Úvod > volný čas > 10 zásad bezpečné jízdy v autě

10 zásad bezpečné jízdy v autě

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto:SXC
10 zásad bezpečné jízdy v autě

Automobily nám usnadňují život. Zvládneme se díky nim přemístit na větší i menší vzdálenosti, usnadňují nám transport velkých rodinných nákupů, dávají nám pocit svobody a nezávislosti. Všichni, kdo řídí, prošli teoretickým i praktickým výcvikem v autoškole, ale jen někteří se těmito základními pravidly řídí. Jak si jízdu užít, nedostat infarkt a neohrozit sebe ani ostatní účastníky silničního provozu si dnes zopakujeme v balíčku motoristického desatera.
 
1. Kontrola před jízdou
První hodiny v autoškole jsou věnovány kontrole automobilu před jízdou. Denně byste si měli zběžně před jízdou prohlédnout stav svého vozu. Pneumatiky, podvozek, nastavení zpětných zrcátek, seřízení bezpečnostního pásu. Jednou za čas je třeba zkontrolovat provozní kapaliny a správné nahuštění pneumatik.

 

 

2. Použití bezpečnostních pásů a dětských autosedaček
Nikoho už asi nemusíme přesvědčovat, že zapnutí bezpečnostních pásů nejen na předních, ale i na zadních sedadlech je základní úkon, který provedeme bezprostředně poté, co nasedneme do automobilu. Výmluvy na to, že jsme příliš objemní nebo těhotné a pásy nás škrtí, nejsou na místě. Stejně tak pasažéři nepřipoutaní na zadních sedadlech neohrožují pouze sebe, ale i řidiče a spolujezdce na předním sedadle, protože jim mohou při čelním nárazu způsobit smrtelná zranění. Koho nepřesvědčí bezpečnostní rizika, možná bude slyšet na udělení pokuty až 2500 Kč za jízdu bez bezpečnostních pásů. Řidič je odpovědný pouze za své připoutání se, spolujezdci „jedou“ na vlastní účet…
 
3. Koncentrace
Jízda v autě nám často přináší radost i relax, nezapomeňte ale, že pro řízení musíte být naprosto fit. Pokud jste unavení, pod vlivem některých léků (je dobré číst příbalové letáky), o alkoholu či drogách se snad ani nemusíme zmiňovat, je lepší cestu odložit nebo přenechat jinému řidiči. Spěch v tomto případě není na místě. Maminkám doporučujeme naučit děti chovat se v autě ukázněně, soustředění na řízení nám totiž dává jen málo prostoru na přípravu svačinky, hledání kapitol v knížkách či k jiným aktivitám.

 

 

4. Ostatní účastníci silničního provozu
Na silnicích je bohužel třeba dát pozor nejen na další automobily, ale i na cyklisty, motorkáře a chodce. Bohužel, právě oni, nelogicky ze své pozice zranitelnějšího, často riskují a přeceňují schopnosti řidičů i technické možnosti automobilů a jiných dopravních prostředků. Kolikrát se vám stalo, že vám chodec „skočil“ do vozovky mimo přechod, museli jste objíždět kymácejícího se cyklistu, jehož styl naznačoval bezprostřední pád do vozovky nebo vás vylekal motorkář, který „profrčel“ těsně vedle vašeho auta, v lepším případě ve svém směru, velmi často i v protisměru. Proto před přechody přibrzděte, cyklisty objíždějte velkým obloukem a stále sledujte provoz ve zpětném zrcátku.
 
5. Městská hromadná doprava
Uvědomte si, že tramvaj a trolejbus mají svoji neměnnou trasu a poměrně dlouhou brzdnou dráhu. Nesnažte se před nimi přejíždět a raději počkejte.

 

 

6. Blinkry
V autě jste bohužel trošku nečitelní. Aby ti za vámi zjistili, kam hodláte jet, je vhodné použít blinkry. Používejte je, i při objíždění překážek, na které upozorníte řidiče za vámi. Naprosto nezbytná je tato signalizace při přejíždění do jiného pruhu. Bohužel to na silnicích někdy vypadá, jako kdyby i ta nejluxusnější auta zapomněly automobilové koncerny touto základní součástkou vybavit. Při náhlém utvoření kolony se vyplatí zapnout výstražná světla, která upozorní řidiče za vámi. A vám zachrání zadek… vozu samozřejmě!

 

 

7. Mějte oči na stopkách
A když ne na stopkách, tak alespoň na silnici před vámi. Sledování navigace v autě, pročítání map a jiné aktivity už bohužel způsobily mnoho vážných nehod. Snažte se vypozorovat chování řidičů za vámi i před vámi, pokud jedou slušně, vyplatí se jet za nimi, pokud vykazují známky zvláštního chování (náhle brzdí, neudržují bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, riskantně předjíždějí, jedou nápadně rychle nebo naopak pomalu) snažte se zmizet z jejich dosahu, jsou potencionálními účastníky dopravní nehody.

 

 

8. Respektujte dopravní předpisy
Toto pravidlo se zdá jako naprostá zbytečnost, ale kolikrát jste za poslední rok zaparkovali na zákazu zastavení, projeli jednosměrkou, nedali přednost zprava nebo projeli na červenou (červená není zeď, že)? A co teprve nefungují-li semafory? Není dobré si jednou za čas oprášit dopravní značky?

 

 

9. Respektujte ostatní řidiče
Každý z nás se bohužel nenarodil s volantem v ruce a bohužel i někteří z těch, kteří získali řidičské oprávnění, se nikdy opravdovými řidiči nestali. Na silnici vám jejich přítomnost neunikne, chovají se nepředvídatelně a svými drobnými či většími chybami ohrožují ostatní. Tím, že na ně budete najíždět, troubit, křičet či vystupovat z auta a vyhrožovat zabitím na nejbližším semaforu jim odvahy nedodáte. Možná je rozhodíte ještě víc. Snažte se být shovívaví a jejich přítomnost řešte s nadhledem zkušenějšího a šikovnějšího řidiče.

 

 

10. Zbavte se předsudků
Vůči ženám, řidičům s kloboukem, čepicí, vůči registračním značkám různých krajů nebo kamiónům. Každý z nás je individualita. Nelze zevšeobecňovat a vždy je třeba mít na mysli i objektivní skutečnosti. Hlášky typu: „Proč si kupuje tak drahý auto, když s tím neumí jezdit“ nebo  „Kamióny, ty by neměli vůbec pouštět na silnici“ jsou úplně od věci. Každý by měl jet, na kolik se cítí a kdo by asi zásoboval všechny supermarkety a obchody, že?

 

 

Doufáme, že vás desatero pobavilo, poučilo a pokud byste chtěli prostřednictvím Facebooku připojit své zkušenosti, budeme rádi!

 reklama