Úvod > volný čas > Tip na výlet v barvách podzimu

Tip na výlet v barvách podzimu

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Tip na výlet v barvách podzimu

Na podzim se příroda díky listnatým stromům a keřům barví do odstínů žluté až po červenohnědou. A protože tahle kouzelná paleta barev netrvá nijak dlouho, měli bychom si ji náležitě užít. Než se tedy vlivem stále chladnějších dnů a nocí a nastupujících mlh a deště barvy zcela rozpijí a listí opadá, vyrazíme na procházku do anglického parku.

 

 

Procházka kolem vody, spadané šustící listí pod nohama, hejno divokých kachen vyhřívajících se v podzimních paprscích slunce malujících na hladině roztodivné obrazce, i tak poetický umí být podzim…

 

 

Podzimní kouzlo nabízí i barevná kulisa lesa odrážející se na hladině řeky. A pokud si dobře prohlédnete fotografie, objevíte v nich i určitou nostalgii z blížící se zimy.
 
Krásu barev podzimu lze najít v parcích či zahradách budovaných ve stylu anglických parků. Ty vznikaly na konci 18. a na začátku 19 stol., například i pod vlivem filosofa Jean Jacques Rousseaua, který hlásal návrat k přírodě, a to nejenom v Evropě, ale také v Čechách a na Moravě.
 
Anglický park ale není výsekem divoké a nekultivované přírody, nýbrž se jedná o uměle vytvořenou ideální krajinu. V každém takto budovaném parku naleznete klidný kout pro relaxaci a odpočinek. Vedle přirozeně rostoucích stromů bývají tyto parky také osázeny exotickými dřevinami. Hlavní součástí anglického parku jsou velké plochy udržovaných luk okolo vodních hladin v kontrastu na lesní pozadí. Kompozice shluků stromů a keřů dává vyniknout právě v podzimních dnech, kdy se barví listí.

 

 

Jedním z anglických parků je např. Průhonický park, který založil a od roku 1885 začal budovat hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca až do své smrti v roce 1936. Dnes park představuje vrcholné dílo přírodně-krajinářského slohu evropského významu.

 

 

Barevná kombinace vyniká právě na pozadí tmavých jehličnatých stromů. V parku najdete dost míst, kde se dá v klidu relaxovat.
 

 

 

Víte, jak je to s  barvením listí? Na vybarvení listů má vliv intenzita slunečního záření a teplota vzduchu. Rozhodně mu nesvědčí mráz, ani deštivé počasí, oboje způsobuje narušení tvorby červených barviv.
Některé kultivary buků nebo javorů mají červené zbarvení listů po celou dobu vegetace. U jiných rostlin se barvivo tvoří v listech až na podzim. U dřevin, kde se v listech ukládá větší množství tříslovin, dostávají listy hnědé zbarvení. Podle množství barviv v jednotlivých rostlinách se vytváří zbarvení listů, od žluté po červenohnědou.

 

 

Průhonický park je národní kulturní památkou a byl zapsán na listině Světového dědictví v rámci UNESCO.

 

 

Barevné krásy podzimu se dají nalézt všude. Chce to si jenom pospíšit, aby vás nezastihla blížící se zima. A pokud ulovíte podzimně barevné fotoobrázky, nezapomeňte se s nimi pochlubit u nás na facebookovém profilu…

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama