Úvod > volný čas > Akupunktura – ano či ne?

Akupunktura – ano či ne?

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto: depositphotos.com: Jukai5
Akupunktura – ano či ne?

Možná se vám už stalo, že v případě nemoci selhaly klasické medicínské postupy, nebo léky a zdravotní problémy byly ve fázi neřešitelnosti. Anebo jste naopak chtěli jen vyzkoušet něco netradičního. Ať tak, či onak, řešením může být právě akupunktura.
 
Stejně jako na všechny alternativní způsoby léčby, i na akupunkturu panují rozdílné názory. Jedni ji vynášejí do nebes, druzí ji zatracují, nebo dokonce staví na úroveň šamanismu. Co člověk to názor, a k tomu je asi zbytečné zde cokoliv psát. Pro ty z vás, kteří tápete a nevíte, zda se rozhodnout právě pro akupunkturu, jsme připravili pár informací…

 

 

Akupunktura jako samostatný obor neexistuje. Je součástí tradiční čínské medicíny a bez její znalosti ošetření touto metodou nebude sofistikované.  Žádný vystudovaný lékař se znalostí západní medicíny nemůže být terapeutem akupunktury. I on musí absolvovat postgraduální studium nebo semináře, v kterých se naučí zákonitosti tradiční čínské medicíny. Bez jejího zvládnutí není a ani nemůže být schopen vás touto metodou léčit. Naštěstí je dnes u nás již mnoho lékařů, kteří do své praxe zavádí akupunkturu jako jednu z možností léčby.
 
Práce s body
Je důležité vědět že, čínská medicína je celý soubor postupů pro prevenci a léčbu. Jedná se o široký pojem, do kterého zařazujeme např. fytoterapii, stravu, správný životní styl – např. jak správně dýchat, polykat, cvičit, jak si udržovat naši blahodárnou energii tzv. qi ( čchi) atd.  A jednou z dalších metod je práce na meridiánech – drahách, které protékají celým naším tělem. Tyto dráhy, kterých je 12 plus 2 mimořádné, mají každá určitý počet bodů. Věda tyto dráhy zatím neumí pojmenovat, proto jejich existenci popírá. 
 
A právě ony zmíněné body lze stimulovat buď akupresurou, baňkou, moxou, anebo jehlami tzn. akupunkturou. Je jedno, kterou metodu zvolíte, bývají účinné stejně a dají se kombinovat.   Jde jen o to, aby terapeut věděl, jaký bod bude stimulovat, čím a jak dlouho. U akupunktury není technika vpichu jehly až tak důležitá, vždyť např. diabetici toto zvládají sami a denně, ale velmi důležité je vědět, kam píchat, proč a jak dlouho.

 

 

Ověřte si znalosti lékaře
Pokud lékař nebude vědět, které body použít a hlavně proč je používá, je léčba neúčinná.  Můžeme uvést jeden příklad. Během jarních a letních měsíců, spoustu lidí, a bohužel jich přibývá, trápí pylové alergie. Velmi nepříjemné a každoročně obtěžující všechny, jež se s tímto ,,darem“ opakovaně potýkají. Klasická medicína má na tento problém mnoho léků. Ty sice utlumí projevy alergie, ale nikdy ji nevyléčí. To sice neumí ani alternativní medicína, ale aplikací určitých postupů dokáže pomoci i bez zahlcení organismu nežádoucími účinky léků.
 
Chce to ovšem disciplínu: upravit jídelníček, pravidelně jíst navržené bylinné směsi např. směs Vyvanutí dračí jeskyně, která spadá do oblasti fytoterapie, a chodit pravidelně na akupunkturu tělovou nebo ušní. Při této kombinaci a dodržování výše uvedeného se příznaky zmírní na minimum, nebo zmizí úplně. A hlavně, tělo nezatěžujete dalšími toxickými látkami a jedy, kterých do sebe pomocí stravy, ovzduší a léků dostáváme víc než dost. Viz náš článek o detoxikaci.
 
Jehličky nebolí
Zaujalo vás toto řešení zdravotních problémů? Pak se poohlédněte ve vašem okolí po terapeutovi tradiční čínské medicíny. A jestli na vás místo jehliček vytáhne ,,jen“ baňky nebo doutníčky moxy, tak ošetření funguje stejně.
Akupunktury jako takové se určitě bát nemusíte, nebolí, protože jehličky jsou velmi slabé, jelikož je ale nutné v daném bodě vyvolat reakci energie čchi - to může být trošku nepříjemné. Ovšem, pokud si necháte udělat akupunkturu na uchu, tak necítíte skoro nic.
 
Naučte se nemocem předcházet
Žádná metoda není 100%, dobré je kombinovat obě. Jakmile nestačí alternativní metoda léčby, je vhodné nasadit klasickou. A naopak. Někdy si klasická medicína neví s pacientem rady, nedokáže pomoci, v takové chvíli přichází na řadu právě zmíněná alternativa např. akupunktura. Ale základem zdraví je nemoci předcházet, a to změnou stravovacích návyků,  zdravým způsobem života a pozitivním myšlením. Lepší a levnější je prevence, než nákladný způsob léčby.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama