Úvod > volný čas > Strašidelná soutěž

Strašidelná soutěž

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Euromedia Group, obec-Pecka.cz, SXC
Strašidelná soutěž

Blíží se léto a s ním i prázdninová putování. Stejně jako v loňském roce, tak i letos vás pozveme na strašidelné výlety. A kdo se nebojí, může zkusit štěstí v soutěži o krásného strašidelného průvodce…
 
Padesát tipů na výlety pro rodiče a děti, to je dobrodružství na celý rok. Přesně tolik námětů skrývá 3. díl kouzelného průvodce Za strašidly na hrady a zámky autorů Vladimíra Soukupa, Petra Davida a Zdeňka Thomy, který vydala Euromedia Group k. s., Ikar. 

 

 

Co myslíte, kolik tajů skrývají zámky a romantické zříceniny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku?
Zkuste se vydat např. na Edelštejn do náruče lidožravých obrů, za princeznou a divým psem na Hartenštejn anebo podél zlaté řeky do Českého Šternberka. Navštivte tajemné templáře v Choustníkově Hradišti,  kostlivce s diamantovýma očima na Lipnici či ducha mnicha Tobiáše na Jezeří – stačí si jen vybrat.

 

 

Publikaci doplňuje padesát turistických map, barevné fotografie, výškové profily, ale také obrázky pohádkových bytostí i jednotlivých tras.
Nechybí ani otvírací doby, restaurace, možnosti parkování a mnoho dalších dobrých rad k příjemnému putování.
 
Pokud rádi soutěžíte a navštěvujete různé hrady a zámky, zkuste do 26. 6. odpovědět na následující otázku:

Kde se nachází nejstarší křížová cesta v Krkonoších:
 
a)  v Temném dole
b)  v Obřím dole
c)  v Labském dole
 
Nápovědu najdete zde. Tři vylosovaní šťastlivci se mohou těšit na hezké prázdninové čtení.

 Soutěžní otázka

1. Odpověď na otázku je:


 

 


 

 

 

Neradi soutěžíte? Pak zkuste následující strašidelnou ochutnávku z podkrkonošského hradu Pecka.
 
PECKA - AZYL RENESANČNÍHO KAVALÍRA
Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564–1621) byl typický renesanční kavalír, všestranně vzdělaný intelektuál, který ovládal několik jazyků, vynikal jako hudební skladatel i interpret, věnoval se kreslení a literatuře, hodně cestoval. Na začátku 17. století našel svůj azyl na Pecce, hradu, označovaném za „perlu Podkrkonoší“.
Původně malý hrádek vznikl na začátku 14. století (první zmínka pochází z roku 1322), aby střežil zemské hranice a zlaté doly u Stupné. Měl dvě obranné věže, hradební zeď a obytný palác. Postupně byl rozšiřován a s příchodem Kryštofa Haranta v roce 1603 se změnil na výstavné panské sídlo se čtyřmi obytnými paláci kolem nádvoří. Za účast ve stavovském povstání ale pan Harant skončil v roce 1621 na popravišti a Pecka po letech zchátrala. Malebná zřícenina, z níž se otvírá skvostný výhled na líbeznou krajinu, ale nezanikla a po obnovení Harantovského paláce dostala dnešní podobu.

 

 

POKLAD S CEJCHEM VRAŽDY
Hradní paní neměla klidné spaní. Stalo se, že několikrát za noc vstala a šla zkontrolovat, zda něco neubylo z truhlic s cennostmi. Klíče měla stále u sebe, nikomu nevěřila, každá z okovaných truhel měla několik zámků. Jenomže tahat takový svazek železa, to jednoho zmůže, a také už se chtěla pořádně vyspat a ne se budit s hrůzou, že jí někdo ubírá zlaťáků nebo se přehrabuje ve zlatých sponách, náhrdelnících a řetězech.
A tak paní jednoho dne zavolala mladého šikovného zedníka. „Mám pro tebe důležitý úkol. Když ho dobře splníš, nemine tě zasloužená odměna,“ řekla a dovedla muže do věže. Tady mu vysvětlila, co potřebuje. „Až budeš hotov, čekám tě nahoře na ochozu,“ dodala nakonec. Zedník se dal hned do práce – a pečlivě zazdil komnatu s pokladem. Pak vystoupil vzhůru. Paní se vlídně usmála a pobídla ho,
aby přistoupil ke kraji. „Jen pohlédni, co všechno patří k našemu panství.
Vyber si, zda chceš sám hospodařit – dostaneš kus pole, díl lesa. Jen jedinou mám podmínku – nikomu nesmíš vyzradit, cos dneska viděl a jakou práci jsi vykonal.“
Nic netušící mládenec se postavil k okraji, paní za zády – ta nemusela použít velkou sílu, jen trochu nešťastníka postrčila a mladičký zedník
s roztříštěnými kostmi ležel na nádvoří. „Teď už opravdu nic nevyzradíš,“ zasmála se vražednice, jak dobře svůj poklad skryla, jak chytře se postarala o zachování tajemství.
Klid ale stejně nenalezla. Často stoupala na vrchol věže, dívala se ke
krkonošským horám, kdo ví, co jí táhlo hlavou. Jednoho dne ji služebnictvo našlo mrtvou pod věží. Snad ji dohnalo svědomí a skočila do hloubky, možná se jen příliš naklonila a zřítila se dolů, to už se nikdo nedozví. S ní také odešlo do hrobu tajemství – nikdo neví, kde je ve
věži zazděná místnost se zlatem a drahokamy. Nikdo také po pokladu nepátral. Říká se, že tu v noci běhá přízrak velkého černého psa se třema okovanýma nohama, nebo se tu potuluje duch zdejšího purkrabího. A takové společnosti je opravdu lepší se vyhnout.
 
Co jste možná nevěděli.

Po Kryštofu Harantovi zůstala jeho třetí manželka Anna Salomena. Manželovu polovinu hradu a panství se jí podařilo vykoupit, v roce 1624 ji ale Albrecht z Valdštejna donutil tento majetek odprodat. Anna Salomena, která se znovu provdala za Heřmana Černína z Chudenic, zemřela v roce 1632, aniž se dočkala zaplacení. Částku 130 000 kop míšeňských po její smrti pan Heřman vymáhal na české komoře. Ambiciózní Albrecht Pecku nikdy nezaplatil – nicméně ji daroval valtickým kartuziánům, kteří ale na údržbu neměli prostředky.
 
V rekonstruovaném Harantovském paláci nás čeká stálá expozice věnovaná osobnosti Kryštofa Haranta, dějinám hradu a životu venkovského lidu v Podkrkonoší. Interiér jedné z místností odpovídá zachovanému popisu Harantovy pracovny – kromě renesančního nábytku tady jsou umístěny i dobové hudební nástroje (např. předchůdce klavíru klavichord).
 
Od roku 1993 je přístupné hradní sklepení se stylizovanou středověkou mučírnou, vybavenou známými nástroji jako skřipec či španělská bota.
 
Nová Paka je známá jako město drahých kamenů, které celoročně představuje Klenotnice drahých kamenů. Kromě achátů, jaspisů, ametystů, křišťálů aj. zde vidíme i prokřemenělé zbytky stromů, přesliček, kapradin a plavuní. Přímo v objektu je umístěn araukarit, zkamenělý jehličnatý strom, starý asi 250 milionů let. Celoročně je otevřeno také Auto-Moto-Museum.

 

 

Publikaci Za strašidly na hrady a zámky 3 vydala Euromedia Group k.s., Ikar
http://www.bux.cz/knihy/111035-za-strasidly-na-hrady-a-zamky-3.html
Více na www.bux.cz.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama