Úvod > volný čas > Chraňte to nejcennější – dětské autosedačky

Chraňte to nejcennější – dětské autosedačky

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: BabyPoint, RÖMER , SXC
Chraňte to nejcennější – dětské autosedačky

Bezpečnost při cestování se dnes zdaleka netýká jen dospělých. Zabezpečit během cestování musíte i svoje děti, které sedí zpravidla na zadních sedadlech. Naštěstí už jsou pryč doby, kdy děti seděly nepřipoutané a volně se pohybovaly v celém zadním prostoru vozu. Náraz při střetu dvou aut nebo s jinou překážkou představoval smrtelné riziko nejen pro ně, ale i pro řidiče a spolujezdce na předních sedadlech.
 
Každoročně umírá v důsledku dopravních nehod přes 15 dětí do 15 let jako spolujezdců v osobních automobilech, a to i z důvodu, že nebyly přepravovány tak, jak nařizuje zákon.
Povinnost používat dětské autosedačky vyplývá z právní úpravy – Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích podle § 22 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění zákona č. 411/2005 Sb. Ten upravuje postih, pokud by sedačka nebyla použita, a to udělení až dvou bodů a blokovou pokutu 2000 Kč, ve správním řízení 1500 až 2500 Kč. Dále problematiku dětských zádržných systémů upravuje zákon č. 361/2000 Sb.

 

 

Kam děti nesmí
Zákaz přepravovat dítě v autě platí v osobních vozidlech do 3,5 tuny (kategorie M1) a nákladních vozidlech do 3,5 tuny (N1) a vozidlech kategorie N2 a N3, ve kterých není ani bezpečnostní pás, ani dětská autosedačka. Pokud tedy ve vozidle shora uvedených kategorií není ani pás, ani dětská sedačka, nesmí v něm být přepravováno nikdy a na žádném místě dítě mladší tří let a nikdy na místě řidiče dítě menší 150 cm.

 

 

Přeprava dětí lehčích než 36 kg a menších než 150 cm
Pokud je vozidlo shora uvedené kategorie vybaveno bezpečnostním pásem nebo dětskou sedačkou, může být dítě specifikované váhy a výšky (obě podmínky musí být splněny současně) přepravováno pouze v dětské autosedačce a to za podmínek, že sedačka odpovídá rozměry a váhou přepravovanému dítěti a pokud je dítě přepravováno na sedadle, kde je airbag, a tento není vyřazen z činnosti, nesmí dítě sedět proti směru jízdy. Děti vážící více než 36 kg a vyšší než 150 cm musí být připoutány bezpečnostním pásem.

 

 

Kategorie dětských autosedaček jsou následující:
 
• Skupina 0+ (pro děti o hmotnosti 0 – 13 kg) – kojenci musí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy. Rozhodující předností je, že dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Doporučuje se sedačku upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu.

• Skupina I (pro děti o hmotnosti 9 – 18 kg) – do této kategorie patří batolata až děti navštěvující prvním rokem mateřskou školku. Tyto děti již umějí sedět samy, ale pro začátek potřebují oporu do všech stran.


• Skupina II (pro děti o hmotnosti 15 – 25 kg) – děti v mateřské školce až děti mladšího školního věku se chrání zádržným systémem se zádržným tělesem nebo zádržným systémem se zvýšeným sezením.


• Skupina III (pro děti o hmotnosti 22 – 36 kg) – děti od 6 let, do výšky 150 cm (v této kategorii se nejvíce porušuje zákon, protože rodiče často odolávají prosbám svých potomků, aby mohli sedět bez sedačky)

 

 

Kdy není povinné přepravovat děti v autosedačce
Výjimkou z povinnosti přepravovat dítě v autosedačce jsou následující případy:
• Zdravotní stav dítěte neumožňuje umístění do dětské autosedačky
• Ve vozidle policie, hasičů nebo záchranné služby
• Při řešení mimořádných událostí
• Ve vozidlech taxislužby při provozování taxislužby (pokud váha nepřevyšuje 36 kg a výška 150 cm, nesmí sedět vedle řidiče a musí být připoutáno pásem)
• Pokud řidič přepravuje více dětí starších tří let, než je počet sedadel vybavených pásem nebo sedačkou, pak od 1. 5. 2008 může mimo dálnice nebo silnice pro motorová vozidla přepravovat na zadním sedadle děti i bez použití pásů nebo sedačky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama