Úvod > volný čas > Festival Ibérica 2012 – atmosféra žhavého Španělska v srdci Evropy

Festival Ibérica 2012 – atmosféra žhavého Španělska v srdci Evropy

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Festival Ibérica
Festival Ibérica 2012 – atmosféra žhavého Španělska v srdci Evropy

Žhavé flamenco, poetika z Granady, romantická kytara, lahodné španělské delikatesy, tak přesně to a ještě mnohem více zažijete na Festivalu španělské kultury Ibérica 2012, který se uskuteční ve dnech 14. – 18. srpna. Navštívit ho můžete nejenom v Praze, ale také v Brně, Boskovicích a Letovicích. Kromě mimořádných uměleckých zážitků Ibérica 2012 nabídne i aktivní účast na tvůrčích dílnách a další doprovodný program. A z čeho lze vybírat…
 
Pravou španělskou atmosféru Ibéricy navodí hned první den festivalu úvodní Sangría party v zámeckém skleníku v Boskovicích, kde účastníky čeká tradiční fiesta s ochutnávkami španělských specialit včetně jedinečné domácí sangrie. Program doprovodí plzeňská salsová kapela Mediterian s kubánským zpěvákem Franciscem Hernándezem.
 
Po loňském úspěchu se návštěvníci festivalu opět mohou těšit na komponovaný pořad ,,Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 76 let. V hudebně taneční koláži se za doprovodu kytary okořeněné básnickým textem F. G. Lorky, v podání Tomáše Hanáka, vystoupí madridská tanečnice Virginie Delgado.

 

 

Paralelně s úvodním komponovaným pásmem v Letovicích se mohou milovníci klasické hudby těšit na další pokračování série Ibérica Clásica, v čele se špičkovým klavírním duem bratří José Enriqua a Juana Fernanda Morena Gistaínů. Jejich projekt „Španělská inspirace“ představí díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla), jejichž vznik byl inspirován kulturou Iberského poloostrova.

 

 

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena výstava fotografií (14. - 31. 8.) z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky. Jedná se o výstavu, vypovídající o nesmírné přitažlivosti flamenkového fenoménu, získávajícího stále více nadšených obdivovatelů i daleko za hranicemi své kolébky, Andalusie. Milovníky filmového umění pro změnu potěší několik ukázek ze španělské kinematografie v boskovickém kině Panorama.
 
Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga si v Boskovicích opět přijdou na své.  Novou tváří mezi lektory bude také italský kytarista Dario Piga, skvělý interpret a pedagog, jenž studoval flamenkovou kytaru na córdobské konzervatoři.
 
Příznivce netradičních módních kousků čeká i letos módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

 

 

Pomyslnou třešničkou na dortu bude nepochybně vystoupení flamencové tanečnice Belén López, která se poprvé představí 17. srpna v pražském Divadle Hybernia a o den později zatančí na zámeckém nádvoří v Boskovicích v rámci závěrečného galakoncertu.
 
Vstupenky můžete zakoupit na ticketportal.cz, v Divadle Hybernia, běžných předprodejích v Praze, Brně, na pokladně Zámku Boskovice a v Městském informačním středisku Boskovice.


Mohlo by se hodit


reklama