Úvod > volný čas > Hurá na tábor!

Hurá na tábor!

Rubrika: Vše pro děti :-)    Vyšlo:
Autor:    Foto: Hudysport, Topgal, vtrave.cz
Hurá na tábor!

Letní prázdniny jsou tady a s nimi pro většinu z nás i nelehký úkol – vypravit dítko na tábor, soustředění, apod. Ač se to může zdát jako banalita, každý, kdo už někdy balil dítěti kufr, ví, že opak je pravdou. Jak tedy zajistit, aby měl potomek s sebou vše potřebné a zároveň nepadl pod tíhou poctivého loďáku? Poradíme vám!

 

 

Ještě než se pustíme do jakýchkoliv příprav, je dobré zjistit si přímo u vedoucích tábora co nejvíce informací. Jiné věci bude dítě potřebovat ve stanu, jiné v chatce s postelemi a zcela jiný obsah bude mít taška na tenisovém táboře, atd. Většinou rodiče dostávají obecný manuál, co je s sebou potřeba mít, čerpat můžeme také z vlastních zkušeností a ze znalosti potomka. Velkou roli hraje i věk dítěte, jinak balíme šestileté zimomřivé dítko a jinak dvanáctiletého cvaldu.

 

 

Desatero při balení:
 

1. Zavazadlo úměrně dítěti. Připravte dítku takové zavazadlo, které je schopno samo přepravovat. Ať už dětskou krosnu, tašku na kolečkách, prostě cokoliv, s čím zvládne samo manipulovat. Vedoucí mají na starosti kolem dvaceti dětí a není v jejich silách VŠEM zavazadla nosit.

 

 

2. Myslete na praktičnost. Je důležité, aby mělo dítě věci přehledně uložené v jednom, max. dvou zavazadlech (taška na kolečkách a menší batůžek třeba na túry, výlety). Na igelitky s holínkami, spacáky zvlášť atd. zapomeňte. Dítě bude rozrušené z odloučení a spousty kamarádů a snadno může některé „externí“ zavazadlo někde nechat…
 
3. Dovolte dítěti spolupodílet se na balení. Nemyslíme tím, že místo pyžama bude mít deset plyšáků navíc, ale dítě by mělo mít přehled o tom, co s sebou má a kde to je umístěno. Nechte ho vybrat si nějaké oblíbené oblečení samo.
 
4. Vše označte. Veškeré oblečení je vhodné označit podpisem, razítkem, děti věci různě zapomínají a navíc mohou mít i podobné/stejné kousky. Značka by měla být pokaždé stejná a dítě ji musí znát (například se držte stejného označení, na něž je dítě zvyklé ze školky/školy).

 

 

5. Méně je někdy více. Maminky, často ve snaze dítko dokonale vybavit, mají tendence ho totálně zavalit nepotřebnými věcmi. Zapomeňte na větu – a co když si to umaže (už jste někdy viděli na táborech čisté děti?) a balte s rozmyslem. Děti opravdu neocení výběr pěti mikin na sedm dní. Spolehněte se, že většinu času budou trávit v jedné. Ostatně myslete i na sebe, čím větším množství dítěti s sebou dáte, tím více toho pak budete prát.
 
6. Držte se seznamu vedoucích tábora. Tento seznam tvoří odborníci, kteří mají bohaté zkušenosti a vědí, co děti potřebují. Zabalte tedy dítku opravdu VŠE ze seznamu a také je dobré tento seznam přibalit i dítěti (připevnit ho někam do zavazadla), aby si pak mohlo dělat kontrolu, co mělo/má. Klukům to sice asi bude jedno, ale pečlivé holčičky to ocení.
 
7. Vynechte extra fešácké oblečení. Vzpomeňte si na dobu vašeho vlastního táboření – šatičky s mašlí holčičky v lese určitě neužijí, a pokud, tak se vám vrátí v nepoužitelném stavu. Vybavte děti praktickými, pohodlnými kousky oděvu i obuvi, velké parádění si nechte na společné chvilky.

 

 

8. Hračky ano, ale… Samozřejmě je vhodné, aby si dítě vzalo nějakou svou top hračku (třeba tu, s níž doma spí), která mu zároveň pomůže poprat se s případným steskem po domově. Rozhodně ale nedoporučujeme hraček příliš, tábory mívají pestrý program, tak na ně dítě stejně nebude mít čas a akorát to bude zbytečná další starost.
 
9. Balte šikovně. A ukažte správný postup i dětem. Bez praktického a šikovného zabalení je vám nanic i ta sebelepší krosna. Držte se klasických zásad jako objemné věci (spacák, atd.) na dno, těžké věci co nejblíže k zádům, duté věci vyplnit menšími – tím ušetříme hodně místa. Věci, které chce mít dítě po ruce (svačina, peněženka, atd.) dáváme až navrch, případně do praktických bočních kapes. Ze zavazadel by nemělo nic trčet, viset.
 
10. Potraviny. Berte v potaz, že součástí tábora je PLNOHODNOTNÁ strava, takže není nutné dítě vybavovat jak na pustý ostrov. Pokud mu přesto chcete přilepšit, myslete na roční období, kdy vyráží – čokolády v létě mohou způsobit leda zkázu. Vhodné jsou balené celozrnné sušenky, nějaké drobnosti, o které se může podělit s ostatními dětmi. Rozhodně nezapomínat na lahev s pitím (optimálně vodou)!
Pokud se budeme řídit těmito jednoduchými radami, usnadníme život sobě, vedoucím a především našim dětem!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama