Úvod > volný čas > Autosedačku kupujte podle věku dítěte

Autosedačku kupujte podle věku dítěte

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Babypoint, SXC
Autosedačku kupujte podle věku dítěte

V předchozím článku  jsme se věnovali právní úpravě používání autosedaček ve všech typech vozů. Dnes si povíme, jaká autosedačka je pro vaše dítě nejvhodnější a mezi jakými typy můžete vybírat. Kromě designu rozhoduje i konstrukce, zejména typ zádržného systému, který je u jednotlivých typů použit.

 

 

Do první věkové kategorie těch nejmenších patří autosedačky pro novorozence až děti do hmotnosti 13 kg. Tato kategorie bývá označována „0“ a „0+“. Nejmenší děti musí být přepravovány v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze PROTI SMĚRU JÍZDY! Jedině při tomto způsobu použití je dítě při autonehodě přitlačeno ke skořepině a tím podepřeno.
 
Ideální je upevňovat tuto autosedačku na zadní sedadlo automobilu. Maminky řidičky mají často ve zvyku umisťovat tuto autosedačku vedle sebe, aby mohly reagovat na potřeby dítěte. Pokud se pro tento méně vhodný způsob rozhodnete, NESMÍ BÝT NA TOMTO MÍSTĚ AKTIVNÍ AIRBAG, který může být pro dítě smrtelný.
 
Své cesty plánujte od 4 měsíců věku dítěte, poloha ve skořepině je z hlediska zdravého vývoje dítěte nevhodná. Vrchol hlavy dítěte nesmí přesahovat vrchol autosedačky.

 

 

Skupina „1“ zahrnuje děti od 9 do 18 kilogramů, tj. přibližně od 1 do 4,5 roku. Tyto děti by již měly být schopné sedět samy, ale zároveň potřebují oporu ze všech stran.
 
Vybírat můžeme z několika zádržných systémů:
• Systém k upevnění proti směru jízdy – je ideální při čelním nárazu
• Systém se záchytným tělesem – ideální při čelních a bočních nárazech, fyzikální síly jsou rozloženy na celou zádovou oblast
• Systém kalhotových šlí – děti jsou zde upoutány popruhovým systémem, pro děti jsou komfortní a umožňují i nerušený spánek, u malých dětí hrozí riziko poranění krční páteře při nárazu.
• Tříbodový pásový systém – tato sedačka nemá vlastní popruhový systém, je jištěno tříbodovým popruhem vozidla, nevýhodou je, že u malých dětí se pásy špatně přizpůsobují postavě. Naopak je ceněna možnost rychlého přemístění z jednoho vozidla do druhého

 

 

Děti od 3,5 do přibližně 7 let, o váze od 15 do 25 kg spadají do skupiny „2“.
 
Systémy jištění jsou následující:
• Zádržný systém se zádržným tělesem – nemá vlastní popruhový systém, zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte, které je připoutáno tříbodovým nebo bederním pásem
• Zádržné systémy se zvýšeným sezením – tyto systémy jsou využitelné i pro poslední věkovou kategorii, skupinu „3“. Jsou používány ve spojení s tříbodovým pásem, kdy je poloha pásu vhodně upravena k poloze dítěte.

 

 

Největší děti spadají do skupiny „3“ od 6 let věku do 150 cm. Právě v této kategorii láká rodiče možnost poutat děti systémem pro dospělé. Nezapomeňte, že se klasický bezpečnostní pás může zaříznout do měkkých částí těla nebo krku dítěte a těžce ho zranit. Od váhy 25 kg je možné pouze zvýšené sedadlo používané s tříbodovým bezpečnostním pásem. Pás, jako u dospělých, musí vést v oblasti pánve, přes klíční kost – NIKOLI NA KRKU. Zvýšené sedadlo brání i tomu, že dítě při nárazu nepodklouzne pod popruhem.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama