Úvod > volný čas > Léto je prvkem ohně. Jaké doporučení nabízí tradiční čínská medicína…

Léto je prvkem ohně. Jaké doporučení nabízí tradiční čínská medicína…

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, tcm-shop.cz, depositphotos
Léto je prvkem ohně. Jaké doporučení nabízí tradiční čínská medicína…


Léto je symbolem slunce, dlouhých horkých večerů, prázdnin, květin, jahod, malin, letních lásek ale také festivalů, piva, zahradních slavností, grilování nebo posezení na letních zahrádkách. To všechno k létu patří a je také asi tím hlavním, proč se na tyto měsíce těšíme po celý zbytek roku.

 

 

Léto patří  k prvku Ohně, který následuje po prvku Dřeva a přináleží k němu orgány srdce a tenkého střeva. Z pohledu tradiční čínské medicíny v létě stoupá energie jang, a jak možná víme, jang je mužský princip a zahrnuje vše aktivní a dynamické, sílu, ale také neklid, světlo, směřování vzhůru, pohyb, oheň, povrch, léto, horko apod. Emocí tohoto prvku je radost a smích.
 
A jak píše B. Temelie ve své knize Výživa podle 5 elementů:
Nejvyšší forma štěstí je nezávislá na vnějších faktorech, neboť ji nemůže ohrozit ani déšť, ani cokoliv jiného. Taoistická či buddhistická cvičení nám ukáží, jak veselé srdce a vnitřní smích udržet za každých okolností. Jedno jednoduché cvičení spočívá v tom, že se u člověka zaměříme více na ty rysy, které jsou nám sympatické, a méně na ty, které se nám nelíbí. Tímto způsobem poznáme, že je na světě mnoho hezkých věcí.Tak jednoduchá, účinná  a rychlá je buddhistická praxe v běžném životě, neboť každý člověk nese lásku a moudro a je vděčný, když mu je pomůžete objevit. Kdo však kriticky hledá jen chyby, najde samozřejmě jen slabé, nikoli silné stránky. Obtížnou situaci můžeme chápat jako výzvu, která nám dává růst, která nás obohacuje. A zářící, spontánní, radostné a dojemné zážitky nám odhalují potenciál ducha… 

velmi moudré a určitě stojí za úvahu.

 

 

Pozor na zátěž srdce
Barvou prvku ohně je červená, chuť hořká. Co z toho vyplývá?  Čím můžeme srdci ublížit a čím mu naopak pomoci?
Nejprve z pohledu emocí. Mládí, oheň, jang to patří k sobě a nikomu z nás nepřijde divné chování adolescentů, protože jak se říká, to k jejich věku patří (viz výše). Ale určitě divné, nebo při nejmenším zvláštní, nám přijde např. křepčení pána  ,,v letech“ na diskotéce s nejméně o 30 let mladšími kamarády.  V jeho věku by už měl být jang na ústupu, což je přirozené a dle teorie 5 prvků zcela logické.
 
Proto někteří muži, žen je podstatně méně, kteří vzhledem ke svému věku inklinují k větší zátěži srdce a jejímu následnému poškození, patří mezi rizikové skupiny obyvatel.  Ale nechme zamrzlý ,,jang“ každému na zvážení a podívejme se na daleko průhlednější a jednodušší způsob jak na Oheň v létě. A tím je stravování.

 

 

Letní jídelníček
Jak již víme, stravování se odvíjí podle našeho konstitučního typu a řídí se potravinami zahřívacími přes neutrální až po ochlazující. Je jasné, že pokud jsme typem Ohně a v létě v horkých dnech si ještě budeme dopřávat prohřívací potraviny, můžeme mít zaděláno na problém. Potraviny tohoto typu totiž zvedají v létě již tak exponovaný jang a častá konzumace horkých a prohřívacích jídel může vyvolat patologické stavy s předrážděním srdce. 
 
Čeho se tedy vyvarovat: je to např. červené maso, tvrdý alkohol, svařené víno, ostrá a pálivá jídla – chilli, pepř, zázvor…) dále i česká kuchyně, která je velmi těžká a její konzumace je spíše vhodná v zimě než v létě. Příprava jídla by neměl být zpracována právě oblíbeným letním grilováním nebo smažením. Oba způsoby totiž dodávají do těla více ,,horkého jangu“, který by bylo vhodné v letních vedrech omezit, zvláště pro již zmiňovaný typ.

 

 

Osvěžení s rozvahou
Co je naopak dobré v letních měsících konzumovat? Nejlépe chladnou a osvěžující stravu, jako jsou např. saláty, okurky, melouny ale i jiné čerstvé ovoce a zelenina. Na pití jsou vhodné ovocné a zeleninové šťávy, čistá voda nebo čaje, např. Roibos, ibiškový čaj.
 
Určitě si v létě můžeme dopřát i našimi děti oblíbenou zmrzlinu, ledové nápoje, ale pozor na přechlazení organismu. Přemíra čistě ledových pokrmů může naše tělo naplnit tzv. vnitřním chladem a ten může mít za následek únavu, bolesti břicha, průjem. 

 

 

Posilujeme
Jak jsme si řekli na začátku, chutí prvku Ohně je chuť hořká. Na posílení orgánů srdce použijeme jemně hořké potraviny jako je např. kozí, ovčí sýr, růžičková kapusta, grapefruit, bazalka, saturejka, červená řepa, zelí, heřmánek atd.  Na posílení a podporu srdce a cév existují i bylinné preparáty jako je např. H- care, Elixír nebeského císaře, Lesk nefritového šperku nebo Harmonie z broskvového háje.

 

 

Nezapomeňte na barvy
Ve zkratce můžeme říci, že pro zachování zdravého srdce i mimo letní měsíce je důležité následující: pro chladný typ použití horkých, teplých potravin a naopak, patříme-li k horkému jangovému typu, budeme konzumovat více osvěžující a studené stravy. Červené tričko, sukně nebo alespoň kabelka potrhnou nejen naši osobnost, ale podpoříme jimi i prvek Ohně. Červená a oranžová barva by měly být také součástí našeho interiéru nebo pracovny, ale hlavně, takové složení by se mělo projevit na každodenním talíři.
 
Kořenem nemocí srdce jsou však zdravé ledviny a ty patří k prvku Vody. K tomuto tématu si řekneme více v zimních měsících. Krásné léto!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama