Úvod > volný čas > Kurort Oybin - oáza za humny

Kurort Oybin - oáza za humny

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Kurort Oybin - oáza za humny

Někdy vyjedete na výlet a dojedete na místa úplně netušená… Věděli jste, že několik kilometrů za Varnsdorfem najdete na německé straně poetické lázeňské městečko Oybin? Pokud ne, nechte se od nás pozvat na výlet...

 

 

Kurort Oybin leží v srdci Žitavského pohoří a je tedy obklopené vysokými skalami, které vám jistě navodí pocity bezpečí a touhy po dobrodružství zároveň. V Oybinu najdete spoustu zábavného vyžití pro celou rodinu.

 

 

Už samotný příjezd do Oybinu může být zážitkem, protože do městečka vede železniční trať, úzkokolejka, kterou se můžete svézt až do Žitavy a vlastně celým Žitavským pohořím. Rozhodně tuto zkušenost doporučujeme, hlavně, pojedete-li do Oybinu s dětmi.

 

 

Do města se dostanete z nádraží pěšky. Pokud se nechcete omezit jen na Oybin samotný, můžete využít turistického autovláčku, tzv. Gebirgsexpress, který jezdí v pravidelných intervalech Oybinem a okolím. Od května do října si dokonce můžete vyzkoušet večerní jízdy.
 
Jelikož jsme v lázních, jsou jedním z hlavních lákadel přirozeně wellness procedury a plavecké areály, jež najdete buď přímo v Oybinu, nebo v okolí, vlastně co by vláčkem dojel. Máte-li radši turistiku, užijete si ale také svoje.
 
Kousek od srdce města se v kopcích tyčí majestátní rozhledna Hochwald, kterou inzerují i české turistické průvodce, ale dostat se až na ni se dá opravdu jen z Oybinu. Výlet na kopec rozhodně stojí za to, výhledy do kraje vás uchvátí!

 


Rozhledna Hochwald

 

Až se dost vynadíváte po Německu i naší vlasti, sejděte zpět do města a dejte si v některém z příjemných podniků kávu, štrúdl nebo třeba vynikající zmrzlinu. A protože jsme opravdu blízko našich hranic, s malými obtížemi se někde dokonce domluvíte i česky.

 

 

Pro milovníky šermu a rytířských klání nabízí Oybin v sezóně několikrát měsíčně rytířské hry a jiné akce v přírodním divadle.
 
Typičtí horalové si mohou udělat volno na déle, než jen jeden výlet, a strávit v některé z horských chat v okolí velmi příjemné chvíle. Dokonce zažijete onen zvláštní pocit ocitnout se na území severočeského Trojmezí.
 
A na závěr si necháváme to největší a nejrozsáhlejší lákadlo, které Kurort Oybin českému návštěvníkovi nabízí. Jste-li alespoň trochu vlastenci, vaše české srdíčko se zatetelí blahem.

 


královský hrad a klášter

 

Tím největším a nejkrásnějším (podle mě), co v Oybinu najdete, jsou totiž romantické ruiny královského hradu a kláštera českého krále Karla IV. A nebyl by to Karel IV., kdyby na stavbu velkolepého díla nepozval stavitele zvučného jména. Hrad i klášter totiž pocházejí z dílny architekta Petra Parléře. Karel IV. si stavbu objednal v roce 1364.

 

 

Připravte se, že ke klášteru opět půjdete do kopce, ale znovu vězte, že to stojí za to. Cestou se můžete zastavit ve skalním kostele, pod jehož stavbou je rovněž podepsán génius Petr Parléř.

 


skalní kostel

 

Pak už jen stoupáte po schodech, až se dostanete na nádvoří bývalého císařského paláce, kde se dočkáte dalších fantastických pohledů na okolní hory a skály.

 


Nádvoří císařského paláce

 

Máte-li chuť vidět svět z ještě větší výšky, můžete se jít podívat na věž klášterního kostela. Pohled na loď kostela, na nádvoří i dolů do údolí vám možná vyrazí dech, ale v tom nejlepším slova smyslu.

 

 

Když sestoupíte zpět do kostela, stojí za to zastavit se i v bývalé hlavní lodi a nadechnout se historie. Škoda, že už si teď můžeme jen představovat, jak krásný musel být pohled na klášter za dob jeho největší slávy.

 


Klášterní kostel

 

Smutné je, že celý hrad i klášter byly zničeny úderem blesku, a to roku 1577. Ale i přesto stojí výlet k těmto ruinám rozhodně zato.
 
Cestu dolů nemusíte absolvovat po schodech, ale mnohem příjemnější (i když pravda trochu úzkou) zadní cestou.

 

 

Kurort Oybin – místo plné zábavy i poučení. Ať už budete prahnout po vědění, sportovním či kulturním povyražení, nebo jen chuti výborné zmrzliny a kávy se šlehačkou, Žitavské pohoří je tím pravým místem na lenivý letní výlet. A rozhodně s sebou vezměte celou rodinu, v Oybinu se o vás vpravdě královsky postarají!
 
KURORT OYBIN
http://www.oybin.com/
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama