Úvod > volný čas > Za Kašpary na Kašperk!

Za Kašpary na Kašperk!

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Helena Votrubova, divadlovceletne.cz
Za Kašpary na Kašperk!

Prázdniny se přehouply do své druhé půlky a vám se naskýtá báječná možnost výletu na Šumavu. Jistěže vám opět nabízíme také kulturní vyžití, během svého výletu totiž můžete na středověkém hradu Kašperk zhlédnout romantickou klasiku – Cyrana – v podání Divadelního spolku Kašpar.

 

 

Nejprve si dovolíme trochu zabrousit do historie, abyste věděli, proč stojí Kašperk tam, co stojí...
Hrad Kašperk nechal v roce 1356 založit Karel IV. Chtěl tímto hradem na strategickém místě ochránit zemské hranice s Bavorskem, zlatonosnou oblast Kašperských Hor a také zajistit bezpečnost na obchodní cestě zvané Zlatá stezka. Stezka propojovala Čechy s Bavorskem a dalšími oblastmi západní Evropy.

 


Pohled od Pustého hrádku

 

I když byl Kašperk hradem královským, král jej pronajímal různým zástavním držitelům, většinou svým významným věřitelům. Držitel hradu nesl titul poprávce, dohlížel totiž, aby se všude dělo po právu. Kašperk se tedy stal sídlem popravy, tzn., že každému pánu příslušelo právo a povinnost dohlížet na pořádek a bezpečnost v kraji.
V dalších stoletích hrad přecházel do državy různým správcům, až v 16. století definitivně ztratil svou původní funkci a chátral. V roce 1616 jej, již zcela zpustlý, od Královské komory odkoupilo město Kašperské hory, jež je jeho vlastníkem dodnes.

 


Kašperské Hory

 

To byl malý výlet do historie. Proč byste se na Kašperk měli vydat letos v srpnu? Předně proto, že na Šumavě je celoročně krásně, i když chladněji než jinde. Kašperské Hory jsou jedním z nástupních míst do Šumavského národního parku, takže tu najdete mnoho zajímavostí z regionu. Ve městě si tedy můžete prohlédnout Muzeum Šumavy, několik krásných kostelů, historickou budovu radnice a pro ty, kteří úplně nelpí jen na duchovní potravě, také velmi útulnou cukrárnu (aspoň vloni tam ještě byla).
 
Kolem města je spousta zajímavých míst i památek, o nichž vám jistě rádi řeknou v muzeu nebo informačním centru na radnici. Ale, my jsme se rozhodli pozvat vás na hrad a divadlo, takže až se dost vynadíváte a nakrmíte v Kašperských Horách, vyjeďte nahoru, pod hrad. Vycházka na hrad je sice pořád do kopce, ale věřte, že až vyjdete z lesů a rozprostře se před vámi krásný výhled na Kašperk, pasoucí se ovce a celý širý kraj, řeknete si, že výstup stál za to.

 

 

Vydáte-li se na Kašperk na avizovanou divadelní romantiku, rozhodně doporučujeme přijít nahoru dřív. Budete tak mít dostatek času zajít na prohlídku hradu. Kašperk se stále opravuje, a po vichrech v minulých letech vlastně ještě intenzivněji, ale na prohlídku rozhodně jděte. S průvodcem se dostanete na hradní nádvoří, do bývalého hradního paláce a východní věže.

 

 

Střecha východní věže doznala generální opravy po orkánu Kyrill v roce 2007, s různými podrobnostmi vás také při prohlídce seznámí. Navštívíte rovněž hradní expozici z mládí Karla IV.

 

 

Plni informací o historii hradu a možná i posilněni něčím dobrým, už se můžete těšit a soustředit na drama o lásce až za hrob, nesmrtelné hrdosti, vášni a tak trochu i to tom velkém nosu... Cyrano je jednou z divadelních her, kterou byste prostě měli znát a vidět. V srpnu máte jedinečnou možnost prožít s herci pražského Divadla v Celetné tento silný příběh v podmanivých prostorách bývalého hradního paláce.

 

 

Psát, o čem je Cyrano, či že je představení opravdu výborné, by asi bylo zbytečné. Myslíme si, že byste se jednoduše měli sebrat a vyrazit v srpnu na den, ba i na víc, do báječných koutů Šumavy a užít si krásných památek a výjimečného divadla.
Jak známo, velký nos velkého ducha značí... Jedna z nesmrtelných vět hrdinného Cyrana platí
všemi deseti i pro génia loci středověkého hradu Kašperk. Když se budete dobře dívat, možná potkáte na hradě i některého z rytířů, kteří ho bránili před nájezdníky... ale to je opravdu už jen pověst.

 

 

„Svůj širák odhazuji v dál a s grácií tam leží on...“
Vydejte se na krásný, romantický výlet za hranice všedních dní a nadýchněte se starých hrdinských časů na královském hradě Kašperk! A doporučujeme, abyste se řádné oblékli, v noci by vám tam vážně mohlo být docela chladno…
 
HRAD KAŠPERK
CYRANO, Edmond Rostand
Hrají: Martin Hofmann, Eva Elsnerová, Jan Jankovský, Lukáš Jůza, Jakub Špalek, Pavel Lagner, Aleš Petráš, Zuzana Onufráková
Režie: Jakub Špalek
7., 8., 10. a 11. srpna 2012, začátky ve 21:00
www.kasperk.cz
www.divadlovceletne.cz


Mohlo by se hodit


reklama