Úvod > volný čas > Od teplého babího léta ke studenému podzimu

Od teplého babího léta ke studenému podzimu

Rubrika: Zdravý styl    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Od teplého babího léta ke studenému podzimu

V současné době sice počasí ještě chvílemi připomíná babí léto, ale kalendářně už máme podzim. Podle tradiční čínské medicíny babí léto spadá do prvku Země, která dle zákonitosti o teorii pěti prvků následuje za Ohněm. Nyní je tedy nejvhodnější doba připravit a posílit organismus na nadcházející plískanice spojené s katary dýchacích cest a chřipkovými onemocněními. 
 
Země, jakožto třetí prvek, je zastoupena slezinou (slinivkou) a žaludkem. Typický Středoevropan často trpí poruchami, které právě s těmito orgány souvisí, proto je vhodné je odpovídajícím způsobem posílit a nepoškozovat. Pokud už je člověk oslaben právě v prvku Země, je buď lehce obézní, nebo je, a to velmi často, zatížen otoky způsobenými zadržováním vody. Zpočátku také mívá jen nenápadné pytlíky pod očima, které mohou vést až k otokům prstů, kotníků nebo i celého těla.  Druhý – méně častý typ hubne, nemá chuť k jídlu, trpí častou a řídkou stolicí, unaveností, katary dýchacích cest, kloubními potížemi.  Tyto stavy se dostavují jako důsledek přepracování a špatné životosprávy. Stav sleziny se pozná na rtech, jazyce a také na svalech. Ochablé svaly = ochablá slezina.

 

 

Čím slezinu podpoříme a čím jí naopak ublížíme?
Prvku Zemi přináleží chuť sladká, a to především chuť sladkého obilí jako je špalda, pohanka, pšenice, bulgur atp. Začneme pomalu ustupovat od syrových salátů a raději volíme tepelnou úpravu zeleniny. Doručujeme více konzumovat polévky, nejlépe z obilovin, masa, hub a zeleniny. A co naopak slezině škodí? V první řadě přemíra sladkého – cukry, cukrovinky, čokolády, knedlíky apod., přemíra mléčných výrobků, smetany, šlehačky a sýrů, které podporují vznik otoků a zahlenění, a smažená jídla.

 

 

Emoce…
…spolu s chutí, barvou, ročním obdobím, věkem vládnou každému z pěti prvků. Emoce u sleziny představují starosti a přemítání. Vůbec nejhorší je neustálé přemítání o jedné a té samé věci, kterou nelze zvrátit a se kterou bychom se měli smířit (např. rozchod s partnerem). Opakem této negativní emoce je zpěv. Proto zpívejte kdykoliv, kdekoliv a je jedno v jaké tónině. Hlavním znakem a kladem je život v harmonii, míru a klidu. Člověk, který je ve věku Země, tzn. od 36 do 48 let, by se měl vyznačovat stabilitou, zdravým selským rozumem a praktickými schopnostmi. Laicky řečeno, mělo by na něj být spolehnutí…
Povzbudit slezinu můžete barvou žlutou, která je i barvou babího léta. Jaká náhoda, že?
 
Pozor na prochladnutí
Slezině vadí vlhkost, mlha, déšť, a proto bychom měli tělo ochránit od promoknutí a pobývání ve vlhku. Pokud už k promočení a prochladnutí dojde, je nutné se ihned zahřát. Při prochladnutí hlavy nebo čelních a nosních dutin je vhodné použít indiánskou ušní svíci. Slezině také neprospívá dlouhé sezení nebo stání, inklinuje k otokům. Jako prevenci doručujeme speciální masáže podle tradiční čínské medicíny na rozproudění krve a energie (čchi) nebo lymfatické masáže.
Zkuste si zapamatovat: dokud jsou orgány Země zdravé, jde každá nemoc vyléčit.

 

 

Od teplého babího léta ke studenému podzimu
Po teplém a slunném babím létě se v říjnu dostáváme do chladných a vlhkých dnů podzimu. Tomuto ročnímu období vládne prvek Kov, který je zastoupen orgány plic a tlustým střevem. A vůbec není náhoda, že právě v tomto období začínají většinu z nás trápit záněty plic a průdušek, kašel, rýmy nebo také problémy s kůží, protože kůže souvisí s plícemi. Proto také dochází v podzimním období ke zhoršení různých ekzematických kožních onemocnění.
 Plíce nemají rády sucho, např. přetopené místnosti v panelových bytech…
 
Emoce prvku Kovu…
…je smutek. Pozor - od smutku už je jen kousek k depresi. Lidé zrození v tomto prvku, jsou náchylnější nejen k problémům s plícemi a tlustým střevem, potažmo s kůží, ale zdravotní problémy se mohou objevit i na psychické úrovni. Již zmíněný smutek, úzkostlivost, pečlivost, zkostnatělost a hlavně nesprávná životospráva mohou vést až k depresím. Většinou jsou to ženy, které, když se dostanou do věku Kovu, tj. 48 – 60 let, velmi často depresemi trpí, ať už je příčinou cokoliv.  Jednoduše řečeno, lidem ve věku Kovu by měla náležet vyspělost, moudrost, nadhled, analýza dosavadního života.
 
Čím plíce povzbudit?
Kov má rád chuť pálivou. Není tím ale myšlena jen ostrá pálivá chuť chilli nebo pepře, ale spíše jemně pálivá chuť zázvoru. Ten asi podzimu dominuje nejvíce. Dá se použít v kuchyni na mnoho způsobů, do omáček, polévek nebo k masu. Nejvhodnější je ale zázvorový čaj.
 
Zázvor se nastrouhá, nebo nakrájí, na půl litru asi dvě polévkové lžíce vody, povařit asi 3 – 5 min., může se osladit dle libosti, ale nejlepší je pít jej bez jakýchkoli přísad. Jen pozor u lidí trpících horkem – vysoký krevní tlak, horečky, neklid, vztek, silný pocit vnitřního horka, horkokrevnost atd. Zázvor je totiž silně zateplující potravina, a horký typ potřebuje spíše ochlazovat, než ještě zahřívat. Naopak lidé zimomřiví, s nízkým krevním tlakem, jsou těmi, kteří by si v chladných podzimních dnech měli zázvoru užít. Dalšími doporučenými potravinami jsou různá koření, již zmíněné chilli, pepř, curry, skořice, kurkuma, česnek, cibule, nebo krátkodobě i žen-šen. V chladných podzimních dnech vynecháme studenou zeleninu a nahradíme ji tepelně zpracovanou, vařenou nebo dušenou. Do jídelníčku zařadíme výživné teplé polévky.

 

 

Jaký doping tedy na podzim zvolit?
Černou kávu a černé, zelené čaje si odpustím (tyto nápoje povzbudí organismus jen dočasně). Raději můžeme vyzkoušet osvědčený nápoj ze studnice tradiční čínské medicíny -  Legendu zakázaného ovoce, která chutí i vůní připomíná kávu. Je možnou alternativou pro ty, jež jsou na černé kávě závislí.  Tento čaj-nečaj je vhodný pro každého, hlavně pro lidi středního a staršího věku, redukuje krevní tuky, upravuje metabolismus a uvolňuje toxiny.
Další alternativou při vypětí, nespavosti a přepracovanosti je bylinná směs Harmonie broskvového háje – užívá se nárazově, při velké zátěži dva až tři týdny.
 
Co říci závěrem. Nebojte se podzimu, ale trochu se na něj připravte. Nakupte zahřívací potraviny, obklopte se barvami léta – červenou a oranžovou, jako doping si dopřejte bylinné doporučené směsi a také vyzkoušejte aromaterapii. Nejen že je to velmi příjemná terapie, ale také proto, že vývodem plic je nos a tímto čichovým orgánem můžeme do těla nasát mimořádné vlastnosti éterických olejů na povzbuzení nejen mysli ale i těla v následujících nevlídných dnech.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama