendence vysychání, protože oheň drží teplo.  Spolu s typem vzduch, je tento typ nevhodný pro delší postní kůry.
 
Rady při hubnutí:
- pěstujte svoji vytrvalost, poskytněte více prostoru smyslovému vnímání, zážitkům, prožitkům a citům
- doplňujte enzymy, vitamíny, minerály a stopové prvky
- omezte konzumaci živočišných produktů
- dopřejte si saláty, zeleninu, ovoce v hojném množství
- vyhýbejte se grilované a pečené stravě, vysoce rozehřátým tukům a tzv. junkfood pokrmům
- koření a byliny: římský kmín, koriandr, kurkuma, kopr, petrželka, máta, hořec, ostropestřec mariánský, aloe vera, lopuch, kadeřavý šťovík, fialka, pampeliška, lékořice, kořen kostivalu, heřmánek, chryzantéma, verbena atd.
- pravidelný pohyb

 

 

Typ země: (Kozoroh, Býk, Panna): tito lidé jsou vytrvalí, drží se pravidel a sází na jistotu, jsou charakterově pevní, stálí a zodpovědní.  Jde většinou o podsadité, selské typy. Stojí oběma nohama na zemi, nic neponechají náhodě. Lidé typu ,,země“ mají pomalé a těžkopádné trávení a mají zvláštní sklony k usazování neboli zestruskování. Tyto usazeniny vedou často k zácpám a k dalšímu hromadění, např. krve v cévách, což má za následek zvýšený krevní tlak. Zemní typ se pročistí pouze, když hodně pije a hodně se pohybuje, používá ostrá koření, ale také se naučí uvolňovat nějakým duchovním způsobem svůj materiální postoj.
 
Při hubnutí je dobré se držet těchto rad:
- nadváha většinou pochází od sklonů k lpění, touze po zajištění, příliš podrobnému plánování, braní života až moc vážně, puntičkářství, kritičnosti a skepticismu
- zabývejte se nehmotnými tématy - požitky z hudby, umění, divadla, vším, co je hravé a humorné, vč. pohybu
- nechte si spravit chrup a zaměřte se na pročištění střev
- pití stimulačních nápojů – zázvorový a Yogi čaj
- koření a bylinky: hořec, kurkuma, dřišťál, zázvor, černý pepř, chilli, křen, rebarbora, Triphala, ricin, aloe vera, máta peprná, eukalyptus, zelený čaj, gingko biloba, Padna 28 z lékárny  

 

 

Vodní typ (Rak, Štír, Ryby): vodní typ klade na první místo city. Jsou to lidé soucitní, láskyplní, ochránci a milovníci rodiny. Ženy jsou mateřské typy, stejně jako sexbomby. Na všem pevně lpí, nenávidí pohyb. Náleží k nejplodnějším a také k dlouhověkým. K vodnímu typu můžeme přiřadit vše mokré, studené a těžké. Trávení je pomalé a slabé, tzn., že tito lidé nepotřebují jíst mnoho, a přesto přibírají.
 
V rámci zažívání by měli dávat přednost ostrému koření a hořkým potravinám. Lidé tohoto typu projevují značné sklony k zahlenění, proto by se měli zříci živočišných výrobků, mléka a mléčných výrobků, ale i chleba a obilí. Lidé vodního typu mívají sklony k ukládání vody, proto jsou zvláště ohroženi nadváhou. Chybí jim trávicí oheň a tím i schopnost vyloučení nepotřebných látek.
 
Při hubnutí doporučuji držet se těchto rad:
- ukazujte a vyjadřujte své city, domácí zvíře nestačí; nedělejte nic, co necítíte jako dobré; rozejděte se s partnery, vedle nichž pouze přežíváte
- nenechte se utlačovat, využívat a manipulovat sebou, rozvíjejte své sebevědomí, sílu vůli a schopnost prosadit se; vaše schopnosti jsou stejně hodnotné jako u ostatních lidí
- pohyb, pohyb a zase jen pohyb, když to zvládnou ostatní typy, proč ne vy…
- povzbuďte lymfatický systém manuální lymfatickou masáží
- koření a bylinky: chilli, pepř, zázvor, hořčice, hřebíček, česnek, křen, skořice, Yogi čaj, hloh, skořice, šafrán, bazalka, máta peprná, eukalyptus, šalvěj, tymián, andělika, petržel, listy medvědice lékařské, lemongrass (citronová tráva), kurkuma, aloe vera, hořec, pampeliška
 
Jestliže to celé shrneme, můžeme říci, že vzdušný typ trpí především vysycháním, ohnivý typ je často silně překyselený, typ země bývá klasickým příkladem zestruskování a vodní typ má sklony k zahlenění.
Pokud byste se chtěli dozvědět více a hlouběji o tématu živlů, obstarejte si knihu od Dr. Otfrieda D. Weise: Harmonicky jíst a žít se čtyřmi živly a ajurvédou.
 
Ptáte se, jaké bude příští téma? Tentokrát se zaměříme na pročišťovací kůry.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama