Úvod > volný čas > Dvanáct kavárenských zastavení - dejte si kávu… černočernou

Dvanáct kavárenských zastavení - dejte si kávu… černočernou

Rubrika: Za kulturou...    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, Kevin V Ton, Jan Branč
Dvanáct kavárenských zastavení - dejte si kávu… černočernou

Zkoušeli jste někdy zavřít oči a najít věci kolem sebe pouze hmatem? A měli jste pocit, že byste to hravě dokázali a že nevidomí to nemají až tak složité? Pojďte tedy s námi do Kavárny POTMĚ a uvidíme, co budete říkat potom.

 

 

Možná si řeknete, že pít kávu, čaj nebo džus v totální tmě je holý nesmysl. Ale proč si nevyzkoušet, jak „vidí“ svět nevidomí? A navíc, už jste se museli někdy zcela bezvýhradně spolehnout na někoho jiného? Věřte, že návštěva v této opravdu zvláštní kavárně změní váš pohled na všední věci.

 

 

Vzpomínka na předloňskou návštěvu...

Kavárna POTMĚ letos prožila svůj osmý ročník a byl opět úspěšnější než ty předešlé. Kavárnu navštívilo za oněch osm let již více než 21 tisíc hostů a nevidomí kavárníci připravili téměř 31 a půl tisíce nápojů. Projekt, který pořádá Nadační  fond Českého rozhlasu – Světluška, chce zákazníkům ukázat, co mohou prožít jen nevidomí a tím rozšiřovat lidem obzory. Patronkou projektu je zpěvačka Aneta Langerová, jakož i jiných aktivit Světlušky.

 

 

A co v této zvláštní kavárně očekávat? Jak to vlastně probíhá?
Když přijdete do Kavárny POTMĚ na Ovocném trhu (letos se vám mohlo poštěstit potkat i autobus, který objížděl regiony), máte šanci poznat nepoznané. Pracují zde nevidomí kavárníci, kteří vás ještě před vstupem do absolutní tmy seznámí s některými aspekty svého života. Můžete si třeba vyzkoušet, jak se hmatem zorientovat v pomůckách denní potřeby.
Také se téměř denně v okolí kavárny něco děje, například na střeše koncertují různí umělci nebo vám cvičitelé asistenčních psů ukážou, co všechno jejich svěřenci dovedou.

 

 

Až se fronta pohne, vstoupíte s kavárníkem a dalšími třemi lidmi dovnitř, do absolutní tmy. Pokud nemáte chuť se poslepu seznamovat se spolustolovníky, vezměte s sebou na kávu minimálně tři přátele.
V neproniknutelné tmě se vám zbystří všechny ostatní smysly. Doporučujeme, abyste do tmy normálně koukali, mnohem snadněji se vám bude orientovat, než když oči pevně zavřete. U obsluhy, která je ve tmě doma, si objednáte svůj nápoj, který pro obecné ulehčení „zaplatíte“ žetonem. Pak samozřejmě zaplatíte venku opravdovými penězi.
A už si můžete vychutnat kávu, čaj nebo džus a příjemný hovor u stolu, jako v každé jiné kavárně. Drobným úskalím se ovšem může stát potřeba kávu osladit, zamíchat nebo přidat mléko. Ale věříme, že to zvládnete bez poskvrnky ošacení, s dobrým pocitem v duši a poučeni.

 

 

Dobrý pocit si samozřejmě odnesete domů spolu s hrnečkem se znakem Světlušky, který vám zůstane jako důkaz, že jste ochutnali tu nejčernější kávu…
 
KAVÁRNA POTMĚ
www.svetluska.net
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama